Spis treści:
Pielęgnacja hortensji na wiosnę
Wybór gatunków i odmian hortensji do uprawy ogrodowej jest naprawdę olbrzymi. Możemy wprowadzać do otwartych kompozycji wokół domu oraz do większych donic hortensje bukietowe, pnące, krzewiaste oraz popularne odmiany ogrodowe o bajkowym kwitnieniu, a efekt już po kilku sezonach, gdy krzewy przyjmą się i wyrosną, będzie wprost zachwycający. Jednak zanim krzewy pokażą, na co naprawdę je stać i zasypią się kulami barwnych kwiatów, konieczne będzie zapewnienie im właściwych warunków do wzrostu.
Podstawowym zadaniem w uprawie hortensji jest wyznaczenie najlepszych dla nich stanowisk. Rośliny te mają sprecyzowane wymagania zarówno pod względem nasłonecznienia, nawodnienia, jak i odczynu gleby.
Hortensje należy uprawiać:
- w dobrze odżywionej glebie próchniczej;
- w warunkach optymalnej wilgotności – regularne podlewanie ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu zdrowia liści i rozwoju kwiatostanów;
- na stanowiskach półcienistych lub cienistych, a jedynie odmiany przystosowane do dużego nasłonecznienia na rabatach otwartych o bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne;
- na glebach lekko kwaśnych lub kwaśnych.
Punktem, którego nie wolno nam pominąć w uprawie hortensji, jest wiosenne nawożenie. To ono zadecyduje bowiem o tym, jak intensywne będzie kwitnienie oraz jakie wybarwienie przyjmą rośliny, wypełniając ogrodowe kompozycje.
Pielęgnacja hortensji na wiosnę skupiona przede wszystkim na odpowiednim nawożeniu powinna rozpocząć się już w marcu. To dopiero wstępne przygotowanie roślin do intensywnego rozwoju po zimowych przebudzeniu, jednak właściwie dobrany środek odżywiający i regenerujący podany już wczesną wiosną pozwoli osiągnąć spektakularne efekty kwitnienia w pełni sezonu.
Wspierając hortensje już wczesną wiosną, stymulujesz ich zdrowy wzrost, pozwalasz lepiej się zregenerować po zimie oraz pobudzasz prawidłowe procesy prowadzące do namnażania pełnych, barwnych kwiatostanów. Fot. kutanya/123rf.com
Przez cały ten czas nie należy przerywać zabiegów regularnego nawożenia, należy jednak każdorazowo dopasowywać odżywkę do pory roku, etapu wzrostu oraz kondycji rośliny.
Przeczytaj również: Doskonały nawóz dla rododendronów, magnolii i hortensji. Krzewy kwitną jak nigdy wcześniej
Naturalne nawozy do hortensji
Wiosną najistotniejszym krokiem będzie zapewnienie wybudzonym hortensjom solidnej dawki azotu. Okres podawania środków bazujących na związkach azotowych trwa mniej więcej do połowy sierpnia. Jesienią najlepszym wyborem dla hortensji szykujących się do posezonowego odpoczynku są nawozy zawierające potas i fosfor. W okresie wiosennym warto zadbać o wyściółkowanie rabaty, z kolei na przełomie września i października dobrze jest podrzucić roślinom odrobinę zdrowej odżywki naturalnej, która dodatkowo wzmocni krzew, takiej jak np. dobrze przerobiony kompost domowy.
Chcesz, aby wiosenna pielęgnacja rzeczywiście poprawiła jakość podłoża, wzbogaciła je w niezbędne dla roślin składniki odżywcze, a przy tym zadziałała jak dobry stymulator wzrostu? Wykorzystaj do tego naturalne nawozy do hortensji, polecane przez doświadczonych ogrodników. Pierwszym z nich, po który sięgam już od kilku sezonów i podaję pod koniec marca lub na początku kwietnia, jest nawóz do pomidorów.
Sadząc moje krzewy, przygotowałam w dołku mieszankę świeżej, spulchnionej ziemi z worków przeznaczonych dla hortensji z glebą ogrodową oraz drobnymi kamyczkami i całość podlałam biohummusem rozcieńczonym według zaleceń producenta. W dobrze zaprawionym dołku hortensje przyjęły się bezproblemowo i naprawdę pięknie wyrosły. Jednak dla utrzymania ich doskonałej kondycji, regenerację po zimie oraz stymulacji kwitnienia podaję im ekologiczny nawóz do pomidorów z dużą zawartością azotu. Wśród rozmaitych propozycji znajdziesz m.in. preparaty w płynie gotowe do rozrobienia z wodą i podlania krzewów lub w wygodnym, niepylącym granulacie łatwym do odważenia.
Jakie inne naturalne metody nawożenia hortensji warto wykorzystywać? Ogrodnicy polecają podsypywanie krzewów fusami z kawy, dostarczającymi roślinom związki azotu, potas i magnez. U młodych krzewów warto zastosować odżywkę na bazie drożdży – wówczas 1 całą kostkę należy rozpuścić w 10 litrach odstanej wody z dodatkiem odrobiny cukru, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia się składników.
Dobrym nawozem dla roślin ogrodowych jest też gnojówka z mniszka lekarskiego, najlepiej zebranego jeszcze przed kwitnieniem, tylko koniecznie pamiętaj o wcześniejszym rozcieńczeniu, zanim podlejesz rośliny. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by co jakiś czas zmieniać stosowane nawozy wieloskładnikowe, a w przypadku naturalnych odżywek podawać je hortensjom naprzemiennie co sezon, w ten sposób ich wysoka przyswajalność zostanie zachowana.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie róż na wiosnę. Stosowanie nawozów organicznych i mineralnych
Pielęgnacja lilii na wiosnę. Kwaśna odżywka pobudzi je do obfitego kwitnienia
Ściółkowanie rabat kompostem. Jak dobrze to robić i do jakich roślin stosować