Artykuły

Dodatek osłonowy 2023. Ile wynosi, kto dostanie, do kiedy składać wniosek?

Dodatek osłonowy 2023 to rządowe wsparcie finansowe dla rodzin mniej zamożnych. Choć samorządy miały wypłacić pieniądze do końca 2022 roku, termin wypłat został wydłużony. Kto może liczyć na wsparcie finansowe? Ile wynosi dodatek osłonowy 2023? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dodatek osłonowy 2023. Ile wynosi, kto dostanie, do kiedy składać wniosek?
Sprawdź, komu przysługuje dodatek osłonowy 2023 oraz ile wynosi świadczenie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dodatek osłonowy 2023 – dla kogo?

Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zrekompensować m.in. rosnące ceny prądu, gazu i żywności. Przysługuje gospodarstwom domowym (zarówno jednoosobowym, jak i wieloosobowym), które spełniają określone kryteria dochodowe. Zgodnie z przepisami, świadczenie to przysługuje osobom, których przecięte miesięczne dochody netto nie przekraczają:

  • 2100 zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego
  • 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

O dodatek osłonowy 2023 mogą wystąpić zarówno obywatele Polski, jak i cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania i przebywający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej m.in. na podstawie zezwolenia na pobyt stały. Co więcej, obowiązywać będzie tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Wówczas kwota świadczenia będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia.   

Przeczytaj również: Ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu 2000 kWh? Stawki są wysokie, czy można zaoszczędzić?

Ile wynosi dodatek osłonowy 2023?

Warto zaznaczyć, że wysokość dodatku osłonowego 2023 zależy od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Rząd wyszczególnił następujący podział:

  • 400 zł – dla gospodarstw domowych jednoosobowych;
  • 600 zł – dla gospodarstw domowych, które składają się z 2-3 osób;
  • 850 zł – dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych;
  • 1150 zł – dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej.  

Co więcej, dodatek osłonowy może zostać podwyższony o 25 proc. Wyższe kwoty będą przysługiwały gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, kominek, koza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. W tym przypadku ważne jest wcześniejsze zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).   

dodatek osłonowy 2023 Wysokość dodatku osłonowego zależy od dochodów oraz liczby osób w gospodarstwie domowym. Fot.Fot.123RF/Arkadiusz Ziolek/East News

Wysokość podwyższonego dodatku osłonowego 2023 wynosi wówczas:

  • 500 zł – dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 750 zł – w przypadku gospodarstw domowych składających się z 2 do 3 osób;
  • 1062,50 zł – dla gospodarstw domowych liczących 4-5 osób;
  • 1437,50 zł – dla gospodarstw domowych, które składają się z minimum 6 osób.  

Dodatek osłonowy 2023 – do kiedy wypłaty?

Samorządy miały wypłacić dodatki osłonowe do końca grudnia 2022 roku. Natomiast wniosków okazało się tak dużo, że urzędnicy nie zdążyli rozpatrzyć wszystkich złożonych dokumentów. W związku z tym rząd przyjął nową ustawę, w której przedłużył termin wypłat do 31 grudnia 2023 roku.   

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że brak wypłaty dodatków osłonowych do 31 grudnia 2022 roku nie pozbawia prawa do tego świadczenia beneficjentów. Na jego wypłatę w 2023 roku przeznaczono kwotę 500 mln zł. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez Urząd Gminy czy Miasta – będzie go przyznawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta.       

Gdzie przychodzi decyzja o przyznaniu dodatku osłonowego?

Warto wiedzieć, że przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Informacja o uzyskaniu świadczenia jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej. W przypadku braku wskazania adresu e-mail dostaniemy informację o przyznaniu dodatku osłonowego w naszym urzędzie. Z kolei wydania decyzji wymagają odmowa przyznania świadczenia finansowego, uchylenie lub zmiana prawa do tego dodatku, a także rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego dodatku osłonowego.  

W jaki sposób będą wypłacane pieniądze? Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym, świadczenie przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 i jest wypłacane w dwóch ratach w terminie do 31 marca 2022 oraz 31 grudnia 2023. Natomiast w przypadku, gdy wniosek został złożony po 31 stycznia 2022 roku, pieniądze będą wypłacone jednorazowo niezwłocznie po przyznaniu tego dodatku.   

Źródło: gov.pl

Przeczytaj również: Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dodatek osłonowy 2023. Ile wynosi, kto dostanie, do kiedy składać wniosek?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.