Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W jakim miejscu najlepiej posadzić pigwę? Najlepsze odmiany, pielęgnacja i właściwości pigwy

Pigwa to nie tylko ciekawy owoc, ale i wartościowe drzewo, które warto posadzić w swoim ogrodzie. Owoce pigwy można wykorzystywać do przygotowania przetworów, które, dzięki bogatym właściwościom, będą korzystne dla twojego zdrowia. Dowiedz się więcej o uprawie, najlepszych odmianach pigwy i właściwościach tych owoców.

W jakim miejscu najlepiej posadzić pigwę? Najlepsze odmiany, pielęgnacja i właściwości pigwy
Pigwa wydaje charakterystyczne owoce, które są skarbnicą składników odżywczych. Fot.vesiboycheva/123RF.com

Spis treści:

Pigwa – ozdobny krzew o jadalnych owocach

Owoce pigwy co prawda nie do końca nadają się do jedzenia na surowo, ale są stworzone do przygotowania z nich przetworów. Trudno je jednak kupić, a nawet jeśli, to należą do owoców z górnej półki cenowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić drzewo we własnym ogrodzie i cieszyć się tymi wyjątkowymi owocami na swój użytek.

Pigwa może przybierać formę drzewa lub krzewu i zazwyczaj osiąga wymiary do 3-4 metrów wysokości. Niektóre odmiany rosną nawet niżej. Pigwa może mylić się z jabłonią zwłaszcza w okresie kwitnienia, bo jej płatki także mają różowe zabarwienie. Kwiaty pigwy są duże i pojawiają się dopiero na przełomie maja i czerwca. To sprawia, że w mniejszym stopniu zagrażają im przymrozki. 

Z kolei liście pigwy mają kształt owalny z szarawym zabarwieniem od spodu, co zawdzięczają włoskom na ich blaszkach. Włoskami, które nazywane są kutnerem, pokryte są również owoce. Owoce pigwy na początku są zielone, a podczas dojrzewania przybierają intensywnie żółtą barwę. Zbierać je możesz dopiero w październiku. Co ciekawe, po pierwszych przymrozkach owoce mają mniejszą cierpkość i łagodniejszy smak.

Najlepsze odmiany pigwy

Jakie są najlepsze odmiany pigwy, po które warto sięgnąć? Popularna jest przede wszystkim pigwa pospolita – powszechnie jest uprawiana na Krecie. Nie ma szczególnych wymagań pod względem warunków, ale ceni sobie zasobne gleby i ze względu na płytki system korzeniowy, powinna być intensywnie nawadniana. Dobrze jest również chronić ją przed niskimi temperaturami, bo nie jest odporna na mróz. Pigwę pospolitą przycina się tylko w przypadku uszkodzenia lub choroby. 

pigwa Ciepłe i słoneczne stanowisko to klucz do zdrowego wzrostu i obfitego owocowania pigwy. Fot.goshashka/123RF.com

Ciekawą odmianą jest również pigwa wielkoowocowa gruszkowa. To odmiana o dużych owocach przypominających gruszki i kwiatach o delikatnej, różowej barwie. Warto zapewnić jej warunki do naturalnego rozwoju – to sprawi, że będzie w stanie dawać smaczne owoce o soczystym miąższu.

Wśród najlepszych odmian pigwy warto zwrócić również uwagę na pigwę jabłkową krzaczastą. Ma formę niewielkiego drzewa lub krzewu dorastającego maksymalnie do 8 metrów wysokości. Jej owoce są wyjątkowo aromatyczne, choć dość cierpkie w smaku.

Przeczytaj również: Jabłko-gruszki warto posadzić w ogrodzie. Wybierz najlepsze odmiany

Pielęgnacja pigwy

Poznaj najważniejsze zasady w zakresie pielęgnacji pigwy.

  • Stanowisko – pigwa preferuje osłonięte od wiatru stanowisko, na którym będzie miała sporo słońca.

  • Kwitnienie – roślina zaczyna kwitnąć od połowy maja, dlatego niestraszne jej lekkie przymrozki wiosenne. Kwiaty są sporej wielkości i mają biały lub lekko różowy odcień, intensywnie pachną.

pielęgnacja pigwy Kwiaty pigwy nie są narażone na przymrozki, ponieważ pojawiają się w maju. Fot.apugach/123RF.com

  • Sadzenie – najlepszym momentem na posadzenie pigwy będzie późna wiosna, bo młode sadzonki są wrażliwe na przymrozki. Pigwa powinna być wsadzona na głębokość około 30 centymetrów, stanowisko najlepiej podsypać obornikiem, co pozwoli zapobiec przesuszaniu.

  • Podlewanie – pigwa ma niezbyt rozbudowany system korzeniowy, dlatego należy podlewać ją regularnie, by nie dopuścić do przesychania podłoża.

  • Zimowanie – ważne jest, aby pigwa nie została przemarznięta, gdyż drzewko źle znosi niskie temperatury. Należy więc jesienią wokół pnia usypać kopczyk ziemi, który ochroni korzenie przed mrozem. Można też zamontować osłony przed wiatrem.

  • Ziemia – pigwa rośnie najlepiej w żyznej i próchnicznej glebie o kwaśnym odczynie, ale niestraszne jej też standardowe podłoże.

  • Choroby i szkodniki – drzewka mogą atakować szkodniki, które polują również na grusze. Oprócz tego zagrażać jej może także mączniak, monilioza oraz brunatna plamistość liści. Obszary zaatakowane przed szkodnikami najlepiej spryskać odpowiednim preparatem.

  • Nawożenie – pigwę dobrze jest nawozić przy użyciu nawozów potasowych i fosforowych, co sprzyja owocowaniu. Nie należy nawozić jej zbyt często, specjaliści zalecają częstotliwość co 2–3 lata.

  • Rozmnażanie – pigwę można rozmnażać między innymi przez odkłady poziome lub pionowe.

odmiany pigwy Owoce pigwy idealnie nadają się na różne przetwory. Fot.liudmilachernetska/123RF.com

Jakie właściwości ma pigwa? 

Owoce pigwy są niezwykle bogate w witaminę C oraz A, witaminę B2 i B6, a także potas, magnez, wapń, żelazo i kwas foliowy. Spożywanie wykonanych z niej przetworów wpływa korzystnie na odporność organizmu oraz na przewód pokarmowy.

Pigwa wyróżnia się też działaniem przeciwzapalnym oraz wpływają na regenerację wątroby. Może zapobiegać biegunce, wymiotom i wzdęciom. Pigwę z powodzeniem wykorzystasz do przygotowania konfitur stanowiących ciekawy dodatek zimowych herbat. Oprócz tego z owoców warto sporządzić kompoty i soki, syropy, a także nalewki. Pigwę można również suszyć, co stanowi ciekawą alternatywę dla kalorycznych chipsów. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Borówka amerykańska vs. jagoda kamczacka. Polecane odmiany do posadzenia

Ma wielkie owoce, najlepsze na przetwory. Posadź żurawinę wielkoowocową Pilgrim

Zaspokoi apetyt nawet największych koneserów. Grusza Red Bonkreta Williamsa najlepsza do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.