Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Trzymaj się tych zasad, a zapomnisz, co to mech i chwasty!

Twój idealnie wypielęgnowany w ubiegłym sezonie trawnik nie wygląda już tak imponująco po zimie? Spokojnie! Jeśli właściwie zadbasz o glebę, wkrótce znów będziesz cieszyć się gęstym, zielonym dywanem za oknem. Żeby tak się stało, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych metod.

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Trzymaj się tych zasad, a zapomnisz, co to mech i chwasty!
Wyjaśniamy, jak zadbać o trawnik po zimie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Czego potrzebuje trawnik po zimie?

Zastanawiasz się, czego potrzebuje trawnik po zimie i od jakich prac w ogrodzie rozpocząć nowy sezon? Najpierw oceń stan murawy. Sprawdź, w jakiej jest kondycji i jak wyglądają źdźbła. Jeśli zima była mroźna i śnieżna, już samo wychodzenie w tym czasie do ogrodu mogło przyczyniać się do połamania źdźbeł trawy.

Na stan trawnika wczesną wiosną mają wpływ także roztopy (a czasem lokalne podtopienia). Zwróć wreszcie uwagę, czy źdźbeł trawy nie zlepia biała substancja – to objaw popularnej choroby grzybowej trawy, czyli pleśni śniegowej.

Trawnik po zimie może też okazać się przerzedzony, a jego powierzchnia zgniła. Prace ogrodowe trzeba więc będzie dostosować do zastanych warunków.

Przeczytaj również: Kiedy siać trawę? Pilnuj terminów, a przed domem będzie zielony, gęsty dywan

Pielęgnacja trawnika po zimie – najważniejsze zasady

Pierwsze prace związane z odnawianiem trawnika po zimie dobrze jest przeprowadzić już pod koniec lutego (a w chłodniejszych latach na początku marca). Zanim jednak zaczniesz działać, poczekaj, aż gleba nieco obeschnie. Praca w mokrym terenie nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale może pogorszyć stan trawnika – na jego powierzchni powstaną nieestetyczne zagłębienia.

Pełna pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje 6 podstawowych czynności: grabienie, napowietrzanie (aeracja), odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie oraz koszenie. Czasem jednak ten zestaw prac trzeba nieco rozszerzyć. Jeśli w ogrodzie zauważysz kretowiska, zacznij od pozbycia się nieproszonych gości i wyrównania powierzchni trawnika.

Kiedy z kolei na trawie są widoczne oznaki pleśni śniegowej, najpierw trzeba przyciąć bardzo nisko trawę w miejscu wystąpienia choroby oraz zastosować tam wybrany środek grzybobójczy. Jeśli pleśń śniegowa jest widoczna na powierzchni całego trawnika, a nie tylko w pojedynczych miejscach, może okazać się, że jedynym rozwiązaniem jest założenie trawnika od nowa.

Ważna zasada dotyczy też pierwszego koszenia trawy. Wykonaj je dopiero, gdy źdźbła odrosną na wysokość ok. 6–8 cm, a temperatura w nocy przestanie spadać poniżej -5°C. Najczęściej odpowiednie warunki do koszenia trawy nastają na przełomie marca i kwietnia.

Wiosną należy dokładnie wygrabić trawnik i zebrać śmieci. Fot. 123RF.com

Odnawianie trawnika po zimie (krok po kroku)

Naprawianie i uzupełnianie trawnika po zimie zacznij od grabienia lub wałowania jego powierzchni. Kiedy przeprowadzić te które prace?

Jeśli na trawniku są widoczne duże ubytki, rozpocznij prace od grabienia – na wałowanie przyjdzie czas po dosianiu nasion. Z kolei w przypadku gęstych trawników wałowanie powinno poprzedzić pozostałe prace. Dlaczego? Bardzo często zimą dochodzi do odrywania się korzeni trawy od podłoża i podnoszenia całych kęp. Przyczynia się do tego przede wszystkim zamarzanie i odmarzanie wody zgromadzonej pod powierzchnią ziemi. Wałowanie sprawi, że trawa zostanie znów dociśnięta do podłoża. Tę czynność najlepiej wykonać, gdy gleba wciąż jest lekko wilgotna po wiosennych roztopach, ale niezbyt mokra.

  • Wertykulacja i aeracja trawnika – kiedy przeprowadzić te prace?

Po zakończeniu wałowania cała powierzchnia trawnika powinna obniżyć się o ok. 1–1,5 cm. Teraz pora na grabienie. Ten proces umożliwi pozbycie się z powierzchni murawy zeschłych liści i źdźbeł.

