Porady ogrodnicze

Jak i kiedy wykonywać opryski na drzewa owocowe? Terminarz oprysków

Jeśli jesteś właścicielem sadu owocowego, z pewnością marzysz o zdrowych oraz dorodnych owocach. Niestety na twoje drzewka owocowe czyha wiele niebezpieczeństw takich jak choroby i szkodniki. Dlatego ważne jest stosowanie oprysków, które chronią rośliny przed atakami. Dowiedz się, jak i kiedy wykonywać opryski na drzewa owocowe.

 

Jak i kiedy wykonywać opryski na drzewa owocowe? Terminarz oprysków
Wiosenne opryski drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w lutym i w marcu na wszystkich drzewach owocowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wiosenne opryski drzew owocowych – jak je wykonywać?

Wiosenne opryski drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w lutym i w marcu na wszystkich drzewach owocowych. To zabieg równie ważny, co przycinanie drzewek owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych powinny być wykonane, nim pojawią się na drzewach listki, ale w chwili, gdy są już na nich pąki liściowe. Wybierz w tym celu bezwietrzny dzień, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 7°C.

Jak wykonać opryski drzew owocowych? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że preparat ochronny powinien dokładnie oraz równomiernie pokryć całe drzewo owocowe. Roślina powinna być opryskana od nasady po szczyt korony. Sposób aplikacji zależy też od użytego preparatu. Opryski miedzianem należy wykonywać punktowo, pokrywając preparatem gałązki z pąkami. Natomiast te z użyciem środków olejowych powinny być bardzo obfite – środek musi wręcz skapywać z gałęzi. Pamiętaj również, że opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom powinny być wykonywane ściśle w terminie oraz metodą zalecaną przez producenta.

Czym pryskać drzewa owocowe?

Kiedy wykonywać opryski na drzewa owocowe i jakie preparaty wybierać? Terminy dobieraj, biorąc pod uwagę etap rozwoju rośliny. Dokładne wskazówki dotyczące danego drzewa znajdziesz poniżej.

Powszechnie stosowany podział oprysków dzieli terminy na okresy:

 • bezlistny;
 • nabrzmiewania pąków;
 • pękania pąków;
 • ukazywania się pierwszych liści;
 • zielonych pąków kwiatowych;
 • różowych pąków kwiatowych;
 • białych pąków kwiatowych;
 • kwitnienia;
 • końca kwitnienia;
 • po kwitnieniu;
 • rozwoju zawiązków;
 • wzrostu owoców;
 • po zbiorach.

Warto też pamiętać, że najlepszą porą dnia na wykonanie oprysków drzew owocowych jest wieczór.

Pozostaje jeszcze pytanie, czym pryskać drzewa owocowe i czy sprawdzą się do tego naturalne opryski drzew owocowych? Możesz wykorzystać zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i te ekologiczne, czyli naturalne preparaty. W przypadku produktów chemicznych kluczowe jest czytanie zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Wskazówką jest także, by w czasie przedwiośnia wykorzystywać środki bazujące na oleju parafinowym, z kolei w okresie bezlistnym możesz skorzystać ze środków naturalnych lub chemicznych takich jak miedzian.

Kiedy stosować miedzian na drzewa owocowe?

Miedzian, nazywany również tlenochlorkiem odznacza się właściwościami grzybobójczymi oraz bakteriobójczymi. Możesz stosować go w swoim sadzie zarówno profilaktycznie, jak i już w chwili wystąpienia problemu. Stosowany prewencyjnie, wykazuje długotrwałe działanie. Dodatkowym atutem tego środka jest niska toksyczność oraz brak negatywnego wpływu na pszczoły.

Kiedy stosować miedzian na drzewa owocowe? Wykonuj opryski od marca do października. Warto pamiętać, że dokładne terminy są zależne od rodzaju choroby, która ma być zwalczona oraz od gatunku drzewa owocowego.

Kalendarz oprysków

Poniższy kalendarz pomoże ci rozeznać się w fazach rozwoju drzew owocowych i tym, jakie opryski możesz wówczas przeprowadzić.

Okres bezlistny to moment między opadnięciem starych liści a rozwojem nowych, czyli jesień-zima, aż do początków wiosny. W tym czasie prowadzi się działania profilaktyczne oraz zwalcza dorosłe szkodniki, larwy i jaja. To idealny czas na zwalczanie np. chorób dotykających brzoskwinie. Można do tego użyć oprysków z gnojówki z pokrzywą w proporcji 1:10 lub chemicznych środków takich jak miedzian.

