Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mszyc z ogórków? Przepisy na domowe, sprawdzone opryski

Mszyce na ogórkach są dużym utrapieniem dla osób dbających o swoje warzywa. Są one szkodnikami, których pewne gatunki przenoszą groźne choroby roślin. Mogą one w ten sposób całkowicie zniszczyć całą uprawę. Czy da się z nimi walczyć? Odpowiedź jest twierdząca. Dowiedzmy się więc, jak objawiają się mszyce na ogórkach. Jak możemy je zwalczyć i jak zapobiegać przed ich nawrotem?

Jak pozbyć się mszyc z ogórków? Przepisy na domowe, sprawdzone opryski
Na ogórkach najczęściej napotkamy na mszycę ogórkową.Fot.123RF.com

Spis treści:

Mszyce na ogórkach bywają męczące. Dobijające może być również to, że nie wszystkie mszyce da się zabić w ten sam sposób. Mimo wszystko trzeba przy nich działać szybko. Te szkodniki potrafią bardzo szybko się rozmnażać, co przyspieszy proces zniszczenia naszych ogórków. Upewnijmy się więc, jak zwalczać mszyce na ogórkach. Dowiedzmy się również, jak objawiają się mszyce oraz jak im zapobiegać.

Mszyce na ogórkach. Objawy, gatunek i wygląd szkodnika

Na ogórkach najczęściej napotkamy na mszycę ogórkową. Występuje ona na całym świecie, ale najczęściej spotkamy ją w cieplejszych krajach. W Europie najpopularniejsza jest na uprawach szklarniowych. Jeszcze pół wieku temu szkodnik ten nie był uznawany za zbyt szkodliwy w Polsce. Z biegiem lat opinia ta zaczęła się mocno zmieniać.

Pierwszą oznaką mszyc na naszej roślinie jest pozostawienie przez nią zrzuconej białej skórki. Dopiero później możemy zauważyć mszycę na ogórkach. Mszyce bywają w różnych kolorach. Ich barwa zależy od wielu czynników. Zależy to od temperatury, pożywienia oraz wielkości populacji. Im większa populacja i cieplejszy klimat, tym mszyce są jaśniejsze. Posiadają jednak jedną wspólną cechę – syfon koloru czarnego.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Images

Kiedy występują mszyce na ogórkach?

Mszyce na ogórkach występują głównie w początkowej fazie rozwoju rośliny. W przypadku ogórków szklarniowych mszyce są w stanie przeżyć każdą porę roku. Niezależnie od miejsca sadzenia ogórków, należy pilnować ich odchwaszczania. Mszyce lubią zimować na tobołku polnym. Największy rozwój mszyc dostrzec można w maju oraz w późniejszej fazie lata.

Skutki żerowania mszyc na ogórkach

Mszyce wytwarzają spadź, która powoduje rozwój grzyba (czarnej pleśni) na roślinie. Blokuje ona fotosyntezę. Prowadzi to do zatrzymania rozwoju owoców lub nawet do ich obumarcia. Dodatkowo czarna pleśń powodować może zmniejszenie produkcji owoców danej rośliny. Finalnie liście mogą całkowicie obumrzeć.

Mszyce na ogórkach. Jakie środki można stosować?

W sklepach ogrodowych dostępne są różne środki na zwalczanie owadów. Na mszyce dostępne są gotowe opryski, koncentraty lub granulki do rozpuszczenia w wodzie. Mimo iż ich skuteczność jest wysoka, należy z nimi uważać, ze względu na chemiczny skład. Chemiczne produkty skutkować mogą fitotoksycznością roślin.

3 domowe sposoby na mszyce na ogórkach

Mszyce wyrządzają wielkie szkody naszym roślinom, dlatego dobrze mieć świadomość, jak się ich szybko pozbyć. Czasami wystarczy kilka domowych sposobów. Nie dość, że są one tanie, to do tego są proste w przygotowaniu

  • Oprysk z sody

Oprysk zrobimy z łyżeczki sody oczyszczonej wymieszanej z dwoma litrami ciepłej wody. Przelewamy naszą mieszankę do spryskiwacza i mamy gotowy produkt. Korzystać z niego możemy w momencie, w którym woda ostygnie do temperatury pokojowej.

  • Oprysk z octu

Kolejnym prostym w zrobieniu opryskiem na mszyce jest oprysk z octu i wody. Na każdy litr wody przypada 100 ml octu. W spryskiwaczu mieszamy składniki ze sobą. W przypadku oprysku z octu należy pamiętać, by nie korzystać z niego zbyt często. Ocet w większej ilości może zaszkodzić roślinom.

  • Oprysk z czosnku

Oprysk z czosnku sprawdzi się nie tylko na mszyce, lecz także na pleśń oraz choroby grzybowe. W słoiku układamy posiekane lub zgniecione 3-4 ząbki czosnku. Zalewamy czosnek chłodną wodą, zakręcamy pokrywkę i zostawiamy słoik w ciepłym miejscu na dobę. Ze słoika przelewamy gotowy produkt do spryskiwacza.

Jak zwalczyć mszyce na ogórkach bez chemii?

Oprócz szybkich oprysków domowej roboty możemy zrobić również naturalny oprysk bez chemii. Na mszyce dobrze się sprawdzić mogą produkty zrobione na bazie pokrzywy. Może to być wyciąg lub wywar z pokrzywy. W końcu pokrzywa jest rośliną, która rośnie w każdej części naszego kraju. Najlepsza jednak jest ta zbierana między majem a początkiem lata. Chodzi o zebranie roślin przed ich kwitnieniem.

Wywar z pokrzywy na mszyce wykonamy z kilograma świeżej pokrzywy lub 200 gramów suchej. Tniemy liście na drobne kawałeczki, a następnie zalewamy je 10 litrami deszczówki. Mieszankę gotujemy przez 30 minut. Taki gotowy wywar będzie dobry w proporcji 1:5 z wodą. Wyciąg robimy w podobny sposób, lecz, zamiast gotować składniki, odstawiamy je na dobę. Następnie przelewamy do pojemnika, wyrabiając z wyciągu oprysk przeciw mszycom.

Jak zapobiegać mszycom na ogórkach?

Mszyce na ogórkach mogą być likwidowane naturalnie przez inne owady. Największymi wrogami mszyc są biedronki, błonkówki oraz sieciarki. Możemy również samodzielnie zadbać o dobro naszych ogórków. Wystarczy stosować na nasze rośliny insektycydy, które są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. 

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Poznaj 4 metody ściółkowania!

Ogórki są wyjątkowo ciepłolubne, więc zastosowanie ściółkowania pozwala stworzyć im optymalne warunki. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.