Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak uratować zmarznięte pomidory? Zrób tak, a sadzonki pomidorów odżyją

Niemal każdego roku ogrodnicy muszą mierzyć się wiosennymi przymrozkami, które pojawiają się zwykle w połowie maja. Jak poradzić sobie z ich skutkami i co zrobić, by uratować zmarznięte pomidory?

Jak uratować zmarznięte pomidory? Zrób tak, a sadzonki pomidorów odżyją
Wiosenne przymrozki są szczególnie niebezpieczne dla pomidorów. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Wiosenne przymrozki — co warto o nich wiedzieć?

Wiosenne przymrozki to zmora ogrodników. Praktycznie każdego roku w połowie maja zachodzi ochłodzenie nazywane "zimnymi ogrodnikami" i "zimną Zośką". Jest to spowodowane zmianą cyrkulacji atmosferycznej, w wyniku której utrzymujący się wyż baryczny zaczyna słabnąć, wypierany przez zimne powietrze z obszarów polarnych, co przyczynia się do spadków temperatury.

Powtarzalność tego zjawiska potwierdziły badania przeprowadzone przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykonywane w latach 1881 - 1980 analizy wykazały, że w ciągu 95 lat w okresie 1-25 maja zaobserwowano powtarzające się ochłodzenie. Przy czym na podstawie tych badań, wyciągnięto wnioski, że największe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja.

Przeczytaj również: Nadchodzą „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Jak chronić uprawy przed majowymi przymrozkami?

W naszych ogrodach szczególnie narażone na chwilowe spadki temperatury są rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację oraz świeżo posadzone sadzonki wyrośnięte z nasion w szklarni lub tunelu foliowym.

Przymrozki są szczególnie niebezpieczne dla pomidorów, zarówno tych posadzonych w nieogrzewanych tunelach foliowych, jak i rosnących w gruncie. Jest to spowodowane tym, że pomidory są bardzo wrażliwe na chłody i nawet najmniejsze przymrozki. Optymalna temperatura do hodowania pomidorów powinna mieścić się w granicach 18-25 stopni w dzień i 16-18 stopni w nocy.

Jaki przymrozek przetrzyma pomidor? Szkodliwa jest dla nich temperatura oscylująca w granicach od 5 do 0 stopni Celsjusza, a spadek temperatury poniżej 0 doprowadza do porażenia pędów i ich stopniowego obumierania.

Zmarznięte pomidory — jak wyglądają?

Zmarznięte pomidory można rozpoznać po tym, że zmienia się ich kolor. Porażone mrozem pędy i liście przybierają odcień ciemnozielony, różniący się od zdrowej części rośliny. Pędy także zaczynają się przewieszać i uginać. Jeśli na łodygach były już pomidory, one również ciemnieją i pojawiają się na nich plamy. Z czasem przemarznięte części rośliny miękną, liście się zwijają i usychają.

Przemarznięte pomidory zmieniają kolor, a ich liście się zwijają. Fot. Getty Images

Zmarznięte pomidory — jak je uratować?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy da się odratować zmarznięte pomidory? Tak, można uratować zmarznięte pomidory, pod warunkiem, że porażone zostały tylko górne pędy, a nie cała roślina. 

Od czego rozpocząć ratowanie pomidorów po przymrozkach? Wprawieni w bojach ogrodnicy zalecają, by zaraz po nocy, w której wystąpiły przymrozki, jeszcze tuż przed wschodem słońca, zrosić krzak zimną wodą oraz w miarę możliwości okryć sadzonki, tak by nie padało na nie słońce. Kropelki wody dostarczą roślinie wilgoci, pomogą jej stopniowo odmarzać i się zregenerować.

Jeśli nie zdążyliśmy przed świtem wykonać tego zabiegu, jeszcze nic straconego. Obserwujmy swoje sadzonki pomidorów i wstrzymajmy się z wszelkimi zabiegami do momentu, aż zmarznięte wierzchołki rośliny zaczną usychać. Przytnijmy roślinę dopiero wtedy, gdy zauważymy wyraźną granicę między porażoną częścią rośliny a zdrową i usuńmy uschnięty wierzchołek.

Czy zmarznięte pomidory odbiją? Tak, po odcięciu zmarzniętego czubka, roślina odbije z bocznych pędów. Sadzonka powinna z czasem całkowicie się zregenerować i wydawać plony.

Jeżeli jednak cała roślina została porażona przez mróz, trudno będzie ją odratować. W tej sytuacji zaleca się odczekać jakiś czas i je obserwować, ponieważ jest jeszcze szansa, że sadzonki odrodzą się z korzeni. Niektórzy zalecają również, by w przypadku przemarznięcia pomidorów, zacząć intensywnie je nawozić, co pobudzi je do wzrostu i regeneracji.

W analogiczny sposób należy postępować, chcąc uratować pomidory szklarniowe po przymrozkach.

Przeczytaj również: Pomidory będą rosły bujnie i zdrowo. Jak i kiedy nawozić te warzywa?

Nawożenie zapewnia pomidorom optymalne warunki do wzrostu Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj:

Dlaczego liście pomidora się zwijają?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.