Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Rewolucja w polskich domach. Od nowego roku wymiana liczników energii. Kto za to zapłaci?

Inteligentne liczniki prądu mają przynieść ogromne zmiany. Ich obowiązkowy montaż potrwa jednak kilka lat, jednak korzyści z inteligentnych mierników jest wiele, w tym niższe rachunki za prąd i większy wpływ na to, jak gospodarstwa wykorzystują energię. Sprawdzamy więc, czym są inteligentne liczniki prądu, co zmienią, od kiedy muszą być zamontowane oraz kto zapłaci za urządzenia.

Rewolucja w polskich domach. Od nowego roku wymiana liczników energii. Kto za to zapłaci?
Szykuje się wielka wymiana liczników energii elektrycznej. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

Wymiana liczników. Co to są inteligentne mierniki energii elektrycznej?

Inteligentne liczniki prądu to nowoczesne urządzenia pomiarowe. Ich główną zaletą jest automatyczne zbieranie, przechowywanie oraz przede wszystkim transfer danych dotyczących zużycia prądu. Transfer tych informacji z definicji eliminuje konieczność manualnej kontroli inkasenta, tak jak ma to miejsce obecnie.

Co zmienią inteligentne liczniki prądu? Skorzystać z tej rewolucji mają przede wszystkim odbiorcy, którzy będą mieli możliwość śledzenia zużycia prądu w czasie rzeczywistym i będą rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej. Inteligentne liczniki prądu to również automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia. W takich sytuacjach możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, a pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi.

Inteligentne liczniki prądu mają pozwolić zaoszczędzić odbiorcom nawet 10% wykorzystanej obecnie energii. To oczywiście dużo mniejsze rachunki za prąd. Inteligentne liczniki prądu pozwolą również sprawdzić, jak wygląda rzeczywiste zużycie prądu przez domowe urządzenia. W konsekwencji łatwiej będzie regulować ich użycie. Inteligentne liczniki prądu mają też przynieść korzyści wspólnotom mieszkaniowym. Jeśli te zainstalują fotowoltaikę, inteligentne liczniki pozwolą na wewnętrzne rozliczanie zużytej energii, co nie jest obecnie możliwe.

Przeczytaj również: Nawet dwa razy większe dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii. Kto i ile może dostać pieniędzy w programie Mój Prąd?

Korzyści z inteligentnych mierników energii

Inteligentne liczniki energii, oprócz wymienionych korzyści, to także znacznie szybszy proces usuwania awarii. To dlatego, że po wymianie urządzeń na nowe dostarczą informacji o przerwach w dostawie prądu. Inteligentny licznik umożliwia monitorowanie ciągłości dostaw energii oraz jej jakości. Dzięki temu centrum dyspozytorskie otrzymuje automatycznie informację o przerwie w dostawie prądu i może natychmiast zareagować.

Kolejna istotna sprawa to niezwykła prostota w zmianie operatora. Inteligentne liczniki prądu sprawią, że urządzenie bardzo szybko przekaże dane, niezbędne do rozliczenia końcowego. To znacznie ukróci i uprości proces zmiany operatora energii elektrycznej. Co jeszcze się zmieni? Nie będziemy otrzymywać prognoz, a rozliczenia na energię elektryczną odbywać się będą w oparciu o system zdalnego odczytu.

inteligentny licznik energii elektrycznej Inteligentne liczniki prądu mają pojawić się w każdym gospodarstwie. Bartlomiej Magierowski/East News

Wymiana liczników energii: kto zapłaci za wymianę liczników?

Wymiana liczników energii w całym kraju będzie kosztować 9 mld zł. Kto zapłaci za inteligentne liczniki? Odpowiedzialność finansową za tę rewolucję poniosą spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu chce, aby koszt wymiany liczników nie przeniósł się bezpośrednio na taryfę i na klientów. Jednocześnie trwają próby znalezienia możliwość finansowania całego procesu, chociażby z dotacji unijnych.

Chociaż koszt wprowadzenia inteligentnych liczników prądu wydaje się ogromny, to inwestycja szybko ma się zwrócić. Ministerstwo szacuje, że w długim okresie do 15 lat odbiorcy powinni zaoszczędzić ponad 11 mld złotych. Co więcej, proces wymiany liczników rozłożono na kilka lat, aby spółki poradziły sobie na poziomie finansowym z energetyczną rewolucją.

Od kiedy wymiana liczników energii?

Wprowadzenie inteligentnych liczników prądu do domów i mieszkań na dobre rozpocznie się w 2023 roku. Będzie to pierwszy z kilku etapów zmian zaplanowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ten potrwa do końca grudnia 2023 roku i zasięgiem obejmie 15% odbiorców. Kolejne etapy wymiany liczników zaplanowano:

  • do końca 2025 roku obejmie 35% odbiorców;

  • do końca 2027 roku obejmie 65% odbiorców;

  • do końca 2028 roku obejmie 80% odbiorców.

Wymiana liczników energii na inteligentne już trwa. Firmy energetyczne wprowadzają nowe urządzenia szczególnie tam, gdzie kończy się termin legalizacji urządzeń, który trwa 8 lub 15 lat. Dlatego dla części gospodarstw inteligentne liczniki prądu nie są niczym nowym. W przypadku Taurona zainstalowano już ponad 800 tys. liczników zdalnego odczytu.

Wymiana liczników energii – przepisy

Wymiana licznika energii będzie obowiązkowa. Wynika to z ustawy o Prawie Energetycznym oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki w tzw. ustawie licznikowej z 20.05.2021 r. Przedsiębiorstwo energetyczne instaluje liczniki prądu na własny koszt. Na tej podstawie pracownicy lub podmiotów przez nią wskazanych, mają prawo wejść do mieszkania lub na prywatną posesję w celu dokonania wymiany liczników i skontrolowania prawidłowości ich działania.

Obowiązkiem odbiorcy energii elektrycznej jest udostępnienie pomieszczenia z licznikami w celu wymiany oraz kontroli urządzeń pomiarowych.

Przeczytaj również: Kolejne kontrole w polskich domach. Na co trzeba być przygotowanym i czy musisz wpuścić urzędników?

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.