Prawo i finanse

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Komu należy się ulga i jak się o nią starać?

Ekologiczne podejście do budowy domów i aranżacji osiedli staje się coraz bardziej popularne i pożądane, a co więcej nagradzane. W niektórych miastach za zazielenienie budynku przysługują ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości. Zastanawiasz się, komu się należą, jak się o nie starać i gdzie złożyć wniosek? Poznaj szczegóły.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Komu należy się ulga i jak się o nią starać?
W niektórych miastach za zazielenienie budynku przysługują ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości.Fot. 123RF/PICSEL

W tym artykule przeczytasz o:

Zazielenienie budynku – co to znaczy?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat w miastach powstawały liczne bloki i wieżowce. Puste przestrzenie i zielone skwery zamieniono na praktyczne, szerokie parkingi i wyłożone kostką chodniki. Widok zieleni nagle stał się czymś wyjątkowym i pożądanym. Coraz większym echem zaczęły odbijać się także wyniki badań, które wskazywały, że obecność roślin działa pozytywnie nie tylko na jakość powietrza, ale także na temperaturę otoczenia i samopoczucie mieszkańców.

W odpowiedzi na potrzeby ludzi zaczęto sadzić drzewa i krzewy. Jednak brak wystarczającej ilości miejsca na ziemi wymusił na specjalistach poszukanie nowego rozwiązania. Jest nim zazielenianie budynków, które polega na sadzeniu roślin przy/na murach różnych obiektów i tworzeniu "zielonych ścian" oraz aranżowaniu na ich dachach zielonych przestrzeni.

Zazielenienie budynku – sposoby

Chcesz urozmaicić krajobraz i odetchnąć świeżym powietrzem, ale nie wiesz, w jaki sposób wykonać zazielenienie budynku? Jak zrobić efektowną dekorację w łatwy sposób? Można to zrobić na trzy sposoby:

  • stworzenie wertykalnego ogrodu – to jedna z najpopularniejszych metod zazieleniania budynku. Sposób ten polega na stworzeniu wytrzymałej konstrukcji z metalu lub drewna, z systemem nawadniającym, a następnie wypełnieniu jej podłożem i zasadzeniu w niej roślin, które lubią ciepło, wilgoć i duże nasłonecznienie. Taką dekorację można umieścić np. między piętrami budynku, a także zamiast drewnianych paneli na elewacji,

  • poprowadzenie pnączy i wykonanie tzw. zielonej ściany – to najtańszy i najprostszy sposób zazielenienia budynku, jednak wymaga on czasu oraz nieco przestrzeni wokół ściany. Polega na zasadzeniu w gruncie pnączy, np. bluszczu lub winorośli, a następnie zapewnieniu pędom podpory w postaci siatki lub drewnianej kratki. Dzięki regularnemu nawadnianiu i nawożeniu rośliny po kilkunastu latach można uzyskać gęstą, efektowną zasłonę,

  • wykonanie dachów ekstensywnych – ciekawy sposób wykorzystania pustej przestrzeni nad głowami. Taki ogród nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani wzmacniania konstrukcji, ponieważ do pokrycia dachu wykorzystuje się rośliny, takie jak mech czy rozchodniki, które potrzebują zaledwie kilkunastocentrymetrowej warstwy podłoża. Do tego są odporne na deszcz, wiatr czy słońce, więc dobrze wyglądają bez względu na warunki atmosferyczne.

Zazielenienie dachu czy wykonanie wertykalnego ogrodu warto zlecić specjalistom, którzy odpowiednio zabezpieczą podłoże i przygotują rośliny, tak aby cała konstrukcja była bezpieczna dla mieszkańców. Jeśli chcesz wykonać całość samodzielnie, najlepszym wyborem będzie zasadzenie pnącza.

Zazielenienie budynku – koszt

Koszt instalacji zielonej ściany czy dachu może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, a także wielkości konstrukcji czy wybranych roślin. Zazwyczaj jest to kilka-kilkanaście tysięcy złotych, jednak cena może być niższa, jeśli zdecydujesz się część prac wykonać samodzielnie.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości – zazielenienie budynku

Wielu gospodarzy miast chce wprowadzić do przestrzeni więcej zieleni. Aby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w tej akcji, zdecydowano się zwolnić ich z podatku od nieruchomości pod warunkiem, że zazielenią budynek. To prosty sposób, aby rozpocząć walkę ze skutkami zmian klimatycznych, które są coraz mocniej odczuwane zwłaszcza w miastach wyłożonych betonem.

