Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma wielkie owoce, najlepsze na przetwory. Posadź żurawinę wielkoowocową Pilgrim

Ceniona za swoje ogromne, soczyste owoce, które zawierają szereg cennych witamin i minerałów. Żurawina wielkoowocowa Pilgrim  jest odmianą bardzo plenną i stosunkowo łatwą w uprawie, dlatego jest coraz chętniej sadzona w polskich ogrodach. Jej owoce dojrzewają w październiku, dobrze się przechowują i znajdują zastosowanie w kuchni, szczególnie w postaci przetworów. Kiedy i jak sadzić żurawinę wielkoowocową Pilgrim, aby miała dużo smacznych i zdrowych owoców? Sprawdź, jak osiągnąć sukces w jej uprawie.  

Ma wielkie owoce, najlepsze na przetwory. Posadź żurawinę wielkoowocową Pilgrim
Jedną z najlepszych odmian żurawiny wielkoowocowej jest odmiana Pilgrim. Fot.lantapix/123RF.com

Spis treści:

Sadzenie żurawiny wielkoowocowej

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon), nazywana jest też borówką wielkożurawinową, to gatunek z rodziny wrzosowatych, który pochodzi z Ameryki Północnej. Doceniana jest głównie ze względu na swoje owoce, które stanowią potężną skarbnicę cennych witamin i związków mineralnych. Żurawina wielkoowocowa jest rośliną światłolubną, dlatego pod jej uprawę należy przeznaczyć stanowisko dobrze nasłonecznione. Zanim przystąpimy do sadzenia krzaczków, ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Najlepiej rośnie w ziemi próchniczej, kwaśnej i dostatecznie wilgotnej. W związku z tym przed sadzeniem żurawiny wielkoowocowej warto sprawdzić pH gleby i w razie potrzeby zastosować odpowiednie nawozy zakwaszające. Ziemię można też wzbogacić kwaśnym kompostem, przekompostowanymi trocinami lub korą drzew iglastych.

Sadzenie żurawiny wielkoowocowej najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę lub jesień. Pod każdą sadzonkę należy wykopać dołek o głębokości 15-20 cm, a następnie wypełnić go mieszanką ziemi ogrodowej i torfu w stosunku 1:2. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślinom należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca, dlatego sadzimy je w rozstawie 30-50 cm x 30-50 cm. Po umieszczeniu żurawiny w dołku korzenie należy zasypać ziemią, a na koniec przysypać warstwą piasku. Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, a także ograniczyć rozrastanie się chwastów. Ze względu na to, że żurawina wielkoowocowa ma dość płytki system korzeniowy, jest wrażliwa na niedobory wody. W związku z tym należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Krzaki warto też dokarmiać odpowiednimi nawozami (wiosną stosujemy preparaty bogate w azot, natomiast jesienią warto sięgnąć po nawozy potasowo-fosforowe).

żurawina wielkoowocowa Pilgrim Żurawina wielkoowocowa Pilgrim rodzi wielkie owoce, które posiadają mnóstwo, które mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Fot.barmalini/CanvaPro

Żurawina wielkoowocowa Pilgrim – plenna i zdrowa

Żurawina wielkoowocowa posiada mnóstwo odmian. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Pilgrim. Jest to krzyżówka odmian Early Black oraz McFarlin, która została wyhodowana w 1930 roku. Rośnie silnie i tworzy liczne pędy (choć krzewy dorastają do 20 cm wysokości, pędy mogą mieć nawet 180 cm długości). Jest to odmiana późna – daje obfite zbiory w październiku. Rodzi bardzo duże, owalne i purpurowoczerwone owoce z woskowym nalotem. Można je spożywać na surowo, choć są trochę kwaśne i cierpkie. Natomiast zdecydowanie lepiej nadają się na różnego rodzaju przetwory (możemy z nich zrobić soki, syropy czy nalewki). Nadają się także do przechowywania czy suszenia.

Owoce żurawiny wielkoowocowej Pilgrim mają niezaprzeczalne właściwości lecznicze (nie bez powodu wykorzystywane były w medycynie ludowej). Są cennym źródłem witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu. Oprócz tego zawierają witaminy A, B1, B2, B6, a także sole mineralne, karotenoidy, garbniki oraz pektyny, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Wykorzystywane są głównie w leczeniu infekcji dróg moczowych, wrzodów żołądka czy schorzeń skóry, a także wspierają leczenie przeziębienia i grypy. Warto również wiedzieć, że odmiana Pilgrim jest odporna na działanie niskich temperatur i rzadko atakowana przez choroby czy szkodniki.          

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jabłoń zakwitła jesienią? Czy powtórne kwitnienie to problem?

Zaspokoi apetyt nawet największych koneserów. Grusza Red Bonkreta Williamsa najlepsza do ogrodu

Nawożenie, które pomoże przetrwać malinom zimę. Patrz na krzew, będziesz wiedział, czego mu brakuje

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.