W okresie nabrzmiewania pąków należy wykonywać opryski zapobiegawcze. To także dobry moment, by zadbać o jabłoń i pozbyć się mączniaka prawdziwego. Możesz wykorzystać do tego preparat grzybobójczy na bazie lecytyny – wykonuj 12 zabiegów w sezonie, jeden co 5 dni.

W okresie pękania pąków stosuje się oprysk przy użyciu nierozcieńczonego wyciągu z mniszka pospolitego, który pozwala pozbyć się mszyc. Ponadto oprócz zwalczania mączniaka prawdziwego na brzoskwiniach, morelach czy śliwach możesz wtedy zdecydować się na profilaktyczne zabiegi przeciw zarazie ogniowej. Opryski z wyciągu z liści sumaka octowca lub orzecha włoskiego pomogą ochronić jabłonie i grusze.

W czasie, gdy ukazują się pierwsze liście, pamiętaj o jabłoniach i gruszach. Aby zapobiec parchowi gruszy i jabłoni, zastosuj opryski ze skrzypu. Jeśli stawiasz na chemiczne opryski, wybierz preparaty z miedzianem.

W fazie zielonego pąka stosuje się opryski przy użyciu naturalnego preparatu mikrobiologicznego. Natomiast w okresie rozwoju różowego pąka kwiatowego należy zwalczać szkodniki na jabłoniach oraz opryskiwać drzewa przeciwko rdzy gruszy. Jabłonie opryskuj wyciągiem z wrotyczu pospolitego w proporcji 1:2. W przypadku rdzy gruszy skuteczny okaże się wywar ze skrzypu polnego w proporcji 1:4 lub wywar z cebuli jadanej i czosnku pospolitego.

Faza białego pąka kwiatowego to moment na walkę z mszycami i brunatną zgnilizną. Sięgnij wtedy po opryski z pokrzywy lub wrotyczu. Brunatną zgniliznę pomoże zwalczyć wyciąg ze skrzypu polnego lub krwawnika.

W fazie kwitnienia największy nacisk kładziony jest na zwalczanie chorób. W przypadku brzoskwiń, czereśni i wiśni możesz wykorzystać miedzian. Na jabłoniach i gruszach, na których pojawił się parch, zastosuj wywar ze skrzypu polnego.

Po zakończonym kwitnieniu na drzewach pojawiają się kolejne szkodniki. Kędzierzawość liści brzoskwini pomoże zwalczyć wyciąg z krwawnika, pokrzywy i skrzypu polnego. Natomiast w przypadku wystąpienia mszyc na różnych gatunkach drzew owocowych dobrym rozwiązaniem będzie oprysk z czosnku, pokrzywy, cebuli i mydła potasowego o zapachu czosnku.

Jakie środki ochrony możesz wykorzystać po kwitnieniu? Zdecyduj się na zabiegi przeciw mączniakowi na morelach, śliwach, jabłoniach, gruszach i brzoskwiniach. To dobry czas na to, by przeciwdziałać także drobnej plamistości pestkowców na wiśniach, tu jednak konieczne będzie zastosowanie oprysków chemicznych.

W fazie rozwoju zawiązków przychodzi moment na zabiegi przeciw mączniakowi jabłoni, owocówce, parchowi oraz nasionnicy trześniówce. W okresie wzrostu roślin warto skupić się z kolei na naturalnych zabiegach na mączniaka, parcha czy bawełnicę korówkę. Po zbiorach przeprowadza się oprysk z 5% roztworem mocznika stosowanego w momencie, gdy liście zaczną opadać. Zabieg rekomendowany jest szczególnie na jabłoniach i gruszach, ma zapobiec występowaniu parchów.

Jakie urządzenia są przydatne do oprysków drzew owocowych?

Do przeprowadzenia oprysków drzew owocowych możesz wykorzystać opryskiwacze ciśnieniowe. Jeśli na działce masz zaledwie kilka drzewek, odpowiednie będą małe spryskiwacze ręczne do 2,5 litra. Do opryskiwania drzew na dużej powierzchni służą opryskiwacze ciśnieniowe od 3 litrów z lancą o regulowanej długości. Natomiast do dużych ogrodów odpowiednim rozwiązaniem okażą się urządzenia akumulatorowe lub spalinowe.

Przeczytaj również: 

Przycinanie drzew i krzewów owocowych. Co i jak można przycinać w lutym?

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym? Przycinanie, siew i opryski

Zimowe cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze zimą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.