Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mleko i jod – duet doskonały. Mieszanka niszczy mszyce, chroni pomidory i ogórki przed chorobami

W uprawie roślin wykorzystuje się mnóstwo niestandardowych specyfików, które mogą pomóc w prowadzeniu ogródka. Jednym z nich jest oprysk sporządzony z mleka i jodu. Środek ten chwali sobie wielu ogrodników, ponieważ chroni rośliny przed mszycami i rozwojem niektórych chorób. Jak go zrobić i używać? Odpowiadamy.

Mleko i jod – duet doskonały. Mieszanka niszczy mszyce, chroni pomidory i ogórki przed chorobami
Oprysk z mleka i jodyny chroni ogórki i pomidory przed choroStanislaw Ostranista/CanvaPro

Spis treści:

Mleko i jod – leczniczy duet

Mleko z jodem, a konkretniej z jodyną (roztworem jodu), jest często wykorzystywanym preparatem w ogrodnictwie. Jodyna to środek powszechnie używany w medycynie – substancja wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Z tego względu służy jako preparat odkażający – ogrodnicy wykorzystują ją do walki z patogenami zagrażającymi uprawom.

Z kolei, jeśli chodzi o mleko, to zawiera ono mnóstwo cennych składników odżywczych, które doskonale oddziałują na rośliny. Mleko jest dobrym źródłem między innymi wapnia. Pierwiastek ten pozytywnie wpływa na wzrost korzeni, a także hamuje inwazyjność patogenów (przeważnie grzybów).

Dzięki wykonaniu oprysku za pomocą mleka z jodem można uchronić rośliny przed rozwojem chorób grzybowych czy bakteryjnych. Niektórzy ogrodnicy używają również mleka do odstraszania szkodników atakujących ogórki i pomidory. Mowa tu o mszycach.

Przeczytaj również: Spryskaj, zanim pomidory chwyci grzyb lub zaraza. Prewencyjny oprysk z jodyny

Oprysk z mleka i jodu na mszyce. Jak go zrobić i stosować?

Sporządzenie oprysku z mleka i jodu, który pomoże w pozbyciu się mszyc, nie jest trudne. Do przygotowania owego specyfiku potrzebne będą:

  • 2 litry wody;
  • 0,5 ml jodyny;
  • 120 ml mleka (najlepiej chudego).

Całość należy ze sobą porządnie wymieszać, a następnie przelać do opryskiwacza ręcznego. Trzeba zachować ostrożność przy odmierzaniu jodyny, ponieważ zbyt duża ilość tego składnika może spowodować poparzenie liści.

Jak przygotować oprysk z mleka i jodu, który pomaga pozbyć się mszyc? Fot.Valerii Honcharuk/123RF.com

Oprysk z mleka i jodu należy stosować mniej więcej raz na dwa tygodnie. Przy spryskiwaniu rośliny trzeba skupić się na miejscach bytowania mszyc. Środek w krótkim czasie powinien wyeliminować niechciane stworzenia. Warto jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić z ilością naniesionego na roślinę preparatu.

Niektórzy ogrodnicy używają również oprysku na mszyce sporządzonego z samego mleka z wodą. Środek również jest skuteczny w przypadku tych szkodników.

Przeczytaj również: Domowy oprysk z mleka w proszku. Błyskawicznie niszczy mszyce i wciornastki

Jak mleko i jod chronią ogórki przed chorobami?

Oprysk z mleka i jodu to doskonały sposób na ochronę nie tylko ogórków, ale również pomidorów przed chorobami takimi jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, zaraza ziemniaczana (w przypadku pomidorów) czy plamistość bakteryjna. Domowej roboty środek może posłużyć w przypadku wykonywania oprysków zapobiegawczych. Jod zawarty w preparacie wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dzięki niemu możliwe jest zredukowanie ryzyka rozwoju wcześniej wymienionych chorób.

Oprysk z mleka i miodu należy stosować zapobiegawczo. Chroni on m.in. pomidory i ogórki przed atakiem chorób grzybowych. Fot. Andrey Maximenko/CanvaPro 

Mleko także ma swój udział w ochronie ogórków i pomidorów przed chorobami. Produkt może dostarczyć roślinom cennych składników odżywczych, które pośrednio wpłyną na ich odporność. Warto jednak zaznaczyć, że domowej roboty środki z mlekiem w składzie powinno się wykorzystywać z umiarem. W przeciwnym razie, zamiast pomóc, specyfik może zaszkodzić roślinom (np. poprzez zahamowanie ich wzrostu). Dotyczy to w szczególności upraw rosnących w glebie kwaśnej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Jak wykorzystać mleko w ogrodzie? Pięć najlepszych zastosowań

Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?

Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.