Porady ogrodnicze

Ten kwiat zniesie największe upały. Jak pielęgnować dorotkę stokrotkową?

To jeden z tych kwiatów, który jest w stanie przetrzymać nawet największe upały i do tego pięknie prezentuje się w ogrodzie. Nic dziwnego, dorotka stokrotkowa (Dorotheanthus bellidiformis), zwana też przedpołudnikiem stokrotkowym, wywodzi się z Afryki. Tam rośnie na suchych, a nawet skalistych terenach. Sprawdź, jak uprawiać dorotkę stokrotkową w ogrodzie i na balkonie. 

Ten kwiat zniesie największe upały. Jak pielęgnować dorotkę stokrotkową?
Dorotka stokrotkowa jest ceniona ze względu na efektowne kwiaty. Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Dorotka stokrotkowa charakterystyka

Dorotka stokrotkowata to rodzaj niewysokiej rośliny pryszczyrnicowatej dorastającej do 10-15 cm.  Jej mięsiste liście są pokryte błyszczącymi brodawkami.  Kwiaty wielkości ok. 4-5 cm wyrastają na krótkich szypułkach, a budową  przypominają stokrotki. Kwiaty występują w różnych kolorach  – białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym.

Dorotka stokrotkowa uprawa

Decydując się zasadzenie przypołudnika, należy pamiętać, że wymaga on zdecydowanie słonecznego stanowiska w ogrodzie.

  • Sadzenie, rozmnażanie i gleba

Nasiona dorotki stokrotkowatej wysiewamy wczesną wiosną (III-IV) do zimnego inspektu. Po 10-20 dniach pojawią się kiełki. Siewki wymagają pikowania. Na stałe miejsce można je wysadzić dopiero pod koniec maja ponieważ dorotka stokrotkowata nie jest odporna na mróz. W Polsce dorotka jest traktowana jak roślina jednoroczna.

Roślina ta preferuje gleby lekkie i przepuszczalne. Można posadzić ją w podłożu dla kaktusów lub zmieszać uniwersalną ziemię z piaskiem.

  • Podlewanie i nawożenie

Dorotka stokrotkowata lubi umiarkowanie wilgotną ziemię. Roślinę podlewamy rzadko. Dorotka dobrze znosi suszę, natomiast trzeba ją chronić przed ulewnym deszczem.

Można ją zasilać co 2-3 tygodnie odżywką do sukulentów.

  • Kwitnienie

Ta niewysoka roślina kwitnie bardzo obficie od czerwca aż do późnej jesieni. Jest ceniona za duże (4-5 cm) różnobarwne kwiaty. Kwiaty dorotki stokrotkowatej budową przypominają kwiaty stokrotki, mają liczne płatki korony wyrastające w dwóch rzędach, oraz liczne prosto wzniesione pręciki. Co ciekawe - kwiaty otwierają się w pełnym słońcu, zwykle od południa do zmroku.

Dorotka stokrotkowata Kwiaty dorotki stokrotkowatej rozwijają się w pełnym słońcu. Fot. Wikimedia Commons

Dorotka stokrotkowa zastosowanie w ogrodzie

To bardzo dekoracyjna roślina, stosuje się ją do donic i skrzynek balkonowych, a także do wiszących koszy. Doskonale nadaje się do ogródków skalnych, ozdobi podjazdy i alejki żwirowe, pięknie prezentuje się w pobliżu dużych kamieni. Ważne, aby było to miejsce nasłonecznione.

Czytaj również: Miód z jej kwiatów działa antybakteryjnie, jest idealny do zimnej herbaty. Jak uprawiać facelię błękitną?

Dorotka stokrotkowa ciekawostki 

Nazwę Dorotheanthus zawdzięczamy dr Martinowi Heinrichowi Schwantes, pochodzi ona od imienia jego matki Dorothei. 

O przypołudniku mówi się w krajach anglojęzycznych Ice plant – a to z powodu licznych pęcherzykowych brodawek pokrywających liście rośliny. W słońcu te maleńkie pęcherzyki skrzą się i roślina wygląda jakby była pokryta lodem.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ten kwiat zniesie największe upały. Jak pielęgnować dorotkę stokrotkową?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.