Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W ogrodzie mam zatrzęsienie mrówek. Wykorzystałam patent koleżanki ze Stanów – działa

Mrówki mogą pojawiać się w naszych domach, ale zdecydowanie częściej bytują w ogrodach. Te malutkie stworzenia są bardzo pracowite, a przy tym odgrywają bardzo ważną rolę dla środowiska. Niestety stają się uciążliwe w momencie, kiedy jest ich plaga, gdyż mogą znacznie uprzykrzyć życie ogrodnikom. Sposobów na walkę z mrówkami w ogrodzie jest na tyle dużo, że każdy z pewnością znajdzie ten idealny dla siebie. Niedawno odkrywałam dla siebie patent koleżanki ze Stanów. Jest nietypowy, ale pomaga szybko pozbyć się insektów z ogrodu.        

W ogrodzie mam zatrzęsienie mrówek. Wykorzystałam patent koleżanki ze Stanów – działa
Mrówki w ogrodzie mogą być pożyteczne, ale najczęściej wyrządzają wiele szkód. Sprawdź, jak się ich pozbyć. Fot.caneritir/123RF.com

Spis treści:

Mrówki są pożyteczne, ale...

Mrówki to jedne z najpowszechniejszych owadów spotykanych w ogrodach. Zazwyczaj postrzegane są jako bardzo pożyteczne, a ich obecność odgrywa ważną rolę w ekosystemie. Te małe stworzenia żywią się głównie pokarmem roślinnym, ale nie gardzą również zwierzęcym. To sprawia, że „sprzątają” tereny, zjadając martwe resztki roślin i materię mięsną oraz inne resztki organiczne. Mrówki w ogrodzie mogą być naszymi przyjaciółmi, ponieważ polują na larwy szkodników pasożytujących na naszych roślinach, takich jak pędraki, drutowce, opuchlaki czy gąsienice. Warto też wiedzieć, że drążą one podziemne korytarze, co sprzyja spulchnianiu i napowietrzaniu gleby. Co więcej, przenoszą nasiona roślin, przyczyniając do rozsiewania niektórych gatunków.

Choć mrówki są pożyteczne, duże kolonie mogą powodować więcej szkód niż przynosić korzyści. Drążąc podziemne korytarze, mogą uszkadzać korzenie, bulwy i cebule roślin, przyczyniając się do ich obumierania. W ten sposób przesuszają też ziemię. W sytuacji niedoborów pokarmowych (np. w okresie suszy) mogą zjadać owoce i nasiona, a nawet podgryzać młode pędy i liście. Warto też mieć na uwadze, że mrówki przyciągają mszyce, z którymi żyją w swego rodzaju symbiozie. Te pierwsze żywią się produkowaną przez mszyce spadzią, a w zamian chronią je przed naturalnymi wrogami. Mrówki psują też estetykę trawnika poprzez budowanie mrowisk. Niektóre gatunki mogą też uszkadzać drewniane konstrukcje, budując gniazda w tarasach, altanach, a nawet w szczelinach mebli ogrodowych.

mrówki w ogrodzie Mrówki przyciągają do ogrodu mszyce, co może doprowadzić do zniszczenia naszych upraw. Fot.boykung/123RF.com

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie – wypróbuj te patenty             

Mrówki zadomowiły się w twoim ogrodzie na dobre? Zanim sięgniesz po chemiczne trutki, wypróbuj domowe sposoby. Ogrodnicy wymyślają coraz to nowsze patenty na walkę z tymi małymi insektami, a niektóre z nich potrafią być zaskakujące. Jeszcze do niedawna w moim ogrodzie było mnóstwo mrówek. Wypróbowałam wiele sposobów, ale nie uzyskałam pożądanego efektu. Na szczęście moja koleżanka ze Stanów Zjednoczonych zdradziła swoje patenty na walkę z mrówkami w ogrodzie. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że one działają. Pierwszym sposobem jest użycie kredy. Ma ona strukturę podobną do ziemi okrzemkowej, dlatego jest bardzo skuteczna w walce z tymi insektami. Wystarczy rozsypać kredę wokół roślin, które chcemy chronić. Mrówki zaniosą drobinki kredy do gniazda, dzięki czemu cała kolonia ulegnie zatruciu.           

Dla drugiego patentu będziemy potrzebować boraksu i… masła orzechowego. Wystarczy zmieszać biały proszek z łyżką słodkiego przysmaku, po czym wcisnąć mieszankę w plastikową słomkę, aż będzie pełna. Pokrój ją na mniejsze części i rozłóż w grodzie. Mrówki zostaną przyciągnięte zapachem masła orzechowego i nieświadomie przeniosą trutkę (w postaci boraksu) do kolonii. Wypróbuj ten patent, a nie pożałujesz.         

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Genialna pułapka na turkucia podjadka. Wyjdą z wszystkich dziur, które zrobiły w twoim ogrodzie

Zastosuj herbatkę tymiankową na mszyce. Pospadają z bobu, kopru i drzewek owocowych

Czy woda bananowa faktycznie pomaga roślinom? Eksperci dają alternatywę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.