Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy cola rzeczywiście zwalcza mszyce? Jak działa oprysk z napoju?

Mszyce są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie. Powodują ogromne straty, zwłaszcza w sytuacji, gdy masowo zaatakują uprawy. Nie omijają zarówno roślin użytkowych, jak i ozdobnych, wysysając z nich życiodajne soki. Istnieje wiele gotowych środków zwalczających żarłoczne pluskwiaki, ale okazuje się, że wyjątkowo skuteczny preparat można zrobić samodzielnie z popularnego produktu. Sprawdź, jak napój cola działa na mszyce.

Czy cola rzeczywiście zwalcza mszyce? Jak działa oprysk z napoju?
Wyjaśniamy, dlaczego szybkie zwalczanie mszyc jest ważne. Fot. levnat/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego szybkie zwalczanie mszyc jest ważne?

Mszyce są niewielkimi owadami, które występują w przyrodzie powszechnie, mogą więc pojawić się w każdym ogrodzie. Nie jesteśmy w stanie zapobiec ich obecności, ale bezwzględnie powinniśmy z nimi walczyć, gdy tylko je spostrzeżemy. Mszyce błyskawicznie się rozmnażają, by w krótkim czasie móc żerować w koloniach liczących setki sztuk. Choć pojedyncze pluskwiaki wydają się niegroźne, działając w ogromnych grupach, wyrządzają dotkliwe szkody w ogrodzie.

Mszyce wysysają soki z różnych części roślin – pędów, liści, pąków kwiatowych oraz kwiatostanów. Wszystko to prowadzi do osłabienia, zahamowania wzrostu i zdeformowania roślin, co z kolei przekłada się na słabsze plony w przypadku upraw owoców lub warzyw. Równocześnie szkodniki te przyczyniają się do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych na działce. Szybkie i skuteczne zwalczanie mszyc jest więc konieczne, by móc cieszyć się zdrowiem roślin oraz udanymi zbiorami. Wielu ogrodników, zamiast walczyć ze szkodnikami za pomocą chemicznych preparatów, wybiera domowe środki. Jednym z nich jest napój cola.

Mszyce wysysają soki z roślin uprawianych w ogrodzie. Mszyce wysysają soki z roślin uprawianych w ogrodzie. Fot. paulmaguire/123RF.com

Przeczytaj również: Najważniejsza pielęgnacja truskawki w czerwcu. Wąsy, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie

Napój cola na mszyce – jak stosować?

Istnieje wiele sposobów zwalczania mszyc, nie wszystkie wymagają stosowania szkodliwej chemii. Jednym z najciekawszych i cieszących się największą popularnością wśród ogrodników jest napój cola. Produkt ten zawiera dużo cukru, a także kwas fosforowy oraz kofeinę. Składniki te silnie działają na mszyce. Słodycz napoju przyciąga szkodniki i zapewnia lepkość, dzięki której zostają one unieruchomione. Kwas fosforowy natomiast ma właściwości żrące, dzięki czemu jest jak środek owadobójczy. Szkodliwie działa na mszyce również obecna w napoju typu cola kofeina.

Wszystko to sprawia, że produkt ten jest skutecznym środkiem na mszyce. Stosujmy go jednak z umiarem i zgodnie z zaleceniami, aby nie zaszkodzić roślinom. Z napoju cola zrobimy oprysk na mszyce według poniższego przepisu:

  • Do naczynia wlewamy 1 l napoju typu cola. Unikajmy produktów light (dietetycznych), ponieważ zamiast cukru zawierają słodziki, są więc mniej skuteczne w zwalczaniu mszyc;

  • Napój łączymy z 1 l wody oraz 1 łyżką mydła w płynie;

  • Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.

Środkiem spryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce co 1-2 tygodnie w pogodne dni. Oprysk powtarzamy do momentu, aż szkodniki znikną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby mieć dużo ogórków. 10 wskazówek nie tylko dla poczatkujących

Trawnik z mikrokoniczyną - jak założyć? Pielęgnacja, zalety i wady

System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.