Spis treści:
Jakie warzywa siejemy w kwietniu?
W kwietniu do gruntu siejemy warzywa strączkowe. Będzie to więc groch, fasola, soja czy bób. Najlepszym terminem dla nich jest pierwsza połowa tego miesiąca, gdyż do kiełkowania potrzebują niskich temperatur. W tym samym czasie wysiewamy pietruszkę korzeniową i naciową, pasternaka, wczesną marchew, cebulę, kapustę pekińską.
Druga połowa kwietnia to za to termin siania buraków ćwikłowych, porów, skorzoner. Przed samym majem do gruntu wysiewa się kukurydzę cukrową. Przez cały czwarty miesiąc można wysiewać bezpośrednio do gruntu również:
- średniowczesne odmiany marchwi
- rzodkiew
- rzodkiewkę
- szpinak
- koper.
Natomiast dla niektórych warzyw wysiew w kwietniu może być za wczesny. Z tego powodu warto zacząć przygotowywać rozsadę. W przeciwnym wypadku sianie przeprowadzamy dopiero w maju.
Do pojemników z ziemią na rozsadę w kwietniu siejemy średniopóźne odmiany kapusty, brukwi oraz sałaty. To samo robimy z brokułami oraz kalarepą, które będzie można zbierać już latem. Pierwsza połowa kwietnia to zarazem ostateczny termin wysiewania na rozsadę pomidorów.
W drugiej połowie kwietnia przygotowujemy rozsadę ogórków, cukinii, dyni, kabaczków. Wykonanie sadzonek pozwoli na wcześniejsze zbiory. Jeśli nie chcemy przeprowadzać siania do pojemników, te warzywa można wysiać do gruntu dopiero w maju.
Przeczytaj również: Siejesz w terminie, dbasz, a nasiona nie wschodzą? Zobacz, co trzeba zrobić
Jakie kwiaty siejemy w kwietniu?
Kwiecień jest także odpowiednim terminem wysiewu wielu kwiatów. Jeszcze na przełomie marca i kwietnia do gruntu można zasiać chabry, nagietek, groszek pachnący oraz cynia. Na początku czwartego miesiąca sieje się za to astry chińskie, a jego koniec najlepiej sprawdzi się do rozpoczęcia uprawy nachyłka oraz złocienia.
Przez cały kwiecień do gruntu siejemy takie kwiaty jak:
- szarłat
- rezeda
- smagliczka
- wilec
- kosmos.
W kwietniu można wysiewać jednoroczne i wieloletnie rośliny. Fot. CanvaPro
Jakie zioła wysiać w kwietniu?
W kwietniu można wysiewać zioła zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Ten termin sprawdzi się przy roślinach z pierwszej grupy takich jak rumianek pospolity, majeranek, kolendra, kminek, cząber. Z ziół wieloletnich w tym miesiącu należy zacząć uprawę mięty, szałwii lekarskiej, lubczyku ogrodowego.
Na zioła, które będą wysiewane w kwietniu nie warto przeznaczać osobnych grządek. Często mają one pozytywny wpływ na inne rośliny, dlatego warto je siać między warzywami. Mogą one odstraszać szkodniki rujnujące uprawy, a za to przyciągać pożyteczne owady, poprawiać odporność na ataki chorób lub zmieniać aromat.
Rumianek pospolity i cząber warto posiać obok cebuli i czosnku. Mięta, kminek, szałwia natomiast dobrze wpłyną na warzywa strączkowe i kapustne. Najlepszym sąsiedztwem dla majeranku i lubczyku będzie za to uprawa buraków, marchwi i cebuli. A z kolendrą warto połączyć uprawę roślin okopowych i motylkowych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezastąpiona w ogrodzie na wiosnę. Robimy osłony z agrowłókniny w warzywniaku
Jak zakwasić glebę? Proste i naturalne sposoby na poprawienie pH ziemi
Najlepsza bariera na ślimaki w ogrodzie i świetny nawóz. Rozsyp wokół grządek w warzywniku