Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ta wierzba najwcześniej zwiastuje wiosnę. Jeśli źle ją przytniesz, nie zobaczysz bazi

Wierzba Iwa to efektowny i rozpowszechniony w Polsce gatunek wierzby miniaturowej. Wyjaśniamy, dlaczego warto mieć to drzewko w ogrodzie, jak o nie dbać i kiedy należy je przycinać.

Ta wierzba najwcześniej zwiastuje wiosnę. Jeśli źle ją przytniesz, nie zobaczysz bazi
Wierzba Iwa słynie z efektownych bazi. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Wierzba Iwa — charakterystyka

Wierzba Iwa (salix capre) to drzewo należące do gatunku wierzbowatych, bardzo często spotykane w Polsce. Ma kulisty pokrój i ciemnoszarą korę. Drzewka szczepione na pniu mają zwykle małą koronę, a ich pędy zwisają ku ziemi.

Wierzbę Iwę bardzo często można spotkać w parkach i w ogrodach, gdzie wykorzystywana jest jako roślina ozdobna zacieniająca teren. Drzewo najczęściej osiąga wysokość do 10 metrów, jednak zdarzają się także okazy dorastające do 22-25 metrów wysokości.

Cechą charakterystyczną wierzby Iwy jest to, że drzewo kwitnie najwcześniej ze wszystkich spotykanych w naszym kraju wierzb. Już wczesną wiosną - w marcu, na jej gałęziach możemy zobaczyć puszyste bazie, nazywane też "kotami". Pojawiają się one jeszcze przed wytworzeniem się liści. Na początku są one szare i niewielkie, a z czasem powiększają się i ozdabiają je żółte pręciki. Te nietypowe kwiaty wyglądają bardzo efektownie, a włożone do wazonu stają się prawdziwym symbolem wiosny.

U nasady kwiatów wierzby Iwy znajduje się gruczoł miodnikowy, co oznacza, że drzewo jest rośliną miododajną, dlatego też uprawiana jest dla pożytku pszczół.

Przeczytaj również: Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie

Wierzba Iwa — odmiany 

Młode sadzonki sprzedawane są w sklepach ogrodniczych w formie szczepionej na pniu. Zwykle mają one parasolowatą koronę i osiągają wysokość do 150 cm. Najczęściej spotykane odmiany wierzby Iwy to:

 • 'Kilmarnock' lub 'Pendula' - to odmiana męska o niewielkich rozmiarach, osiąga 1-2 metry wysokości, jej gałązki dekoracyjnie zwisają do ziemi
 • 'Weeping Sally' - to odmiana żeńska, również osiąga niewielkie wymiary. Jej pokrój jest bardziej wzniesiony, ma okazałe bazie (do 3 cm długości)

Wierzba Iwa — uprawa

Wierzba Iwa nie jest rośliną wymagającą i zwykle nie sprawia problemów w uprawie. Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej przepuszczalna gleba i słońce. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki do uprawy wierzby Iwy w ogrodzie:

 • Stanowisko

Wierzba Iwa może być posadzona w słonecznym, jak i półcienistym stanowisku. W miejscach zacienionych również sobie poradzi, jednak jej wzrost nie będzie tak intensywny. Największy potencjał roślina osiągnie, jeśli będzie rosła w pełnym słońcu. Dlatego najlepszym miejscem do zasadzenia wierzby Iwy są południowe i zachodnie części działki.

 • Podlewanie

Ziemia, w której rośnie wierzba Iwa powinna być wilgotna, dlatego warto zadbać o podlewanie drzewa zwłaszcza w pierwszych latach uprawy.

 • Podłoże

Tak naprawdę wierzba Iwa urośnie w każdej ziemi. Najbardziej jednak polecane jest dla niej żyzne i przepuszczalne podłoże.

 • Sadzenie

Chcąc posadzić wierzbę Iwę wykop w ziemi dziurę, która jest około 3-4 razy większa niż średnica pojemnika z bryłą korzeniową. Następnie poluzuj krawędzie pojemnika, ale nie rozbijaj zbytnio bryły korzeniowej. Umieść drzewko pośrodku wykopanego dołka i obsyp go ziemią. Na wierzch możesz wysypać korę lub  kompost.

Sadząc młode drzewko zadbajmy, aby przymocować pień do stabilizującego palika.

 • Rozmnażanie

Bardzo trudno jest ukorzenić sadzonki wierzby Iwy, dlatego w szkółkach ogrodniczych drzewka te rozmnaża się poprzez szczepienie na pniu. Jest to jednak skomplikowane zajęcie i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wierzba Iwa — przycinanie

Najlepszy czas na przycinanie wierzby Iwy to wczesna wiosna, a konkretnie marzec. Gałązki przycinamy po przekwitnięciu bazi, a przed rozwojem liści. Jeśli przytniemy ją wcześniej - niestety nie zobaczymy bazi. Wierzba wymaga regularnego cięcia, które pozwoli kontrolować jej wzrost i formować pożądany przez nas kształt korony.

Odmiany szczepione na pniu warto przycinać nisko, pozostawiając na pędach wyrastających z miejsca szczepienia po kilka pąków. Wierzba szybko się rozrasta, a w czasie sezonu wegetacyjnego jest w stanie przyrosnąć od kilkudziesięciu do nawet 2 metrów!

Wierzb Iwa wymaga regularnego przycinania. Fot. 123RF/PICSEL

Wierzba Iwa — choroby

Wierzba Iwa narażona jest na choroby i szkodniki, które mogą zahamować wzrost rośliny oraz doprowadzić do jej usychania.

Najczęstsze choroby wierzby Iwy to:

 • rdza
 • parch
 • czerniak

Najczęstsze szkodniki żerujące na wierzbie Iwie to:

 • mszyce
 • gąsienice
 • owady łuskowe

Choroby i szkodniki można jednak zwalczyć, stosując opryski chemiczne i naturalne produkty biobójcze.

Przeczytaj również: KIEDY WERTYKULOWAĆ TRAWNIK?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.