Porady ogrodnicze

Pomidor idealny dla amatorów. Jak uprawiać pomidory Marmande?

Pomidor gruntowy Marmande to odmiana pomidora malinowego, która charakteryzuje się mięsistym miąższem oraz wyśmienitym smakiem. Do tego ma niewielkie wymagania i łatwo samodzielnie wyhodować go w swoim ogrodzie. Sprawdźcie, jak uprawiać pomidory Marmande krok po kroku, by zebrać obfity plon.

Pomidor idealny dla amatorów. Jak uprawiać pomidory Marmande?
Pomidory Marmande mają mięsisty i soczysty miąższ. Fot. 123RF.com

Spis treści

Pomidor Marmande — charakterystyka

Odmiana pomidorów Marmande została stworzona we Francji pod koniec XX wieku. Co ciekawe, nazwa ta pochodzi od miasta w południowo-zachodniej Francji. Pierwotnie uprawiano tam winogrono, jednak winnice zdewastowała zaraza, co zmusiło tamtejszą ludność do przekwalifikowania się i rozpoczęcia na tamtejszych terenach uprawy pomidorów na szeroką skalę. 

Pomidory Marmande to odmiana średnio wczesna, wysoko rosnąca i bardzo wydajna. Owoce mają intensywnie czerwony kolor, wyraźne karbowania na skórce, soczysty, jędrny i lekko słodki miąższ.  Pomidory odmiany Marmande osiągają pokaźne rozmiary, a ich waga wynosi zwykle od 150 do 300 g. Posiadają bardzo mało pestek, dlatego idealnie nadają się na kanapki, do sałatek, sosów czy przecierów. Odmiana Marmande zawiera również duże ilości kwasu foliowego, dlatego jej spożywanie jest zalecane zwłaszcza kobietom w ciąży.

Uprawa pomidorów Marmande jest nieskomplikowana. Fot. 123RF.com

Pomidor Marmande — uprawa

Pomidory Marmande nie mają dużych wymagań, dlatego polecane są szczególnie do upraw amatorskich. Ich dodatkową cechą jest odporność na chłód i zarazę ziemniaczaną. Nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z ich wyhodowaniem, od samodzielnego wysiewu aż po zbiory. Uprawiać odmianę pomidorów Marmande krok po kroku?

  • Wysiew

Wysiew pomidorów Marmande przypada w okresie od marca do kwietnia. Przygotuj mieszankę ziemi doniczkowej oraz piasku i przesyp ją do małych doniczek. Mogą to być nawet plastikowe kubeczki. Ważne jednak, by osłonki miały otwory odpływowe.

Delikatnie uklep ziemię w pojemnikach i posadź nasiona po około trzy sztuki obok siebie. Następnie delikatnie wciśnij je do podłoża na głębokość około centymetra. Wierzch przysyp dodatkową warstwą ziemi i podlej. Pojemniki z nasionami ustaw w ciepłym i słonecznym miejscu. Wierzch doniczek możesz przykryć folią, co pomoże zachować odpowiednią wilgotność podłoża. Nasiona powinny wykiełkować po około tygodniu. W tym czasie należy je delikatnie podlewać lub zraszać, tak by podłoże było stale wilgotne, ale nie przelane. Trzeba też kontrolować, czy w doniczkach nie pojawiła się pleśń lub zarodniki grzybów.

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory i jak to zrobić? Praktyczny poradnik wysiewu

  • Pikowanie

Po około 2-3 tygodniach, gdy nasze siewki będą miału już dwa lub trzy listki, możemy przeprowadzić pikowanie pomidorów Marmande. Zabieg ten polega na przesadzeniu siewek do większych doniczek. Przed przeniesieniem wykiełkowanych nasion do nowych pojemników należy je delikatnie podlać. Wtedy łatwiej będzie je wyciągnąć. Należy zrobić to bardzo delikatnie, tak by ich nie uszkodzić. Siewkę powinno się podważyć i  ciągnąć za łodyżkę jak najbliżej nasady. W żadnym wypadku nie można ciągnąć za liście.

Ziemia w doniczkach, do których będziemy pikować siewki powinna być przepuszczalna, żyzna i lekka. Młodą siewkę umieszczamy w nowym podłożu na takiej samej wysokości, na jakiej rosła w poprzednim pojemniku. Przez kolejne tygodnie należy dbać, by podłoże było stale wilgotne, a młode sadzonki miały stały dostęp do światła.

Nasiona pomidora wschodzą mniej więcej po tygodniu. Fot.123RF.com

  • Przesadzanie do gruntu

Pomidory Marmande osiągają dojrzałość po upływie około 8 tygodni od wysadzenia na właściwe stanowisko. Do tuneli foliowych możemy wysadzać pomidory już w marcu. Natomiast do gruntu najlepiej przenieść sadzonki dopiero w połowie maja, po ustaniu pierwszych przymrozków.

Bardzo ważne jest, by przed wysadzeniem pomidorów w docelowe miejsce, najpierw je zahartować. Polega to na stopniowym wystawianiu sadzonek na zewnątrz, by przyzwyczaiły się do niższych temperatur, wiatru czy słońca. Początkowo wystawiamy je na zewnątrz na godzinę lub dwie, po czym stopniowo wydłużamy ten czas. Po upływie około tygodnia od rozpoczęcia hartowania naszych pomidorów będziemy mogli już bezpiecznie przesadzić je do gruntu.

Pomidory Marmande najlepiej sadzić w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Ziemię warto przekopać łopatą, a następnie wyrównać grabiami. Dobrym pomysłem jest również wmieszanie kompostu z podłożem. Pomidory sadzimy zachowując około 40-50 cm odstępu. Gdy sadzonki podrosną, trzeba będzie zapewnić im podpory lub je podwiązać.

  • Podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja sadzonek pomidora Marmande nie jest skomplikowana. Wystarczy regularnie je podlewać i nawozić. Podlewanie najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem, by ostre promienie słońca nie poparzyły liści. Podczas podlewania należy też zwracać uwagę, by kierować strumień wody bezpośrednio pod krzaczki, a nie na liście. To uchroni je przed rozwojem pleśni i grzybów.

Do nawożenia pomidorów Marmande warto zastosować naturalne preparaty np. biohumus, granulowany obornik czy kompost. W okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania pomidorów zaleca się nawozić krzaki raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Przeczytaj również: Kiedy i jak często podlewać i nawozić pomidory, by bogato obrodziły?

  • Owocowanie

Pomidory Marmande dojrzewają najczęściej po 70 dniach od wysadzenia, co zwykle przypada w sierpniu. Owoce są duże, intensywnie czerwone, soczyste i bardzo smaczne.

Pomidor Marmande — zastosowanie

Pomidory o odmianie Marmande słyną z wyśmienitego smaku. Ich miąższ jest mięsisty i doskonale sprawdza się w kuchni. Pomidory Marmande można wykorzystywać na różne sposoby. Świetnie smakują surowe — dodawane do sałatek czy na kanapkach. Można je również wykorzystywać do przygotowywania sosów i makaronów. Odmiana Marmande nadaje się również na przetwory, dzięki czemu ich smak zamknięty w słoikach może zostać z nami na dłużej.

Przeczytaj również: Najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Podpowiadamy, co uprawiać w tym sezonie

Setki odmian pomidorów sprawiają, że wybór tych najsmaczniejszych nie jest łatwą kwestią. Fot.123RF.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.