Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Efektowna dekoracja elewacji - czy warto pnączami pokryć ściany?

Zastanawiasz się, jak w ciekawy, a jednocześnie ekologiczny sposób zaaranżować elewację budynku? Szukasz oryginalnego pomysłu na wykończenie ścian, dzięki któremu dom będzie się wyróżniać? Co powiesz na pnącza? To bardzo efektowna dekoracja! Dowiedz się, czy warto pokryć nimi mury i o czym pamiętać przy sadzeniu pnączy. 

Efektowna dekoracja elewacji - czy warto pnączami pokryć ściany?
Pnącza, które gęsto porastają mury. Fot. Pixabay.com, Unsplash.com

Spis treści:

Pnącza na ściany – zalety 

Wśród ogrodników panuje powszechna opinia, że pnącza, które porastają ściany domów, niszczą elewację oraz doprowadzają do degradacji warstwy ocieplenia, a nawet pękania murów. Dlatego wiele osób rezygnuje z pomysłu stworzenia zielonej dekoracji.  

Jednak, wbrew pozorom, pnącza nie niszczą ścian. Rośliny, które gęsto porastają mury, nie wnikają w nie, jeśli nie mają takiej możliwości, czyli gdy w ścianach nie ma pęknięć, ubytków itp. Wręcz przeciwnie! Chronią je przed kwaśnym deszczem, promieniami słońca i zawilgotnieniem, a ich duże liście tworzą pewnego rodzaju parasol nad murem.  

Co więcej, pnącza zapobiegają gromadzeniu się wody na ścianach. Z uwagi na to, że do rozwoju potrzebują wilgoci, nie oddają jej ścianie, a same ją absorbują. Dodatkowo rośliny stanowią barierę zmniejszającą przenikanie hałasów z zewnątrz do środka. Jednak największą zaletą pnączy na elewacji jest poprawa walorów estetycznych budynku. Dzięki temu dom staje się integralną częścią ogrodu i pięknym tłem dla kolorowych roślin. 

Pnącza na ściany - wady 

Dużą wadą pnączy jest brak możliwości naprawy izolacji cieplnej domu bez naruszania roślin. Choć ścięte pędy odrosną, często większe i silniejsze, to zanim znów pokryją całe ściany, może minąć kilka lat. Problemem jest także usuwanie obumarłych części pędów i korygowanie pokroju pnącza z dużych budynków. W wielu przypadkach do wykonania takich prac może być potrzebny specjalny podnośnik koszowy.  

Wiele osób wskazuje, że pnącze może stać się siedliskiem pająków i innych owadów. To prawda. Gęsta roślina to idealne miejsce do założenia gniazda dla wielu zwierząt. Jednak dzięki temu ogród staje się bardziej bioróżnorodny, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w obecnym czasie kryzysu klimatycznego.  

Warto pamiętać, że wraz z owadami w okolicy pojawiają się także ich naturalni wrogowie, dzięki czemu nie musisz obawiać się inwazji szkodników w swoim domu. Dobrym pomysłem jest założenie wokół budynku domków dla ptaków, np. dla jerzyków, ponieważ żywią się one komarami. W rezultacie stworzysz sobie naturalną ochronę od tych uporczywych insektów. 

Czytaj także: Sumak octowiec. Jak uprawiać drzewo zwane "zemstą sąsiada"?

Pnącza na elewacje – jakie wybrać? 

Chcesz urozmaicić wygląd domu, ale nie wiesz, jakie pnącze wybrać? Warto sięgnąć po mrozoodporną, wieloletnią i łatwą w uprawie roślinę, która tworzy miododajne kwiaty – pszczoły oraz inne owady z pewnością będą wdzięczne i pomogą zapylić warzywa oraz owoce.  

Najlepiej sprawdzą się: 

  • bluszcz pospolity – występuje naturalnie w lasach w całej Polsce, dzięki czemu przetrwa niejedną zimę. Jest wiecznie zielony, a tym samym zdobi elewację nawet zimą. Dodatkowo jest łatwy w uprawie i miododajny. Jego walorem estetycznym są urocze liście o ciemnych blaszkach i jasnych nerwach, które wspaniale połyskują w świetle słońca. Bluszcz "przyczepia" się do ścian za pomocą pędów przybyszowych, które mogą wnikać w drobne szczeliny elewacji i doprowadzać do pogłębiania ich, a w rezultacie powstawania ubytków w strukturze, 

