Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przygotowanie ziemi pod trawnik. Tak przygotujesz miejsce przed domem krok po kroku

Przygotowanie ziemi pod trawnik to czasochłonne zajęcie, ale jest gwarancją zielonego dywanu przed domem w przyszłości. Do tego zadania nie są niezbędne specjalistyczne narzędzia, ale warto przygotować łopatę oraz grabie. Jak przygotować miejsce przed domem na trawnik?

Przygotowanie ziemi pod trawnik. Tak przygotujesz miejsce przed domem krok po kroku
Jak przygotować miejsce przed domem na trawnik krok po kroku? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jaka powinna być ziemia pod trawnik?

Większość dostępnych na rynku traw lubi lekkokwaśne podłoże. Dlatego szukając odpowiedzi, jaka powinna być ziemia pod trawnik, warto wybierać te z pH od 5,5 do 6,5. Jest to o tyle ważne, że ziemia pod trawnik o pH poniżej 5,0 charakteryzuje nadmierna kwasowość, a pojawianie się sporej ilości aktywnego manganu i glinu powoduje, że korzenie traw mogą nie rozwinąć się w pełni

Jaka powinna być ziemia pod trawnik? Przy niskim pH zalecane jest wapnowanie. Taki zabieg nie tylko zmieni odczyn gleby, ale również wpłynie na jej właściwości fizyczne i znacznie poprawi strukturę ziemi. Odczyn gleby można sprawdzić, używając na przykład uniwersalnego papierka lakmusowego lub inwestując w kwasomierz glebowy. 

Jak poprawić jakość gleby?

Przede wszystkim liczy się nawożenie. To z kolei determinowane jest tym, z jaką ziemią mamy do czynienia, dlatego inny nawóz należy zastosować w przypadku piaszczystej, a inny przy ziemi gliniastej. Jak poprawić jakość gleby?

Jeżeli ziemia jest zbyt ciężka, należy ją rozluźnić. Wystarczy do gliniastej gleby dodać gruboziarnistego piasku lub drobnego żwiru. Do walki z gliniastą ziemią przyda się również kompost, przekompostowany obornik lub torf. Jest to o tyle ważne, że ciężka, gliniasta gleba zatrzymuje dużo wody i ma mało powietrza, przez co korzenie trawy mogą gnić. Dodatkowo wiosną wolno się nagrzewa, co opóźnia rozkwit trawnika.

Przeczytaj również: Ciemnozielony trawnik cały rok bez chwastów i nawożenia. Jak zasiać i dbać o trawnik z mikrokoniczyną?

Jak poprawić jakość gleby, gdy ta jest zbyt piaszczysta? Do tej warto dodać mieloną glinę. Jakość gleby poprawi także wzbogacenie jej w próchnicę. To uda się dzięki zastosowaniu kompostownika lub obornika. W ten sposób poprawi się zdolność gromadzenia wody i substancji odżywczych, a jakość gleby wzrośnie wraz z poprawą plastyczności i składników pokarmowych.

przygotowanie ziemi pod trawnik Przygotowanie miejsca pod trawnik składa się z kilku etapów. Fot.123RF.com

Przygotowanie miejsca pod trawnik krok po kroku

Zanim prześledzimy najważniejsze kroki, które trzeba postawić, aby przygotować miejsce na trawnik, warto wspomnieć o wymaganej grubości podłoża. Zaleca się, aby grubość ziemi pod trawnik miała około 5 cm. Oczywiście im grubsza, tym lepiej, ponieważ dzięki temu zwiększamy szansę na to, że trawa dobrze się zakorzeni. Wracając jednak go głównego tematu, przygotowanie miejsca pod trawnik krok po kroku przebiega następująco:

  • Przygotowanie miejsca pod trawnik krok 1: sprzątanie

Na jakość przyszłego trawnika mają najmniejsze zanieczyszczenia. Dlatego przygotowania miejsca pod trawnik zaczynamy od sprzątania, szczególnie wtedy, gdy teren był miejscem budowy domu. Należy usunąć korzenie chwastów, gruz, kamienie oraz same chwasty. Usuwamy też wszelkie pozostałości po pracach budowlanych jak resztki styropianu, folii czy szkła.

  • Przygotowanie miejsca pod trawnik krok 2: glebogryzarka lub szpadel

Kolejny krok to zapewnienie trawie dostępu do powietrza i wody. To uda się dzięki przekopaniu miejsca pod trawnik. Tradycyjnie, można to zrobić, korzystając ze szpadla. W takiej sytuacji należy przekopać ogródek na głębokość sztychu (ok. 30 cm). Przygotowanie miejsca pod trawnik może odbyć się także przy pomocy glebogryzarki, szczególnie na dużych powierzchniach. Elektryczne bądź spalinowe spulchnią ziemię i są idealne do napowietrzania oraz odchwaszczania terenu.

  • Przygotowanie miejsca pod trawnik krok 2: wyrównanie

Przed wykonaniem tego kroku warto zaopatrzyć się w poziomicę. Im dłuższa, tym lepiej. Wyrównanie podłoża pod trawnik oznacza usunięcie najmniejszych pagórków i zasypanie ewentualnych dolinek. Wyrównać powierzchnię gruntu należy w taki sposób, że ubytki uzupełniamy, najpierw sypiąc część mniej urodzajną. Dosypany materiał zagęszczamy. Po wszystkim przykładamy poziomicę, aby sprawdzić, gdzie jeszcze wyrównać teren pod trawnik.

Czym ubić ziemię pod trawnik?

Po zabiegach przygotowawczych należy odczekać ok. 2 tygodni. Przez ten czas grunt się uleży i po tym czasie można będzie siać trawę, a w międzyczasie należy usuwać wyrastające chwasty. Ubić ziemię pod trawnik można samemu. W przypadku większych powierzchni przydatne jest wałowanie. Specjalnym walcem ogrodowym, którego ciężar waha się w przedziale od 70 do 90 kg, wałujemy teren. Zabieg należy powtórzyć kilka razy.

Czym ubić ziemię pod trawnik na mniejszym terenie? Można to zrobić bez korzystania ze specjalnego walca w prosty sposób, udeptując grunt butami stopa przy stopie

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Trzymaj się tych zasad, a zapomnisz, co to mech i chwasty!

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.