Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Sposoby na spuchnięte panele. Jak je naprawić?

Panele laminowane to jeden z najchętniej wybieranych materiałów na posadzki. Są estetyczne, trwałe, mają atrakcyjną cenę, a ich zróżnicowany wygląd umożliwia dopasowanie ich do każdego wnętrza i stylu. Mają one jednak zasadniczą wadę – nie są odporne na zalania i długotrwały kontakt z wodą. Przedstawiamy sposoby na spuchnięte panele.

Sposoby na spuchnięte panele. Jak je naprawić?
Po kilku godzinach namaczania posadzka może być już nie do odratowania. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Mając w domu podłogę wykończoną panelami, trzeba pamiętać o tym, by nie dopuścić do ich zalania. Materiał ten absorbuje wodę i wilgoć, co prowadzi do odkształceń i uszkodzeń. Niegroźne są przypadkowe rozlania niewielkiej ilości płynu, jednak cykliczne przemakanie np. na skutek odkładania mokrych butów w to samo miejsce, może wyrządzić trochę szkód, nie wspominając o przypadkach wylania pralki, zmywarki czy pęknięcia rury.

Laminowany panel podłogowy to kombinacja kilku warstw

  • laminatu – wierzchniej warstwy wykonanej z impregnowanej melaminy, która chroni podłogę przed czynnikami zewnętrznymi;
  • dekoru – rodzaju papieru dekoracyjnego, który odwzorowuje wygląd prawdziwego drewna; również odpowiednio zabezpieczony warstwą melaminy;
  • płyty HDF – płyty pilśniowej z włókien drzewnych; najczęściej z sosny o podwyższonej twardości i gęstości.
  • balancera – czyli warstwy przeciwprężna, dzięki której panele zachowują kształt.
  • równie istotnymi elementami paneli są krawędzie oraz systemy ich łączenia.

Jak odratować zalane panele na łączach?

Co do zasady panele dobrze znoszą kontakt z wodą, ale pod warunkiem, że jest on krótkotrwały i szybko się jej pozbędziemy. Po kilku godzinach namaczania posadzka może być już nie do odratowania. Dlatego w przypadku zalania podłogi, naszym priorytetem powinno być najszybsze osuszanie paneli.

Osuszanie zaczynamy od wytarcia posadzki na łaczeniach paneli; w tych właśnie miejscach woda może przedostawać się pod panele, co grozi namoknięciem podkładu. W przypadku podłóg w systemie pływającym dobrym rozwiązaniem będzie podniesienie zalanych listewek i osuszenie ich np. ciepłym powietrzem z suszarki czy wentylatora. Niekiedy jednak, szczególnie w przypadku większych „awarii”, konieczne będzie zdjęcie części posadzki i wymiana podkładu.

Co na opuchnięte panele?

W kontakcie z wodą pojedyncze panele mogą zacząć się nieestetycznie wybrzuszać. Co można z tym zrobić? Czy da się odratować spuchnięte panele, czy trzeba je wymienić i zastąpić nowymi?

  • Połóż książki na panele wybrzuszone od wody

Aby uratować takie panele, w pierwszym kroku należy dokładnie je osuszyć – można obłożyć je papierem ręcznikowym, który dobrze wchłania wilgoć. Istnieje spora szansa, że panelom nic się nie stanie i po odparowaniu wody obkurczą się one do swojej pierwotnej formy. Gdyby jednak wybrzuszenie nie wchłonęło się całkowicie po kilku dniach, można spróbować nałożyć na nie obciążenie np. w postaci książek.

  • Prasowanie opuchniętych paneli

Innym sposobem zniwelowania wybrzuszenia jest jego… zaprasowanie. W miejscu spuchnięcia należy ułożyć bawełnianą tkaninę: ręcznik, szmatkę, nawet prześcieradło (cieńsze tkaniny trzeba jednak złożyć kilkukrotnie). Następnie stopę żelazka ustawionego na średnio niską moc przyciskamy do paneli. Te metody działają jednak w przypadku niewielkich powierzchni. 

Jeśli jednak podłoga nie wróci do poprzedniego kształtu, konieczna będzie wymiana paneli. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.