  • winorośl pięciolistna, nazywana także długowieczną – mrozoodporna, szybkorosnąca i długowieczna roślina. Jej pędy mogą osiągać długość nawet do 20 m! Tworzy efektowne liście, które składają się z od 3 do 5 listków. Są ciemnozielone, ale z czasem zmieniają kolor na ognistą czerwień. Dzięki temu zyskujesz wspaniałą dekorację, która nigdy nie wygląda tak samo. Winorośl jest bardzo często wybieranym pnączem, ponieważ jesienią i zimą traci swoje liście i odsłania wspaniale powyginane pędy. Pozwala to na przewietrzenie elewacji i sprawdzenie jej stanu, a w razie konieczności wykonanie drobnych napraw bez szkody dla pędów, 

  • milin amerykański – efektowne pnącze, które przyciąga uwagę. Dorasta do 10 m długości w przeciągu zaledwie kilku lat. Wzdłuż pędów wyrastają ciemnozielone, pierzaste liście o długości do 30 cm, ale jego elementem dekoracyjnym są piękne, trąbkowate kwiaty. W zależności od odmiany mogą mieć ciemno lub jasno czerwony kolor. Piękna dekoracja, obok której nie sposób przejść obojętnie,

  • hortensja pnąca bardzo rzadko uprawiana, choć niezwykle interesująca roślina. Wspina się na mury za pomocą korzeni przybyszowych podobnych do tych u bluszczu. Ma czerwonobrunatną korę, która stanowi jej element dekoracyjny w okresie jesienno-zimowym. Wiosną na pędach pojawiają się owalne, ciemnozielone liście, które jesienią zmieniają kolor na złocisty. Natomiast na początku lata hortensja zachwyca gęstymi baldachami drobnych białych kwiatów.  

Wybór pnączy na elewację jest niezwykle szeroki, więc możesz dobrać odpowiedni gatunek do podłoża, stanowiska i aranżacji w ogrodzie.  

Czytaj także: Poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Jak uprawiać "królicze uszy"?

Pnnącza Pnącza na elewacji to efektowna dekoracja. Fot. Pixabay.com

Jak przygotować ściany na pnącza? 

Aby pnącza nie zniszczyły starannie wykonanej elewacji, przed ich posadzeniem w gruncie należy odpowiednio przygotować ściany. Ważne jest, aby: 

  • usunąć jakiekolwiek uszczerbki w warstwie izolacyjnej i tynku oraz uzupełnić szczeliny – elewacja musi być w idealnym stanie, aby roślina nie wrosła w mur i nie uszkodziła go; 
  • naprawić rynny, dach i instalację odgromową – dzięki temu nie trzeba będzie niszczyć pnącza po kilku latach; 
  • przygotować podpórkę – aby wskazać roślinie kierunek wzrostu, warto na początku zapewnić jej solidną podporę. Dzięki temu pnącze będzie miało mocną podstawę, aby piąć się do góry. 

Warto podkreślić, że pnącza nie można sadzić przy świeżo wykonanej elewacji. Kleje i tynk muszą mieć wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć. Obecność roślin mogłaby zaburzyć cyrkulację powietrza i doprowadzić do powstania wilgoci, a w rezultacie nawet rozwoju grzybów, takich jak pleśń. Aby tego uniknąć, należy sadzić pnącza dopiero po 2-3 latach od wykonania ocieplenia.  

Jednocześnie należy pamiętać, aby nie pozostawiać rośliny samej sobie. Należy stale o nią dbać i przede wszystkim kontrolować jej wzrost. Dzięki temu dekoracja będzie efektowna i nie uszkodzi elewacji. 

Pnącza na murach – jak dbać? 

Rośliny pnące są z reguły mało wymagające. Jeśli rosną zbyt blisko domu, mogą potrzebować regularnego nawadniania, dlatego najlepiej sadzić je minimum metr od muru i zapewnić odpowiednią podporę zanim dosięgną do ściany. 

Warto mieć na uwadze, że wiele z nich rośnie bardzo szybko i z chęcią wnika do rynien czy pod dachówki. W ten sposób mogą doprowadzić do zapchania się odpływu wody i zniszczenia poszycia dachu. Dlatego koniecznie należy pamiętać o regularnym przycinaniu pnącza. Jest to niezbędny zabieg, który pomaga kontrolować rozrost rośliny i nadawać jej pożądany kształt. Co więcej, dzięki przycinaniu można pozbyć się obumarłych, chorych lub uszkodzonych pędów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających w ich otoczeniu. 

Jeśli zdecydowałeś się na pnącze, które zrzuca liście jesienią, postaraj się zbierać wszystkie suche odpady. Dzięki temu liście nie zaczną rozkładać się wokół domu i nie staną się miejscem rozwoju np. grzybów.  

Pnącze na ścianach to wspaniały widok i ukłon w stronę natury. Stwórz zieloną dekorację, a nie tylko urozmaicisz elewację domu, ale także zadbasz o bioróżnorodność! Sprawdź.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.