Spis treści:
- Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór - kiedy zacząć?
- Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór krok po kroku
- Jakie odmiany ziemniaków na wczesny zbiór?
Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór - kiedy zacząć?
Kluczowym czynnikiem, który determinuje termin sadzenia ziemniaków na wczesne zbiory, jest temperatura gleby. Sadzeniaki już podkiełkowane można wysadzać już przy temperaturze gleby wynoszącej 6 st. Celsjusza. Taką wartość powinna osiągnąć ziemia na głębokości około 10 cm.
Wskazaną temperaturę gleba osiąga najczęściej od połowy marca do początku kwietnia. Oznacza to, że uprawę ziemniaków na wczesny zbiór zaczyna się najczęściej na przełomie marca i kwietnia. W takich warunkach bulwy będą rozwijać się najlepiej i najszybciej.
Przed posadzeniem ziemniaków na wczesny zbiór należy je odpowiednio przygptować. Fot. Andrew1Norton/CanvaPro
Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór krok po kroku
Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór, tak jak każda uprawa roślin, potrzebuje odpowiedniego przygotowania. Należy również przeprowadzać ją w określony sposób, aby zwiększyć powodzenie wyrośnięcia plonów. Jak zrobić to poprawnie krok po kroku?
- Krok 1 - wybór stanowiska
Dla ziemniaków należy wybrać stanowisko, gdzie gleba będzie lekka, dobrze przepuszczalna. Miejsce powinno szybko się nagrzewać, więc musi być dobrze nasłonecznione. Przed wsadzaniem ziemniaków ziemię warto wzbogacić materią organiczną i ją spulchnić.
- Krok 2 - podkiełkowanie sadzeniaków
Podkiełkowanie sadzeniaków przed włożeniem ich do gleby przyspieszy wschody i rozwój roślin. Aby pojawiły się na nich nieduże kiełki, bulwy sadzeniaków należy przechowywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza nie będzie spadała poniżej 0 st. Celsjusza. Wymogiem koniecznym jest także dostęp do światła słonecznego. W takich warunkach powinny spędzić od 4 do 5 tygodni.
Przeczytaj również: Ziemniaki będą twarde i nie zaczną kiełkować. Stary sposób dziadka na ich przechowywanie
- Krok 3 - sadzenie
Sadzeniaki z wyraźnymi kiełkami umieść w glebie na głębokości między 6, a 8 cm. Odstępy między bulwami powinny wynosić od 25 do 30 cm, a między rzędami od 60 do 70 cm. Dzięki płytszemu sadzeniu bulwy będą czerpać więcej korzyści z nagrzewającego się podłoża.
- Krok 4 - osłanianie
Ziemniaki uprawiane na wczesny zbiór powinny zostać osłonięte. Na przełomie marca i kwietnia mogą się jeszcze zdarzyć przymrozki, które mogłyby potencjalnie uszkodzić roślinę i zahamować jej rozwój. Aby mieć pewność, że uprawa uda się, sadzonki przykryjmy słomą, agrowłókniną czy folią perforowaną.
- Krok 5 - pielęgnowanie
Ziemniaki naturalnie wymagają odchwaszczania i nawadniania. Pozbywanie się niechcianych roślin musimy być wykonywane regularnie raz na tydzień lub dwa tygodnie. Sadzonki podlewamy od 1 do 2 razy tygodniowo.
- Krok 6 - zbiór
Zbiory ziemniaków uprawianych na wczesny zbiór można rozpocząć, gdy bulwy osiągną pożądany rozmiar i zacznie się wykształcać skórka. Dokładny okres trwania okresu wegetacyjnego będzie zależeć od wybranej odmiany.
Ziemniaki wymagają regularnego odchwaszczania i nawadniania. Pierwsze zbiory będą już w czerwcu. Fot. Nadezhda56/CanvaPro
Jakie odmiany ziemniaków na wczesny zbiór?
Odmiany ziemniaków na wczesny zbiór dzieli się na trzy różne kategorie: odmiany bardzo wczesne, wczesne i średniowczesne. Każda z nich różni się przede wszystkim okresem wegetacyjnym, czyli tym, jak szybko będzie można dokonać zbiorów.
Odmiany ziemniaków bardzo wczesne wyróżniają się okresem wegetacji, który trwa od 60 do 90 dni. Do tej odmiany należą takie gatunki jak:
- Denar
- Impala
- Irys
- Lord
- Miłek
- Riviera
- Tacja.
Wegetacja wczesnych odmian ziemniaków wynosi od 90 do 110 dni. W tej grupie znajdują się gatunki:
- Anabelle
- Augusta
- Bellarosa
- Bohun
- Gala
- Vineta.
Ostatnimi ziemniakami uprawianymi na wczesne zbiory są ziemniaki średniowczesne. Ich okres wegetacyjny waha się między 111 a 125 dni. To gatunki takie jak m.in.:
- Tajfun
- Satina
- Jurek
- Lech.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Siew selera na rozsadę. Gwarancja dużych, twardych i zdrowych warzyw
Który miesiąc jest najlepszy na siew papryki? Siejemy paprykę na rozsadę