Spis treści:
- Lwia paszcza – wymagania rośliny
- Lwia paszcza – sposób wysiewu rośliny
- Lwia paszcza – piękne kwiaty nie tylko do ogrodu
- Lwia paszcza – najpopularniejsze odmiany
- Wyżlin – choroby i szkodniki
Lwia paszcza – wymagania rośliny
Decydując się na wprowadzenie lwiej paszczy do swojego ogrodu, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Jest to przede wszystkim rodzaj ziemi. Roślina ta preferuje gleby, które są:
- żyzne,
- przepuszczalne.
Wybierając miejsce do zasadzenia lwiej paszczy, warto postawić na stanowisko umiarkowanie nasłonecznione lub też półcieniste. Należy również pamiętać, że roślinę można sklasyfikować do trzech grup, biorąc pod uwagę wysokość, jaką osiąga.
- Odmiany niskie mają zazwyczaj wysokość w przedziale od 20 do 25 centymetrów. Najczęściej ogrodnicy sadzą je bezpośrednio w pojemnikach.
- Średnie odmiany lwiej paszczy osiągają wysokość od 30 do 50 centymetrów, przez co idealnie sprawdzają się w dekorowaniu przydomowych rabat.
- Odmiana wysoka może dorastać od 50 do nawet 100 centymetrów. Wykorzystuje się je w kompozycjach z kwiatów ciętych.
Lwia paszcza – sposób wysiewu rośliny
Ogrodnicy decydujący się na wprowadzenie rośliny do swojego ogrodu powinni pamiętać przede wszystkim o terminie jej wysiewu. Zgodnie ze sztuką ogrodniczą lwia paszcza powinna być siana do skrzynek już w marcu. Te należy jednak przechowywać w ciepłym pomieszczeniu, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju rośliny. Chcąc uzyskać dobrej jakości rozsadę, która będzie w późniejszym czasie bujnie kwitnąć, konieczne jest wykonanie przepikowania siewek. Zabieg ten polega na przesadzeniu wzrastających roślin do większych pojemników, aby miały one dostatecznie dużo miejsca.
Rośliny na miejsce docelowe w ogrodzie wysadza się dopiero pod koniec maja. Wówczas nie ma ryzyka przymrozków i chłodnych nocy, które często zdarzają się wcześniej. Warto jednak przy tym pamiętać, aby nie umieszczać ich zbyt głęboko w ziemi. U roślin, które zostały posadzone zbyt głęboko, może dochodzić do gnicia szyjki korzeniowej. Pełne kwitnienie lwiej paszczy przypada natomiast już na czerwiec.
Jeżeli nie zasiało się lwiej paszczy w okresie jej wysiewu to nic straconego. Zawsze można zdecydować się na zakup gotowej rozsady. Rozwiązanie to jest idealne dla osób, którym umknął termin wysiewu lub nie przepadają za tego typu czynnościami, a mimo wszystko chcą wprowadzić roślinę do swojego ogrodu.
Czytaj również: Jak uprawiać liliowce w ogrodzie? Te wskazówki gwarantują sukces
Lwia paszcza lubi stanowiska umiarkowanie nasłonecznione. Fot. Pixabay.com
Lwia paszcza – piękne kwiaty nie tylko do ogrodu
Roślina, jaką jest lwia paszcza, sprawdza się idealnie w kompozycjach z innymi kwiatami jednorocznymi. Szczególnie pięknie wygląda na tle mniej intensywnych kolorów, czyli okazów zielonych. Stanowi wówczas główną ozdobę rabaty kwiatowej. Pozostałe okazy są dla niej natomiast świetnym tłem. Co ważne, lwia paszcza sprawdzi się nie tylko na ogrodowej rabacie. Z jej pomocą można udekorować także swoje balkony lub tarasy. Wystarczy wysadzić ją do odpowiednio przygotowanych skrzynek w nieco większym rozmiarze.
Zastanawiasz się, z jakimi roślinami najlepiej komponuje się lwia paszcza? Wymienić można kilka równie popularnych roślin, co ten kwiat. Najczęściej łączy się ją z:
- szałwią,
- lobelią,
- nasturcją,
- nagietkiem,
- chabrem,
- łubinem.
Czytaj również: Pięknie kwitnie i jest bogaty w cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jak uprawiać len?
