Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak poprawić jakość gleby w zimie? Dołóż teraz do warzywnika, a zwiększysz plony w sezonie

W bogatej w składniki odżywcze ziemi wszystko lepiej rośnie i plonuje. Co roku przekonują się o tym ogrodnicy, którzy umieją zadbać o glebę w warzywniku i wiedzą, kiedy oraz czym ją wzbogacać. Ostatnie tygodnie zimy to dobry moment na to, aby zatroszczyć się o jej użyźnienie. Jak poprawić jakość gleby i przygotować ją do sadzenia roślin? Wyjaśniamy w artykule.

Jak poprawić jakość gleby w zimie? Dołóż teraz do warzywnika, a zwiększysz plony w sezonie
Jak poprawić jakość gleby w zimie? W styczniu i w lutym pamiętajmy o kilku zabiegach. Fot. ivonnewierink/123RF.com

Spis treści:

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Mogłoby się zdawać, że zima oznacza odpoczynek od pracy w ogrodzie. O tej porze roku musimy jednak pamiętać o kilku obowiązkach, a jednym z najważniejszych jest przygotowanie gleby pod uprawę warzyw. O ziemię na grządkach trzeba się zatroszczyć, zanim przyjdzie wiosna i będziemy gotowi na wysiewy pierwszych roślin. Czas, który poświęcimy teraz na poprawę jakości gleby, wynagrodzą nam większe i zdrowsze plony z przydomowego warzywnika.

Warzywa najlepiej rosną w glebie, która ma strukturę gruzełkowatą, czyli nie jest ani zbita, ani przesadnie luźna. Ponadto powinna mieć dobrą zdolność do zatrzymywania wody i co najważniejsze – musi być bogata w składniki odżywcze oraz materię organiczną. Żyzna, obfitująca w próchnicę ziemia gwarantuje właściwe warunki wzrostu roślinom, co przekłada się na bardziej satysfakcjonujące zbiory.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw powinniśmy rozpocząć już jesienią. Wtedy wysiewamy na grządkach poplony (tzw. zielone nawozy), stosujemy inne nawozy organiczne, przekopujemy i wapnujemy ziemię, aby wyregulować jej odczyn. Jakość podłoża w warzywniku możemy podnosić również później, gdy trwa zima. Pamiętajmy jednak, aby konieczne zabiegi wykonywać w czasie odwilży, gdy gleba nie jest zamarznięta.

Przeczytaj również: Zimowy zbiór warzyw. Jakie warzywa są odporne na mrozy i mogą zimować w gruncie?

Jak poprawić jakość gleby w zimie?

Zima to doskonały czas na użyźnienie gleby w warzywniku i wykonanie prostych zabiegów, które poprawią jej strukturę. W ten sposób odpowiednio przygotujemy ją pod uprawę roślin w rozpoczynającym się sezonie. O tej porze roku warto stosować naturalne nawozy, które nie tylko wzbogacą podłoże w cenne pierwiastki i materię organiczną, ale równocześnie zwiększą aktywność żyjących w nim mikroorganizmów.

Zanim wysiejemy warzywa, zadbajmy o jakość gleby na grządkach. Zanim wysiejemy warzywa, zadbajmy o jakość gleby na grządkach. Fot. mariiaboiko/123RF.com

Jak poprawić jakość gleby w zimie? Podpowiadamy, co warto zastosować:

  • Kompost – jeśli otrzymaliśmy już własny nawóz, rozsypmy go na grządkach zimą. Jeżeli jednak jeszcze go nie mamy, możemy zakupić gotowy kompost w workach w sklepie ogrodniczym;

  • Resztki kuchenne – pozostałości owoców, obierki warzyw, fusy kawy i herbaty oraz inne odpadki organiczne z kuchni warto wyrzucać na glebę. Zanim to zrobimy, resztki starannie rozdrabniamy, dzięki czemu szybciej się rozłożą;

  • Biohumus – w stosunkowo ciepłe dni podlewamy nim grządki, aby wzbogacić glebę w mikroorganizmy i składniki odżywcze korzystne dla roślin;

  • Ściółka – po zastosowaniu kompostu, resztek kuchennych i biohumusu, przykrywamy glebę naturalną ściółką. Doskonale sprawdzi się gruba warstwa słomy, suchych liści bądź kora sosnowa, którą rozkładamy w słoneczny zimowy dzień. Będzie ona chronić ziemię przed utratą ciepła i wilgoci.

Wymienione wyżej zabiegi warto wykonać już w styczniu lub lutym, aby poprawić jakość gleby przed rozpoczęciem uprawy warzyw w ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Uprawa kapusty pekińskiej. Siew na rozsadę, do gruntu i pielęgnacja

Jak przyspieszyć kompostowanie? Przygotuj drożdżową mieszankę, a resztki błyskawicznie zmienią się w nawóz

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór. Jakie ziemniaki do ogrodu i na działkę

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.