Najpierw „przeczesz” trawnik elastycznymi grabiami, a potem użyj grabi ostrych. W niektórych przypadkach na tym etapie można zakończyć usuwanie z powierzchni trawnika oznak jesieni i zimy. Jeśli jednak po zimie zastałeś w ogrodzie grubszą warstwę obumarłych pędów i korzeni (czyli tzw. warstwę filcu na trawniku), samo grabienie nie wystarczy. W takiej sytuacji koniecznie przeprowadź także wertykulację.

Wertykulacja trawnika to pionowe nacięcie darni, dzięki któremu możliwe staje się usunięcie luźnych resztek z jej powierzchni. Prace przeprowadza się z użyciem wertykulatora – precyzyjnego narzędzia o ostrych zębach.

Po wertykulacji trzeba jeszcze raz wygrabić trawnik, aby zebrać wyrzucone zeschnięte pędy i korzenie. Możesz też w tym czasie uzupełnić ewentualne zagłębienia w powierzchni gleby świeżą ziemią.

Następny zabieg, który warto przeprowadzić wiosną, to aeracja trawnika. Zależnie od stanu murawy i jej wysokości, ten zabieg wykonaj albo tuż po wertykulacji, albo dopiero po skoszeniu trawy. Po co? Aeracja, czyli nakłuwanie trawnika na głębokość 3–10 cm spulchni podłoże, napowietrzy trawnik i przyspieszy jego regenerację. Na małym trawniku wystarczy użyć wideł (wbijaj je gęsto w glebę. Na większym terenie lepiej posłużyć się aeratorem.

Wczesną wiosną warto wykonać w ogrodzie wertykulację. Fot. 123RF.com

  • Pierwsze koszenie trawnika po zimie – i co dalej?

Kiedy trawa odbije na wysokość ok. 8 cm, trzeba będzie po raz pierwszy ją skosić. Wiosną najpierw przeprowadza się tzw. niskie koszenie. Trawnik rekreacyjny przytnij na wysokość ok. 6 cm, a dekoracyjny (który ma stać się w najbliższym czasie gęstym dywanem) na 4 cm.

Jako następny etap prac ogrodowych dobrze jest przeprowadzić wysiew nawozu i nasion. Wiosną wybierz przede wszystkim mieszanki nawozów bogate w azot lub preparaty wieloskładnikowe. Jeśli na powierzchni trawnika zauważysz przerzedzenia i puste miejsca, konieczne trzeba będzie wysiać nasiona. Postaraj się zrobić to równomiernie.

Nie zapomnij też o okryciu nasion, czyli zasypaniu ich warstwą ziemi (ok. 1,5 cm) i ubiciu jej (najlepiej po prostu przeprowadzić w tym momencie wałowanie). Jeśli tego nie zrobisz, nasiona mogą zostać wymyte w trakcie deszczu, przeniesione przez wiatr albo po prostu zjedzone przez ptaki. Niektórzy zamiast wałowania okrywają nasiona warstwą gęstej siatki – pamiętaj jednak, że ta metoda ochroni je tylko przed szkodnikami.

Kiedy ziemia obeschnie, konieczne stanie się deszczowanie trawnika, czyli właściwe nawadnianie jego powierzchni. Ilość zużytej wody zawsze staraj się dostosować do aktualnego stanu murawy – podłoże powinno pozostawać lekko wilgotne. Trawnik podlewaj wczesnym rankiem albo wieczorami. Ten nawyk warto wyrobić sobie już wiosną, choć jego przestrzeganie będzie najważniejsze, latem, kiedy temperatura powietrza jeszcze wzrośnie.

Naprawianie i uzupełnianie trawnika

Naprawianie i uzupełnianie trawnika to nie tylko wiosenne zadania. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku młodych, 1-rocznych trawników, prace takie jak dosiewanie nasion czy nawożenie trzeba przeprowadzać przez całe lato i jesień. W takiej sytuacji pamiętaj, aby zmieniać skład nawozów – początkowo, wiosną, murawa lepiej reaguje na mieszanki z przewagą azotu. Później jednak warto postawić na takie z większą zawartością potasu. Jeśli nie jesteś pewien, jaki nawóz wybrać, zdecyduj się na mieszanki wieloskładnikowe.

Piękny, gęsty trawnik, który wyglądem przypomina zielony dywan, to marzenie każdego ogrodnika. Jego spełnienie wymaga regularnej pracy i dbałości o trawnik już od pierwszych wiosennych dni. Warto jednak podjąć ten wysiłek – idealnie wyglądający trawnik będzie ozdobą każdej przydomowej przestrzeni.

Przeczytaj również: Krety już zaczynają kopać w ogrodzie? Wlej do kopca, problem szybko zniknie

Wyjaśniamy, co odstrasza krety z ogrodu. Fot. 123RF.com/Canva Pro

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.