Lwia paszcza, popularny kwiat w ogrodach. Fot. Pixabay.com
Lwia paszcza – najpopularniejsze odmiany
Lwia paszcza to kwiat niezwykle popularny i często wybierany do przydomowych ogrodów. Przed jej zakupem warto natomiast zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Rozróżnienie lwich paszcz ze względu na ich wysokość to tylko jedna z dostępnych możliwości. Warto zwrócić również uwagę na same kwiaty – przede wszystkim na ich kolor podczas kwitnienia i kształt.
Lwia paszcza z grupy Grandiflorum to jedna z najpiękniejszych odmian kwiatów. W grupie można znaleźć okazy, które dorastają do wysokości jednego metra, a często nawet więcej. Ich główną cechą rozpoznawczą są kwiaty – te są znacznie większe niż u innych odmian. Zwykle są one mocno skupione i tworzą długie, wspaniałe kwiatostany. Grupę pośrednią określa się mianem Nanum. Oprócz oczywistej różnicy w samej wysokości rośliny warto również pamiętać, że w przypadku lwiej paszczy z tej grupy, należy spodziewać się u niej znacznie mniejszych kwiatów, które dodatkowo nie tworzą tak zwartych grup kwiatowych. Najdrobniejsze lwie paszcze zalicza się do grupy Pumilum i to właśnie te kwiaty najczęściej spotkać można na balkonach i tarasach. Są to rośliny charakteryzujące się niezwykle bujnym kwitnieniem.
Wśród najpopularniejszych odmian lwiej paszczy można spotkać takie kwiaty jak:
- Penelopa - odmiana, u której występują kwiaty hiacyntowane, cała roślina dorasta do maksymalnie 60 centymetrów wysokości, jej kwiatostany są bardzo długie i o gęsto ułożonych kwiatach, te najczęściej występują w kolorze białym z widocznymi żółtymi przebarwieniami,
- Wedding Bells – roślina dorasta do 70 centymetrów i więcej, cechują ją drobne kwiaty, które swoim kształtem przypominają trąbki, stąd też pochodzi jej nazwa,
- Jan – wyróżnia się na tle innych swoimi ciemnokarminowymi kwiatami,
- Rembrandt – kwiaty cenione są przede wszystkim za niespotykany, pomarańczoworóżowy kolor,
- Trumpet Serenade – kwiaty mają kształt trąbek w wielobarwnym kolorze, cała roślina dorasta natomiast do maksymalnie 50 centymetrów,
- Coronette – roślina ta osiąga maksymalnie 60 centymetrów wysokości, przy czym na uwagę zasługuje jej krzaczasty pokrój, kwiaty są wielobarwne,
- Bronze Dragon – na uwagę zasługuje różowy kolor kwiatów oraz charakterystyczne ciemnobrązowe liście,
- Madame Butterfly – cechuje się niezwykle kolorowymi oraz pełnymi kwiatami, cała roślina może dorastać nawet do 70 centymetrów,
- Mandaryn – dorasta do 70 centymetrów, a jej kwiaty są bardzo duże i w kolorze pomarańczowym,
- Szkarłat – cechuje się czerwonymi kwiatami,
- Little Darling – wyróżnia się na tle innych roślin bardzo małymi kwiatami w kształcie karłowatych trąbek,
- Nina – jest to roślina karłowata, idealna na balkony, która ma mocno czerwone kwiaty,
- King Coral – odznacza się kwiatami w kolorze różowym.
Lwia paszcza w kolorze purpurowym. Fot. Pixabay.com
Wyżlin – choroby i szkodniki
Lwia paszcza nie jest bardzo wymagającą rośliną, dlatego jej uprawą może zająć nawet początkujący ogrodnik bez większego doświadczenia. Pomimo tego należy jednak pamiętać, że podobnie jak inne kwiaty, także i ten może być narażony na różnego rodzaju choroby czy atak szkodników. Roślinie zagrażają przede wszystkim choroby wywoływane przez grzyby – np. rdzę wyżlinową, która objawia się brunatnymi plamami na liściach. Ponadto niebezpieczne są także mączniaki, antraknoza, plamistość, zgnilizna czy zgorzel. Ze szkodników, które najczęściej pojawiają się na lwiej paszczy, wymienia się natomiast:
- mszyce,
- skoczki,
- przędziorki.
Zależnie od przypadłości, jaka spotka kwiaty, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, mających na celu jej zwalczenie. Można zacząć od domowych sposobów. Najczęściej są to różnego rodzaju opryski np. wywarem z cebuli lub czosnku. Jeżeli to nie zadziała, to warto sięgnąć po dostępne na rynku środki chemiczne zwalczające grzyby i różnego rodzaju pasożyty roślinne.