Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego ubrania farbują?
- Domowe sposoby na zafarbowane ubrania
- Jak wybielić białe tkaniny
- Jak zapobiec farbowaniu
Zafarbowane ubrania w praniu - dlaczego tak się dzieje?
Najczęściej farbują nowe tekstylia, we włóknach których nagromadzenie barwnika jest bardzo duże, dzięki czemu mają one bogaty, intensywny kolor. Pigment wydziela się pod wpływem kombinacji różnych czynników:
- wody,
- wyższej temperatury,
- detergentów,
- mechanicznego tarcia i wirowania podczas prania w pralce…
Przyczyn jest wiele, efekt zawsze ten sam - inne materiały ulegają zafarbowaniu. No trudno, takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym, którzy pamiętają o starannym sortowaniu prania ze względu na kolory. Nie ma co załamywać rąk nad nieszczęsną wpadką, zamiast tego lepiej zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym można przywrócić ubraniom dawny, właściwy kolor.
Domowe sposoby na zafarbowane ubrania
- Namaczanie w wodzie z dodatkiem octu
Zafarbowaną odzież namaczaj przez kilka godzin (najlepiej zostawić je na noc) w roztworze wody i połowy szklanki octu, a następnie wypierz je tak, jak zwykle. Jeśli pogoda dopisuje, wysusz ubrania na słońcu – na pewno pomoże!
- Pranie z dodatkiem proszku do pieczenia
Zamiast octu możesz sięgnąć po inny środek, który znajdziesz niemal w każdej kuchni – proszek do pieczenia. Miarka proszku dodana do prania potrafi zdziałać cuda. Należy jednak pamiętać, by stosując tę metodę, prać ubrania w stosunkowo niskiej temperaturze. Pod wpływem wysokiej ubrania skurczą się.
- Soda oczyszczona i proszek do pieczenia
Soda oczyszczona ma właściwości wybielające tekstylia. Doskonale radzą sobie z pożółkłymi i zszarzałymi ubraniami. Przed praniem warto namoczyć ubranie w roztworze wody z sodą. Po około godzinie należy wrzucić odzież do pralki.
Poza tym, jeden z tych dwóch składników dodajemy również bezpośrednio do prania. Z typowo stosowanym detergentem łączymy je w odpowiedniej proporcji - do miarki proszku do prania wsypujemy pół torebki sody oczyszczonej lub 1-2 małe opakowania spulchniacza do wypieków. Przydatna wskazówka: jeśli chcielibyśmy zmiękczyć bieliznę, do ostatniego płukania można dodać łyżkę soli. Tak wyprane ubrania powinny być skutecznie wybielone i przyjemnie miękkie.
- Mikstura z liści laurowych
Napełnij wodą duży garnek, wrzuć do niej garść liści laurowych i doprowadź mieszankę do wrzenia. Kiedy woda się zagotuje, wyłącz płytę kuchenną i poczekaj, aż mikstura trochę wystygnie. Następnie zanurz w niej zafarbowane ubranie i pozostaw na ok. 4 godziny. Po tym czasie dokładnie wyciśnij tkaninę, włóż ją do pralki i wypierz w standardowym cyklu.
Przeczytaj: Nieznane zastosowanie liścia laurowego
Jak wybielić zafarbowane ubranie?
- Szare mydło
Zmieszaj szare mydło z ciepłą wodą i upierz ręcznie zabarbowane ubrania. Możesz też wykorzystać szare mydło w kostce – nawilż je i rozprowadzaj po odbarwionych miejscach. Zostaw ubrania na chwilę, potem upierz ręcznie w letniej wodzie oraz wypłucz z środkiem zmiękczającym.
Z ubraniami zafarbowanymi na czarno poradzi sobie szare mydło. Fot.123RF.com
- Roztwór wody i soli
W mieszance wody i soli namocz zafarbowane ubrania. Możesz także dodać sól do podajnika w pralce i wyprać białe rzeczy w programie delikatnym o temperaturze maksymalnie 40 stopni.
- Sok z cytryny lub skorupki
Jeśli zafarbowaniu uległa cała biała odzież, możesz wybielić ją, używając soku z cytryny lub pokruszonych skorupek jajek. Przesyp je do muślinowego woreczka i wrzuć do bębna pralki.
Jak uratować zafarbowane ubrania?
- Odbarwiacze
W sklepach dostępne są specjalne odbarwiacze, które mają nieco łagodniejszy skład niż tradycyjne odplamiacze. Aby z ich pomocą wyczyścić zaplamione tkaniny, wystarczy ponownie je wyprać, dodając do bębna pralki określoną przez producenta dawkę środka. Zaletą takich produktów jest także to, że nie uszkadza delikatnych materiałów, takich jak wełna czy jedwab.
- Odplamiacze
Jeśli wcześniejsze metody zawodzą, można sięgnąć po mocne odplamiacze. Postępuj z nimi tak jak w przypadku octu – najpierw należy odzież namoczyć, w wodzie z dodatkiem specyfiku, a później wyprać. Nie powtarzaj zbyt często tego zabiegu – silne środki chemiczne nie są obojętne dla trwałości włókien tkanin.
Co zrobić, żeby ubranie nie farbowało podczas prania?
Farbowaniu można zapobiegać dwojako:
- „zmywając” nadmiar lub „utrwalając” barwnik na problematycznej tkaninie,
- stosując środki, które już podczas prania pochłaniają wydzielane pigmenty.
Do dyspozycji mamy np. specjalne chusteczki łapiące kolor, które umieszcza się wraz z ubraniami w pralce – według obietnic producentów mają one sprawdzać się nawet wtedy, kiedy połączone zostaną czerwone materiały z białymi.
Nowe kolorowe ubrania przed pierwszym praniem warto namoczyć w bardzo zimnej wodzie lub w wodzie z dodatkiem ¼ szklanki octu. Ocet ustabilizuje barwniki - dzięki niemu ubrania nie będą „puszczać farby” i nie spłowieją tak szybko.
Pewną metodą jest także „hartowanie ubrań”, czyli ich wielokrotne czyszczenie, tak, by sprać barwnik. To jednak w pewien sposób mija się z celem – „sprane” ubranie owszem, nie będzie więcej farbować, jednak jego wygląd – tak inny od pięknego, intensywnie kolorowego ciucha, który został zakupiony – pozostawiać będzie wiele do życzenia.
Najlepszą prewencją przed farbowaniem niezmiennie jednak jest staranne sortowanie. Fot.123RF.com
Przeczytaj: TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć»
Autor: Redakcja Deccoria.pl