Prawo i finanse

Czy można wyciąć suche drzewo bez zezwolenia? O ile można bezkarnie skrócić drzewo?

Duże, zdrowe drzewo stanowi cenny element architektury ogrodowej, a przy tym jest schronieniem dla ptaków oraz innych istot żywych. Z kolei dla nas to źródło cienia, naturalny filtr powietrza oraz zielona, efektowna dekoracja przestrzeni wokół domu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy drzewo obumarło, jego atrakcyjność spadła i zaczęło ono stanowić zagrożenie dla użytkowników działki? Czy na wycięcie suchego drzewa trzeba mieć pozwolenie? Sprawdziliśmy, które okazy można przyciąć lub usunąć od ręki, a które wymagają urzędowych pozwoleń  przeczytaj, zanim sięgniesz po piłę.

Czy można wyciąć suche drzewo bez zezwolenia? O ile można bezkarnie skrócić drzewo?
Czy na wycięcie suchego drzewa trzeba mieć pozwolenie? Warto dokładnie sprawdzić, co mówią przepisy i kiedy nie potrzebujemy zgody na usunięcie suchych gałęzi lub całego pnia drzewa. Fot. Barbara Machalska-Cyran/deccoria.pl

Spis treści: 

Czy na wycięcie suchego drzewa trzeba mieć pozwolenie? 

Nawet na własnym terenie nie możesz samowolnie wycinać drzew, a przynajmniej nie wszystkich. Istnieją przepisy, które regulują zakres dozwolonych prac związanych z przycinaniem lub usuwaniem drzew zarówno zdrowych, chorych, jak i tych, które uschły.  

Jeszcze nie tak dawno było głośno o potencjalnych zmianach, które dawałyby właścicielom nieruchomości zarośniętych przez rozmaite gatunki drzew w różnym stanie większą dowolność w ich skracaniu lub wycinaniu. Jednak ostatecznie zmiany te nie zostały wprowadzone w zapowiadanej formie.  

Nadal bez specjalnych konsultacji oraz oficjalnie udzielonych pozwoleń możesz sięgnąć po piłę w ściśle określonych sytuacjach np. gdy drzewo pękło i przewróciło się w wyniku działania silnych wiatrów. Co ciekawe, wspomnianych sytuacji jest całkiem sporo. Nie potrzebujesz zezwolenia na usunięcie drzewa na posesji m.in. wtedy, gdy: 

  • jego pień na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza określonej wartości obwodu – 80 cm dla klonu jesionolistnego, srebrzystego, wierzby i topoli, 65 cm dla robinii akacjowej, platanu klonolistnego i kasztanowca zwyczajnego oraz 50 cm w przypadku innych gatunków drzew; 
  • jest to gatunek drzewa owocowego i nie rośnie na terenie zieleni lub nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków; 
  • drzewo usuwane jest w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego; 
  • należy ono do inwazyjnych gatunków obcych, przez co stwarza zagrożenie. 

Co więcej, drzewo możesz wyciąć bez wnioskowania o dodatkowe zezwolenie wówczas, gdy otrzymałeś nakaz takiego działania od Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Urzędu Transportu Kolejowego, Urzędy Lotnictwa Cywilnego lub wykonujesz wycinkę na podstawie decyzji, którą wydano w celu utrzymania określonych urządzeń melioracji wodnych. A jak sytuacja wygląda, gdy drzewo obumarło? Czy na wycięcie suchego drzewa trzeba mieć pozwolenie?

Musimy pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy drzewo uschło (system korzeniowy obumiera, a okaz od roku nie wypuszcza już liści ani młodych pędów), konieczne jest uzyskanie zgody na jego usunięcie, jeśli obwód pnia nad ziemią jest większy od wskazanych powyżej wartości. W przypadku, gdy stan drzewa może zagrażać użytkownikom posesji lub znajdującym się tam zabudowaniom, odpowiednio sporządzona dokumentacja (tj. opomiarowanie, fotografie oraz uzasadnienie pisemne) może przyspieszyć proces wydania decyzji. W innym przypadku zwykle czeka się na nią ustawowo do 21 dni, ale w wyjątkowych okolicznościach nawet do 2 miesięcy.

