Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku. Jakie warunki muszą spełnić mieszkańcy?

Dodatek węglowy to inicjatywa rządowa, która ma wspomóc gospodarstwa domowe w zakupie opału na zimę. Jednak, czy mieszkańcy bloków dostaną dopłaty do ogrzewania, podobnie jak właściciele domów? Czy najemca ma prawo do wypłaty dodatku węglowego? Jeśli tak, to ile można otrzymać w ramach dodatku węglowego na mieszkanie w bloku? Wyjaśniamy.

Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku. Jakie warunki muszą spełnić mieszkańcy?
Dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków tak samo, jak właścicielom domów jednorodzinnych. Niestety nie w każdym przypadku. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku to kwestia, którą interesują się zarówno właściciele, jak i lokatorzy użytkujący wielorodzinne budynki mieszkalne. Zbliża się zima, a to oznacza, że każde wsparcie finansowe jest na wagę złota.

Niestety, w dobie ubóstwa energetycznego oraz wysokiej inflacji na poziomie 17,20 procent ceny opału często przeważają oszczędności Polaków. Warto więc dowiedzieć się, komu należy się dopłata do ogrzewania w ramach dodatku węglowego i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać.

Przypominamy, czy trzeba być właścicielem mieszkania, żeby dostać dopłatę do węgla oraz, ile konkretnie wyniesie wsparcie. Oto, wszystkie najważniejsze informacje w temacie: dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku.

Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku. Czy będą dopłaty?

Tak, właściciele mieszkań w bloku również mogą domagać się wypłaty świadczenia. Dodatek węglowy jest bowiem formą pomocy rządowej, o którą gospodarstwa domowe mogą ubiegać się niezależnie od tego, czy dana rodzina zamieszkuje budynek jedno, czy wielorodzinny.

Dopłata do ogrzewania ma umożliwić Polakom zakup opału w dobie ubóstwa energetycznego. Przysługuje osobom, które ocieplają mieszkanie, korzystając z węgla jako głównego źródła ogrzewania. Dokładniej rzecz ujmując, trzeba posiadać centralne źródło ogrzewania w postaci kotła na węgiel albo inne paliwo, które zawiera co najmniej 85 procent węgla kamiennego w składzie.

We wspólnotach mieszkaniowych każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o dodatek węglowy. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy wiedzieć, że nie zostanie on nam przyznany, jeśli obsługą kotłowni bloku mieszkalnego zajmuje się firma zewnętrzna. Warto wcześniej sprawdzić tę informację.

Ile można otrzymać w ramach dodatku węglowego na mieszkanie w bloku?

Wyjaśniliśmy już w skrócie, że dodatek węglowy na centralne ogrzewanie w bloku przysługuje właścicielom lokali w budynkach wielorodzinnych. Większość osób na pewno ucieszy ta wiadomość, jednak warto poznać konkrety. Zatem, ile można otrzymać w ramach dodatku węglowego na mieszkanie w bloku i czy kwota ta podlega opodatkowaniu?

W ramach dodatku węglowego rząd wypłaci po 3000 złotych i jest to kwota nieopodatkowana. Pieniądze te są bezzwrotne i nie podlegają również licytacjom komorniczym. Rząd nie sprawdza, na co tak naprawdę zostanie przeznaczony dodatek węglowy – na zakup węgla czy innego źródła paliwa opałowego.

Przeczytaj również: Wypełnij i złóż wniosek o dodatek węglowy. WZÓR WNIOSKU i instrukcja, jak go wypełnić

czy mieszkańcy bloków dostaną dopłaty do ogrzewania 30 listopada 2022 mija termin składania wniosków o dodatek węglowy. Fot.123RF.com/www.gov.pl

Czy najemca ma prawo do wypłaty dodatku węglowego, czy tylko właściciel?

Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Osoby wynajmujące mieszkania zastanawiają się, czy im również przysługuje wsparcie w postaci dodatku węglowego.

Okazuje się, że tak. Aby ubiegać się o dopłatę do ogrzewania, nie trzeba być zameldowanym pod konkretnym adresem. Należy jedynie przestrzegać warunków uprawniających do jego przyznania.

Najemca również może złożyć wniosek o dodatek węglowy w urzędzie miasta lub gminy. Na jeden adres zamieszkania przysługuje jednak jeden dodatek węglowy. Osobą uprawnioną do jego otrzymania jest ta, która dysponuje lokalem, czyli prowadzi w nim gospodarstwo domowe.

Przeczytaj również: Nie płacisz za śmieci, nie dostaniesz dodatku węglowego. Odrzucony wniosek o dodatek węglowy – najczęstsze błędy

Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba posiadać centralne źródło ogrzewania w postaci kotła na węgiel albo inne paliwo, zawierające minimum 85 procent węgla kamiennego. Wcześniej musi zostać ono jednak zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przeciwnym razie, świadczenie nie zostanie przyznane.

Poprawnie wypełniony wniosek o dodatek węglowy (dostępny do pobrania w tym miejscu) trzeba złożyć w urzędzie miasta lub gminy najpóźniej do 30 listopada 2022. W przeciwnym razie pieniądze nie zostaną przyznane.

Wzór wniosku o dodatek węglowy można złożyć, udając się do placówki osobiście, albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP. Wypełniając dokumenty, trzeba pamiętać o podawaniu informacji zgodnych z prawdą i stanem faktycznym. Za niedopilnowanie tego grozi odpowiedzialność karna do 8 lat pozbawienia wolności. Po dopełnieniu niniejszych formalności dodatek węglowy powinien zostać przyznany maksymalnie do 30 dni.

Przeczytaj również: W ten sposób oszczędzisz nawet 30 proc. opału. Zasady są proste

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.