Porady ogrodnicze

Nasturcja kanaryjska - pnącze o wyjątkowych właściwościach. Uprawa nasturcji kanaryjskiej w ogrodzie i na balkonie

Nasturcja kanaryjska to jednoroczne pnącze o efektownych niebiesko-zielonych liściach oraz postrzępionych, kanarkowych kwiatach. Sprawdźcie, jak uprawiać nasturcję kanaryjską w ogrodzie i na balkonie, by wytwarzała mnóstwo kwiatów przez całe lato aż do późnej jesieni.

Nasturcja kanaryjska - pnącze o wyjątkowych właściwościach. Uprawa nasturcji kanaryjskiej w ogrodzie i na balkonie
Wyjaśniamy, jak uprawiać nasturcję kanakryjską, by obficie kwitła. Fot. Wikimedia Commons; Niepokój Zbigniew; CC BY-SA 4.0

Spis treści:

Nasturcja kanaryjska — charakterystyka

Nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum) to gatunek rośliny pnącej należący do rodziny nasturcjowatych. Ojczyzną tej rośliny jest zachodnia część Ameryki Południowej, czyli tereny Peru i Ekwadoru, a określenie kanaryjska nie ma związku z pochodzeniem rośliny. Co ciekawe, powstało na skutek błędnego tłumaczenia z języka angielskiego słowa 'canary', które oznacza kanarka i nawiązuje do żółtego koloru kwiatów.

Nasturcja kanaryjska, nazywana też wymiennie nasturcją kanarkową, to okazałe pnącze, które szybko pnie się w górę i jest w stanie osiągnąć 3-4 m wysokości i 20-50 cm szerokości. Roślina ta posiada ciekawy i bardzo charakterystyczny kształt liści. Przypominają one rozłożoną dłoń, mają zaokrąglone brzegi i zielono-niebieski kolor. Jednak największym atutem pnącza są jego jasnożółte kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i powtarzają kwitnienie przez całe lato aż do jesieni, najczęściej do nadejścia pierwszych przymrozków. Jasno-cytrynowe kwiaty nasturcji kanarkowej mają postrzępione płatki, a w ich środku zwykle znajdują się czerwone plamki. Średnica kwiatów zwykle wynosi 2-4 cm.

Nasturcja kanaryjska — zastosowanie

Nasturcja kanaryjska rosnąc w swoim środowisku naturalnym jest rośliną wieloletnią. Natomiast w naszych warunkach klimatycznych nie jest w stanie przetrwać zimy, dlatego uprawiana jest jako roślina jednoroczna. To efektowne pnącze idealnie sprawdzi się do obsadzania ogrodzeń, siatek czy pergoli. Jej pędy szybko pną się po podporach, a efektowne liście i okazałe żółte kwiaty zdobią przestrzeń i przyciągają spojrzenia.

Roślinę można też uprawiać w donicach z podporami i dekorować nimi balkony czy tarasy. Innym rozwiązaniem jest także sadzenie nasturcji do skrzynek na balkonach, przez które będą się przewieszać i tworzyć gęste kaskady kanarkowych kwiatów. Co ciekawe, kwiaty nasturcji kanaryjskiej można ścinać do wazonów czy letnich bukietów.

Zadziwić również może zastosowanie nasturcji kanaryjskiej. Jest to roślina jadalna, dlatego można wykorzystywać ją w kuchni i np. dodawać do sałatek. Warto również dodać, że nasturcja od lat ceniona jest również ze względu na właściwości lecznicze. Jej kwiaty zawierają m.in. witaminę C, beta-karoten, duże ilości soli mineralnych, flawonoidów i kwasów tłuszczowych, ponadto wykazują właściwości bakteriobójcze, dlatego w ziołolecznictwie stosowane są jako naturalny antybiotyk.

Nasturcja kanaryjska wytwarza efektowne kwiaty o kanarkowym kolorze. Fot. Fot. Wikimedia Commons; Niepokój Zbigniew; CC BY-SA 4.0

Uprawa nasturcji kanaryjskiej

Nasturcja kanaryjska nie ma wygórowanych wymagań związanych z uprawą, ale warto jednak wiedzieć, jak o nią dbać i gdzie najlepiej ją posadzić, by mogła w pełni rozwinąć swój potencjał i bogato obsypywać się kwiatami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji nasturcji kanaryjskiej:

  • Stanowisko

W uprawie nasturcji bardzo ważne jest stanowisko. Posadzona na miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru będzie najintensywniej kwitła. Pnącze poradzi sobie również na stanowiskach półcienistych, ale wtedy kwitnienie nie będzie aż tak efektowne.

  • Podłoże

Nasturcja kanaryjska preferuje ziemię żyzną, próchniczą, gliniasto-piaszczystą, o odczynie obojętnym lub lekko-kwaśnym. Roślina lubi również, gdy podłoże jest stale wilgotne. Chcąc spowolnić odparowywanie wody z podłoża, warto więc wysypać wokół rośliny warstwę ściółki.

  • Siew

Siejąc nasturcję kanaryjską zaleca się zachować odpowiednią rozstawę. Nasiona najlepiej wysiewać co 20-40 cm, w zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy i czy chcemy, by roślina rosła gęsto czy nieco rzadziej. Nasturcję kanaryjską możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu lub na rozsadę. Siew do gruntu, donic lub skrzynek można bezpiecznie wykonać w drugiej połowie maja.

  • Podlewanie

Nasturcja o kanarkowych kwiatach najlepiej rośnie wtedy, gdy jej gleba jest stale wilgotna. Dlatego w trakcie letnich, upalnych dni warto ją regularnie podlewać. Dobrą praktyką, która pozwoli na dłużej zachować wilgoć w podłożu jest ściółkowanie. Warto mieć na uwadze, że przesuszone podłoże nie tylko hamuje wzrost rośliny, ale też sprzyja atakom ze strony mszyc i innych szkodników. Dlatego też podlewanie nasturcji to podstawowy zabieg, który odpowiada za jej zdrowy rozwój.

  • Nawożenie

Chcąc pobudzić roślinę do kwitnienia należy sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących i stosować go raz na 3-4 tygodnie. Z zasilaniem nasturcji lepiej jednak nie przesadzać, ponieważ przenawożenie może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, a wtedy roślina będzie słabo kwitnąć.

  • Zimowanie

Nasturcja nie jest mrozoodporna, dlatego nie jest w stanie przetrwać zimy w naszym kraju. Dlatego jesienią, po przekwitnięciu kwiatów, gdy jej pędy zaczną zasychać, roślinę należy usunąć z ogrodu.

Przeczytaj również:

Chroni przed ślimakami i mszycami, działa jak antybiotyk. Jak pielęgnować nasturcję pnącą?

Piwonia jeszcze nigdy nie miała tyle kwiatów. Pielęgnacja i nawożenie piwonii

Werbena — kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.