Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pierwsze koszenie trawy po zimie. Ta data i temperatura gwarantują bujną trawę latem

Pierwsze koszenie trawy po zimie ma ogromne znaczenie. Przeprowadzone zbyt wcześnie sprawi, że trawnik nie zdąży się ukorzenić oraz wzmocnić po trudnym okresie. Nie należy również czekać na ten pielęgnacyjny zabieg zbyt długo, ponieważ źdźbła mogą być już zbyt stare i przerośnięte, co w konsekwencji sprawi, że będą się słabo krzewiły. Podpowiadamy więc kiedy pierwsze koszenie trawy najlepiej wykonać oraz jak kosić trawnik po zimie, aby nie wyrządzić mu niezamierzonych szkód. 

Pierwsze koszenie trawy po zimie. Ta data i temperatura gwarantują bujną trawę latem
Pierwsze koszenie trawy powinno być zaplanowane na czas, kiedy minęły już mrozy i przymrozki. Fot. Maksym Chub/123RF.com

Spis treści:

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Ważna data i temperatura

Koszenie trawy po zimie ma zasadnicze znaczenie dla wyglądu trawnika przez kilka nadchodzących miesięcy. Często wydaje się, że idealny do tego moment to kilka cieplejszych dni i całkowity zanik pokrywy śnieżnej. Nic bardziej mylnego, ponieważ to, kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie ma nastąpić, zależy przede wszystkim od temperatury. Wybranie właściwego momentu sprawi, że nie zaszkodzimy "zielonemu dywanowi" zbyt wczesną pielęgnącją. Kiedy kosić trawnik? Zanim z garażu wyciągniemy kosiarkę, należy upewnić się, że temperatury stale przekraczają 8°C. Wynika to z faktu, że poniżej tej wartości trawa wciąż pozostaje w stanie uśpienia i rośnie bardzo powoli.

Pierwsze koszenie trawy powinno być zaplanowane na czas, kiedy minęły już mrozy i przymrozki. W zależności od regionu moment ten nadejdzie prędzej lub później, niemniej koszenie trawy podczas przymrozków to gwarancja pojawienia się chorób oraz uszkodzenia źdźbeł trawy. Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Choć nie ma jednej, pewnej daty, to za bezpieczny czas uznaje się przełom kwietnia i maja. Natomiast jeżeli mamy pewność, że przymrozki minęły, można to zrobić na początku kwietnia. W przypadku cieplejszych rejonów ma to miejsce pod koniec marca. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy pierwsze koszenie trawy nie przyniesie szkód, warto poczekać, aż trawa urośnie do około 6-8 cm. W przypadku nowych trawników czy przeprowadzenia dosiewów warto poczekać z koszeniem, aż trawa podrośnie do ok. 10 cm.

koszenie trawnika Koszenie trawy po zimie wymaga, aby w pierwszej kolejności zająć się odcinkami z wyższą trawą. Fot. windsurfer62/123RF.com

Jak kosić trawnik po zimie?

Na początek warto sprawdzić, a o czym wiele osób zapomina, stan swojej kosiarki. Mowa przede wszystkim o nożach, które być może trzeba będzie naostrzyć. Tępe ostrza jedynie przeczesują trawę, zamiast ją ciąć, a trawa jest przycięta nierówno oraz pozostają widoczne kępki. Jeżeli pod nóż często wpadają drobne gałązki oraz małe kamienie, może to wymagać podostrzenia noża przed każdym użyciem. Jak kosić trawnik po zimie? Jeżeli na tym znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, takie jak opadłe patyki lub kamienie, należy je usunąć. Należy również wyrównać wszelkie nierówności oraz usunąć ewentualne kretowiska. Jeżeli darń odchodzi od podłoża, przed pierwszym koszeniem należy przeprowadzić wałowanie trawnika

Pierwsze koszenie trawy po zimie nie może być zbyt krótkie. inicjująca prace pielęgnacja trawnika powinna wyglądać tak, że przycinamy maksymalnie 1/3 wysokości trawy. Dopiero po pierwszym koszeniu można zmniejszyć wysokość koszenia do wysokości zalecanej dla konkretnego trawnika. Jeżeli mowa o delikatnych trawnikach, to zalecana wysokość wynosi od 10 do 15 mm. Tu warto jednak pamiętać, że zbyt niskie koszenie prowadzi do wysuszenia gleby, pojawienia się grzybów i mchu. Natomiast w przypadku trawników ogólnego użytku zalecana wysokość koszenia to od 25 do 40 mm. Po pierwszym koszeniu należy starać się zachować trawę o stałej długości przez cały rok.

Przeczytaj równieżRegeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach. W środku wiosny będzie jak dywan

Koszenie trawy po zimie wymaga, aby w pierwszej kolejności zająć się odcinkami z wyższą trawą. Jak kosić trawnik? Po zimie warto podnieść ostrze kosiarki tak, aby najpierw skosić najdłuższe płaty trawy, a następnie w razie potrzeby przejść do krótszych jej odcinków. Trawa nie lubi mocnego koszenia na początku roku, dlatego często wystarczy zdjąć niewielką ilość z wierzchu. Podczas pierwszego koszenia można kosić tylko te obszary, które mocno urosły. Z każdym kolejnym koszeniem należy obniżać ostrza.

W pierwszej po zimie pielęgnacji trawnika ważna jest również aura danego dnia. Najlepiej kosić trawnik, kiedy dzień jest pochmurny i bezdeszczowy jednocześnie. Koszenie w pełnym słońcu nie sprzyja nawodnieniu, z drugiej strony, nie można tego robić, gdy trawa jest mokra. Przycinanie mokrego trawnika jest nieskuteczne, bo ciężkie od wody źdźbła trawy są nieco pochylone i koszenie skończy się uzyskaniem nierównej powierzchni. Dodatkowo sprzyja to działaniu szkodliwych mikroorganizmów, przez co trawa staje się bardziej podatna na różne choroby. Ważne jest również to, aby po koszeniu podlać intensywnie całą powierzchnię trawnika.

Jak często kosić trawnik na wiosnę?

Wiele zależy od pogodowych warunków. Jeżeli pierwsze koszenie trawnika miało miejsce jeszcze pod koniec marca lub na początku kwietnia, nie należy przesadzić z częstotliwością. Zalecana jest tutaj cierpliwość i w kwietniu koszenie trawnika nie powinno odbywać się częściej niż dwa razy. To pozwoli na prawidłowy rozwój "zielonego dywanu" i spokojne przygotowanie do wzrostu. Niemniej ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na podstawie pogody oraz stanu samego trawnika.

Jak często kosić trawnik w maju? Piąty miesiąc w roku to zazwyczaj wysokie temperatury oraz niewielkie szanse na przymrozki i niskie temperatury. Dlatego w maju, o ile pozwala na to pogoda, koszenie trawnika może odbywać się raz w tygodniu. Tu także zalecamy daleko idącą ostrożność, aby nie zniszczyć trawnika, sprawdzanie pogody oraz trzymanie się podstawowych zasad prawidłowego koszenia trawy

Źródło: Deccoria.pl/womanandhome.com

Przeczytaj również:

Rekultywacja trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba założyć nowy trawnik?

Najlepsza trawa na trawnik przydomowy. Jaką trawę kupić i jak siać?

Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.