Spis treści:
Skup kasztanów 2023
Nadeszła złota jesień, a wraz z nią pojawiły się kasztany. Ciemnobrązowe, lśniące owoce szczególnie kochają zbierać dzieci, ale również dorośli chętnie podnoszą kasztany z ziemi i wrzucają do kieszeni płaszcza podczas spacerów po parkowych alejach. Kasztanowce zwyczajne bywają sadzone nie tylko w takich miejscach. Można z powodzeniem uprawiać je w ogrodach, aby przez cały sezon dekorowały przydomową przestrzeń rozłożystą koroną i zielonymi liśćmi, a w maju – imponującej wielkości stożkowymi kwiatostanami. Latem kwiaty przeobrażają się w zielone, kolczaste torebki. To właśnie w nich znajdujemy od jednego do trzech kasztanów.
To okazałe drzewo jesienią zrzuca liście oraz owoce, z których wypadają uwolnione nasiona. Z wieloletniego kasztanowca zwyczajnego możemy uzyskać dużą ilość kasztanów. Co z nimi zrobić, jeśli mamy ich w nadmiarze? Doskonałym pomysłem jest nie tylko wykonanie z nich jesiennych dekoracji czy wykorzystanie w sprytny sposób w domu, np. robiąc z nich proszek do prania. Można również sprzedać je w skupie i sporo na tym zarobić. Zastanawiasz się, po co skupuje się kasztany? Kasztany stanowią cenny surowiec, który jest wykorzystywany w kosmetologii i farmaceutyce. Kasztany znajdują zastosowanie w produkcji kosmetyków – balsamów, kremów i maści. Służą one nie tylko do codziennej pielęgnacji, ale mają również działanie lecznicze. Wykorzystywane są np. przy obrzękach i żylakach nóg, zwichnięciach oraz stłuczeniach.
Do skupu możemy oddać wyłącznie zdrowe, nieuszkodzone kasztany. Fot. CanvaPro
Zgromadzone dary jesieni mogą pomóc podreperować domowy budżet, ale tylko w sytuacji, gdy będzie ich naprawdę dużo. Ponadto muszą być one doskonałej jakości. Skup kasztanów przyjmie zbiory wyłącznie w sytuacji, gdy będą one posortowane i pozbawione łupin. Sprzedawać można kasztany czyste, nieuszkodzone i zdrowe. Do skupu oddajemy świeżo zebrane kasztany, które nie są wyschnięte ani spleśniałe.
Przeczytaj również: Kasztanowiec wielkokwiatowy najpiękniej wygląda, gdy wieje wiatr. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie
Gdzie skupują kasztany?
Kasztany należy przywieźć do specjalnego skupu, po wcześniejszym ustaleniu dogodnego terminu. Zanim pojedziemy do danego skupu, skontaktujmy się z nim, ponieważ każde tego rodzaju miejsce rządzi się swoimi prawami i wyznacza zasady dotyczące oddawanego towaru. Niektóre punkty oferują również dojazd do klienta i odbiór kasztanów. Miejsca skupu znajdują się w kilku województwach. Aktualnych ofert skupu kasztanów w 2023 r. najlepiej szukać na internetowych portalach ogłoszeniowych, np. OLX.
Aktualnych ofert skupu kasztanów szukajmy w Internecie. Fot. Olx.pl
Ile można na tym zarobić? Ceny kasztanów w skupie
W Polsce z roku na rok jest coraz więcej punktów, które skupują kasztany. Różnice w cenie za kilogram kasztanów w każdym z nich nie są zbyt duże:
- skup kasztanów w województwie zachodniopomorskim – tutaj za 1 kg kasztanów otrzymamy 1,7 zł;
- skup kasztanów w województwie wielkopolskim – ten punkt płaci za 1 kg kasztanów 1,5 zł;
- skup kasztanów w województwie pomorskim oraz mazowieckim – w tych miejscach za 1 kg kasztanów dostaniemy 1 zł.
Ceny kasztanów w skupie od lat są zbliżone, średnio jest to 1 zł/kg, choć w niektórych regionach za dary jesieni można otrzymać nieco więcej. Punkty skupu często zachęcają do sprzedaży kasztanów nie tylko osoby indywidualne, ale również placówki oświatowe – szkoły i przedszkola. Dla dzieci zbieranie kasztanów może być świetną zabawą, a równocześnie sposobem na zdobycie dodatkowego kieszonkowego.
Źródło: deccoria.pl, olx.pl
Przeczytaj również:
Takie cuda możesz zrobić tylko jesienią. Proszek i płyn do prania z kasztanów
Włącz kasztany do jesiennej diety. Dodadzą ci energii i wzmocnią odporność
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.