Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zagęścić stary trawnik? Koniecznie zrób to po zimie, a nie będzie łysych placków

Wraz z nadejściem wiosny, właścicieli działek i ogrodów czekają porządki i prace mające na celu przygotowanie się do nowego sezonu. Jedną z istotniejszych rzeczy jest zadbanie o trawnik, na którym w trakcie zimy mogły pojawić się nieestetyczne łyse placki. Jakich metod użyć, by móc cieszyć się piękną i zdrową trawą?

Jak zagęścić stary trawnik? Koniecznie zrób to po zimie, a nie będzie łysych placków
Jak zagęścić trawnik i pozbyć się ubytków? Sprawdźcie. Fot. CanvaPro/123RF.com

Spis treści:

Kiedy trawnik potrzebuje zagęszczenia?

Wiele osób mających własne działki i ogrody zastanawia się, kiedy trawnik potrzebuje zagęszczenia. Zwykle jest to widoczne za sprawą łysych placków. Ubytki na trawniku mogą powstawać z różnych przyczyn. Należą do nich:

  • duża wilgotność i utrzymywanie się wody na trawniku (spowodowane przez obfite deszcze);
  • wymarzanie trawy zimą;
  • wysokie temperatury, susza;
  • działalność szkodników (np. pędraków wylęgające się pod ziemią);
  • działalność zwierząt (np. psów, których mocz może niszczyć trawnik).

Nieestetycznie wyglądające ubytki w trawniku mogą źle wpływać na właściwości ozdobne całego ogrodu. Dlatego warto zadbać o szybkie zagęszczanie trawnika. W jaki sposób? Istnieje kilka metod, dzięki którym trawa będzie rosła gęsto i zdrowo.

Jak zagęścić trawnik?

Gęsty, zdrowy i zielony trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Jak pozbyć się łysych placków na darni i cieszyć się pięknie wyglądającą działką? Istotna jest właściwa pielęgnacja, w której skład wchodzi podlewanie, napowietrzanie, nawożenie oraz regularne usuwanie chwastów i mchu.

  • Napowietrzanie i nawożenie

Aeracja trawnika (napowietrzanie) jest zabiegiem, dzięki któremu do gleby może docierać więcej składników odżywczych. Wówczas darń ma lepsze warunki do wzrostu. Aerację wykonuje się poprzez nakłuwanie trawnika specjalnymi kolcami. Do tego celu można wykorzystać aerator sandałowy zakładany na buty lub widły. W przypadku większej powierzchni trawnika warto zaopatrzyć się w sprzęt elektryczny.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawożenie trawnika. Na rynku jest dostępnych wiele mieszanek, dzięki którym można dostarczyć trawie niezbędne składniki odżywcze.

Przeczytaj również: Nawożenie trawnika wiosną. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę? Naturalne sposoby na chwasty na trawniku

Sprawdź, jak i czym nawozić trawę na wiosnę, by była intensywnie zielona i zdrowa. Fot.123RF/CanvaPro

  • Podlewanie

Częstotliwość podlewania trawnika zależy od temperatury panującej na dworze. Zwykle wystarczy to robić około 2 razy w tygodniu. Ile wody dostarczyć trawie? Szacuje się, że najlepszą opcją będzie użycie minimum 5-10 litrów wody na każdy metr kwadratowy. W przypadku występowania upałów w sezonie letnim warto podlewać trawę 3 razy w tygodniu. Najlepiej jest robić to rano, wówczas woda nie wyparuje zbyt szybko.

  • Usuwanie chwastów i mchu

Odpowiednia pielęgnacja trawnika uwzględnia również regularne usuwanie chwastów i mchu. Niepożądane rośliny utrudniają trawie wzrost. Można usuwać je ręcznie, za pomocą specjalnego sprzętu lub stosować preparaty. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie nawozu uzupełnionego o środki działające przeciwko chwastom.

  • Renowacyjne mieszanki traw

Renowacyjne mieszanki traw mogą spowodować szybkie zagęszczenie darni. Używa się ich do zniszczonych trawników, w których występują znaczne ubytki. Wykorzystanie takich mieszanek skutkuje równomiernym wypełnieniem łysych placków.

Jak kosić trawę, by zagęścić trawnik?

Regularne przycinanie trawy może dodatkowo pobudzić ją do wzrostu i sprawić, że trawnik będzie bardziej gęsty. Jednak koszenie należy przeprowadzić w prawidłowy sposób pamiętając o kilku kluczowych zasadach. Pierwsze cięcie trawy po zimie powinno odbyć się wraz z ustaniem przymrozków. Następnie warto to robić raz na tydzień i skracać trawnik do około 3-5 cm.

Ważne jest także wybranie odpowiedniego sprzętu. Wydajna kosiarka pozwoli szybko uporać się z dużą powierzchnią trawnika. Na rynku dostępne są także modele wyposażone w regulator wysokości koszenia, który znacząco może ułatwić precyzyjne cięcie.

Po koszeniu wilgotnej trawy dobrze jest zagrabić cały teren. Wówczas minimalizuje się ryzyko wystąpienia pleśni spowodowanej przez pokos.

Warto pamiętać, by ostatni raz skosić trawę około 20 dni przed końcem jej wegetacji. Jest to uzależnione przede wszystkim od temperatury. Zazwyczaj ostatnie koszenie ma miejsce w październiku lub listopadzie.

Przeczytaj również:

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Wyjaśniamy, jak pozbyć się plam i łysych placków na trawniku.Fot. 123RF.com/Canva Pro

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.