Przeczytaj również: Kiedy można wycinać drzewa na własnej posesji? Na co musisz mieć zgodę, jakie drzewo wytniesz bez pozwolenia

O ile można skrócić drzewo bez pozwolenia? 

W niektórych przypadkach cięcie drzewa stanowi zabieg ratujący życie okazu i jest nie tyle wskazane, co wymagane z punktu widzenia prowadzenia upraw. Przycinanie gałęzi oraz konarów wielu gatunków drzew to również zabieg estetyczny, mający na celu zachowanie ich w dobrym zdrowiu, kondycji i plenności. Jeśli gałęzie, które planujesz przyciąć, nie ingerują w poprowadzone przez posesję instalacje publiczne, a samo działanie pielęgnujące nie niesie z sobą ryzyka dla ludzi oraz mienia  możesz je wykonać bez specjalnych pozwoleń. 

Na podstawie Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, a konkretnie artykułu 82 dozwolone jest przycinanie: 

  • gałęzi suchych (obumarłych) zarówno w ramach cięć pielęgnacyjnych, jak i wtedy, gdy ich pozostawienie stwarza zagrożenie dla otoczenia, 
  • gałęzi nadłamanych, 
  • gałęzi kolidujących z sąsiadującymi obiektami.

cięcie Coroczne cięcie pielęgnujące, a także cięcie redukujące koronę młodego drzewa to zabiegi powszechnie wykonywane w ogrodnictwie i wskazane z uwagi na utrzymanie dobrej kondycji roślin. Fot. Barbara Machalska-Cyran/deccoria.pl

Co więcej, w przypadku drzew, które nie mają więcej niż 10 lat, można wykonać tzw. cięcie redukujące koronę. O ile można skrócić drzewo bez pozwolenia? Ważne, aby ściśle przestrzegać sztuki ogrodniczej. Jeśli mamy wątpliwości, jak wykonać taki zabieg, warto skorzystać z pomocy doświadczonego ogrodnika. W przypadku starszych drzew należy ograniczyć się do wymaganych, pojedynczych cięć. 

Wycinki drzew powinniśmy dokonywać w ściśle określonych terminach z korzyścią dla kondycji rośliny. Jedynie cięcia mające na celu ochronę ludzi i mienia należy przeprowadzać niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń lub bez nich, jeśli nie są wymagane. Inną kwestią jest cięcie drzew, które stanowią naturalne siedlisko dla gatunków zwierząt np. ptaków lub nietoperzy, będących pod ochroną. Wówczas musimy dokładnie przestudiować wytyczne i skonsultować swoje działania z szeregiem instytucji, które wydadzą niezbędne zgody, a przy tym wskażą odpowiedni moment przeprowadzenia prac.  

Za nieprzestrzeganie prawa, naruszenia oraz samowolne wycinki drzew, poza wymienionymi powyżej warunkami, grożą nie tylko kary finansowe, lecz także, w skrajnych przypadkach, areszt. Ile wynosi kara za bezprawne usunięcie drzewa? Decyzją prezydenta miasta, burmistrza lub wójta możemy otrzymać karę pieniężną wysokości dwukrotności opłaty za usunięcie drzewa, a nawet wyższą, jeśli okoliczność na to wskazuje. Grzywna nałożona w tej formie to najłagodniejsza z konsekwencji, jakie grożą za samowolne usunięcie drzewa, dlatego, gdy nie jesteśmy pewni czy dany okaz na działce możemy przyciąć, lepiej czym prędzej to skonsultować.  

Źródło: deccoria.pl; isap.sejm.gov.pl/Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880

Przeczytaj również:

Wysokie kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji. Co grozi za usunięcie wywrotu bez zgłoszenia?

5 sposobów na usunięcie pnia drzewa. Pozbędziesz się problemu szybciej niż myślisz

Co zrobić, gdy pień drzewa owocowego choruje? Możesz je uratować

Oto najpopularniejsze drzewa ozdobne, które można posadzić nawet w małym ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.