Porady ogrodnicze

Krwawnica - bardzo wytrzymała bylina na taras i do ogrodu

W dzisiejszym artykule z cyklu „Balkony i Tarasy” wracamy do tematu krwawnicy. Zapraszam. 

Krwawnica - bardzo wytrzymała bylina na taras i do ogrodu
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Krwawnica to roślina naprawdę niezwykła. Przede wszystkim śliczna, bardzo dekoracyjna i to zarówno w jednolitych nasadzeniach jak również w kompozycjach wielogatunkowych. Jej wzniesione pędy kwiatowe kojarzą się nieco z lawendą. W sklepach ogrodniczych najczęściej możemy nabyć krwawnicę pospolitą, która w zależności od odmiany i warunków uprawy dorasta do wysokości od 50 do 150 cm, lub krwawnicę rózgowatą, która ma delikatniejsze kwiaty i dorasta do nieco mniejszych rozmiarów.  Dla przypomnienia krwawnica to bylina, którą można spotka dziko rosnącą w naszym kraju. Spotyka się ją także czasami w ogrodach na kwiatowych rabatach. Znacznie rzadziej stosuje się ją w uprawie pojemnikowej. A tymczasem, może ona nam towarzyszyć w donicy przez wiele lat.

src: Krwawnica - bardzo wytrzymała bylina na ogród i taras, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Moje okazy, posadzone w pojemniku, nieprzesadzane, specjalnie nienawożone, pozostawione w ogrodzie przez całą zimę, podczas której było niezwykle śnieżnie i mroźnie (temperatura spadła u nas nawet do – 18 stopni Celsjusza!) pod koniec czerwca ponownie zakwitły. Jest to chyba roślina nie do zdarcia. Nie tylko dobrze znosi przelanie, ale również krótkotrwałe przesuszenie. Najnowsze jej odmiany, które często możemy nabyć w sklepach ogrodniczych, są często odporniejsze na niedobór wody. Aczkolwiek musimy się liczyć z tym, że na suchszych stanowiskach osiąga ona mniejsze rozmiary i może słabiej kwitnąć.

fot. 123RF/PICSEL

Niewątpliwą ozdobą krwawnicy są jej urokliwe kwiatostany w kształcie kłosów, kwitnące przez większą część lata. Jest to roślina nadzwyczaj użyteczna dla pożytecznych owadów zapylających, w tym pszczół, które chętnie ją odwiedzają. Czasami, w najbardziej upalne dni kłosy krwawnicy nieco opadają. Wtedy wystarczy ją podlać i roślina szybko się prostuje, dochodzi do siebie.

Roślina nadaje się do miejsc zacienionych, jak i nasłonecznionych - trzeba jednak pamiętać o częstym podlewaniu. W każdym z takich miejsc prezentuje się równie dobrze. Nie jest podatna na choroby grzybowe czy szkodniki, chociaż mogą pojawić się na niej mszyce. Krwawnicę można uprawiać zarówno w ziemi podmokłej, w końcu w naturalnych warunkach najczęściej można ją spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, jak i na bardziej suchych stanowiskach. Gleba dla tej rośliny może być przeciętna, aczkolwiek najlepiej by było, gdyby była żyzna i próchniczna. Bylina ta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, nie trzeba jej też przycinać.

fot. 123RF/PICSEL

Jak każda bylina na zimę krwawnica traci część nadziemną. Gdy roślina ta przekwitnie w okolicach września, można ją przesadzić do ogrodu lub przezimować w donicy do przyszłego roku. Zdecydowanie jest to roślina godna polecenia, zarówno w uprawie pojemnikowej, jak i ogrodowej. Na koniec, dla przypomnienia, jeszcze raz pragnę zauważyć, że wytrzymałą zimą kilkudniowe przymrozki w granicach -18 stopni Celsjusza. A podobno wytrzymałaby nawet spadek temperatury do -30 stopni Celsjusza. W żaden sposób nie była zabezpieczona. Tak jak zostawiłam ją jesienią w ogrodzie, tak przetrwała do wiosny. Ciekawe jak będzie prezentowała się za rok. Cudowna, rewelacyjna, wytrzymała, przepiękna krwawnica. Kwitnąca od czerwca do września. W sam raz na „Balkony i Tarasy”. I tym akcentem kończymy ten wpis. Zapraszamy do czytania kolejnych.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

źródło: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Schibaku

Podobnie jak Autorka artykułu jestem fanką krwawnicy. Przywędrowała do mojego ogrodu parę lat temu, jako samosiejka i od tego czasu jest jego królową.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Krwawnica - bardzo wytrzymała bylina na taras i do ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.