Inspiracją dla takiego działania były zachodnie państwa, gdzie inicjatywa szybko spotkała się z aprobatą ze strony mieszkańców i przyniosła pozytywne skutki dla warunków panujących na ulicy. Pierwszym miastem w Polsce, gdzie można było otrzymać za zazielenienie budynku ulgę, były Katowice. Dołączył do nich już Kalisz, a wdrożenie pomysłu rozważają Poznań, Wrocław i Gdańsk. To zdecydowanie rewolucja w aranżacji przestrzeni i innowacyjne podejście, które zasługuje na uznanie.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości – komu przysługuje?

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie budynku mogą skorzystać mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, którzy zdecydują się stworzyć zieloną kompozycję na ścianach obiektów mieszkalnych niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczych do szóstej kondygnacji. Połowę ulgi otrzymają osoby, które pokryły roślinnością dach lub ścianę powyżej 6. piętra.

zielona ściana Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie budynku mogą skorzystać mieszkańcy oraz przedsiębiorcy. Fot.123RF.com

Warunki przyznania zwolnienia lub ulgi z podatku od nieruchomości są bardzo różne. Np. w Katowicach, aby uzyskać zniżkę np. za stworzenie wertykalnego ogrodu, trzeba zadbać o to, żeby zajmował on min. pół ściany.

Zazielenienie budynku – jaka ulga przysługuje?

Osoby, które zdecydują się stworzyć zieloną ścianę mogą liczyć na atrakcyjne ulgi ze strony miasta, które znacząco obniżą podatek od nieruchomości. Dzięki temu można zaoszczędzić rocznie sporo gotówki i przeznaczyć na pielęgnację roślin.

Warto pamiętać, że ulga jest udzielana wyłącznie na rok. Jeśli właściciel budynku utrzyma instalację w dobrej kondycji, może otrzymać zniżkę na kolejne lata.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości – jak się starać?

Każdy, kto jest zainteresowany zwolnieniem z podatku od nieruchomości, powinien zgłosić się do urzędu miasta. Tam pracownicy udzielą szczegółowych informacji na temat ulg, które przysługują i szczegółowo odpowiedzą na wszystkie pytania o zazielenienie budynku. Wniosek należy złożyć we wskazanym miejscu i terminie – każdy urząd ma własne wytyczne, dlatego najlepiej sprawdzać informacje "u źródła".

Zazielenienie budynku – jakie ma zalety?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do pomysłu zazieleniania ścian i dachów. Inwestorzy obawiają się uszkodzenia konstrukcji budynku, naruszenia elewacji czy zniszczenia poszycia dachowego. Problemy mogą pojawić się, gdy stelaż pod zieloną kompozycję nie został przygotowany prawidłowo, ponieważ brak odpowiedniego zabezpieczenia i wzmocnienia ścian czy dachu może negatywnie wpłynąć na kondycję konstrukcji.

Jednak prawidłowo wykonana zielona ściana niesie ze sobą wiele korzyści! Otóż rośliny stanowią:

  • wspaniały filtr powietrza – absorbują pył i zanieczyszczenia oraz wydzielają tlen, a tym samym pozytywnie wpływają na zdrowie mieszkańców,

  • niesamowitą dekorację przestrzeni – nie od dziś wiadomo, że wpatrywanie się w zieleń działa relaksująco, a tym samym może nawet poprawić stosunki sąsiedzkie,

  • świetny reduktor hałasu – wśród pustych, betonowych ścian nawet szept brzmi jak krzyk. Rośliny doskonale niwelują pogłos i echo, a do tego izolują budynki od dźwięków, dzięki czemu w mieszkaniach jest ciszej,

  • naturalny "termofor" dla budynku – zielona ściana izoluje ściany od chłodnego powietrza, dzięki czemu wewnątrz jest dużo cieplej, więc rachunki za ogrzewanie spadają!

  • urozmaicenie ekosystemu – obecność roślin zawsze wpływa korzystnie na okoliczne stworzenia. Dzięki nim wszelkie owady i ptaki mają gdzie się ukryć, założyć gniazda i wychować potomstwo. Obserwowanie tego procesu jest niesamowitym doświadczeniem.

Korzyści z zazielenienia budynku jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy na tym skorzysta.

ogród wertykalny Prawidłowo wykonana zielona ściana niesie ze sobą wiele korzyści. Fot.123RF.com

Nie ma bardziej przyjemnego sposobu na oszczędzanie pieniędzy niż uprawa roślin. Stwórz zieloną dekorację samodzielnie już dziś, a na pewno nie pożałujesz!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Po co rząd wprowadza nowe podatki? na INTERIA.TV.

Reklama

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.