Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Borecznik rudy. Najlepsze sposoby zwalczania szkodnika

Borecznik rudy to szkodnik, który żeruje na sosnach. W wyniku jego inwazji drzewo traci nie tylko walory estetyczne. Pogarsza się także jego kondycja. Owady żywią się igłami. Z czasem dochodzi do spustoszenia całych gałęzi, a w skrajnych przypadkach nawet drzew. Zobacz, jak pozbyć się nieprzyjemnego owada ze swojego ogrodu.

Borecznik rudy. Najlepsze sposoby zwalczania szkodnika
Borecznik rudy jest zagrożeniem dla sosny. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Borecznik rudy — charakterystyka

Borecznik rudy (z łac. Neodiprion sertifer) należy do rodziny borecznikowatych. Jest jednym z groźniejszych insektów, jakie mogą zaatakować różne gatunki sosny. Najbardziej podatne na jego inwazje są młode, kilkuletnie sadzonki. W wyniku jego działania początkowo okaz traci walory estetyczne, ponieważ borecznik pożera pojedyncze igły. Z czasem inwazja doprowadza jednak do ogołocenia całych gałęzi. W skrajnych przypadkach drzewa całkowicie tracą igły i zamierają.

Larwy boreczników są gąsienicami o zielonej lub żółtej barwie. Ich ciała są pokryte drobnymi kolcami i zakończone czarną głową. Samce borecznika charakteryzują się czarną barwą. Osiągają około 6-8 mm długości. Samice są minimalnie większe i mają pomarańczowy kolor oraz nitkowate czułki. Owady mają także przezroczyste skrzydła.

Osobniki żerują w grupach, które mogą składać się nawet z kilkunastu boreczników. Najczęściej atakują starsze igły, jednak kiedy tych się już pozbędą, zabierają się także za młode. Zima to nie okres, w którym problem znika. Dorosłe osobniki schodzą do gleby, gdzie przygotowują sobie kokony, by móc przezimować. Składają jaja, z których wiosną wylęgają się kolejne larwy.

Jakie okazy atakuje borecznik rudy?

Szkodniki atakują przede wszystkim młode drzewa. Mają one słabiej rozwinięty system korzeniowy, więc czerpią mniejszą ilość składników odżywczych oraz wody z podłoża. Najbardziej narażonymi na inwazję borecznika gatunkami są:

limby,

● sosny górskie,

● sosny czarne,

● sosny pospolite.

Atakiem szkodników są szczególnie zagrożone te drzewa, które rosną na mało żyznych glebach, w otoczeniu wysokiej temperatury i z dostępem do dużej ilości promieni słonecznych. W leśnym środowisku borecznik atakuje drzewa, które znajdują się na skraju lasu, blisko polany lub łąki. W przydomowych ogrodach borecznik pojawia się szczególnie wtedy, gdy działka graniczy z lasem.

  • Objawy żerowania borecznika rudego

Objawy żerowania borecznika są widoczne szczególnie na przełomie maja i czerwca. To właśnie wtedy młode larwy ze szczególnym zaangażowaniem obgryzają igły. Jeśli przyjrzysz się okazowi z bliska, z łatwością zauważysz obecność gąsienic. Jeśli zdarzyło ci się zaobserwować widoczną zmianę w estetyce drzewa, to warto podejść bliżej i zobaczyć, czy nie są za nią odpowiedzialne popularne szkodniki.

W wyniku żerowania borecznika rudego rozwój rośliny zostaje zahamowany. Nowe igły i pędy pojawiają się ze znacznie mniejszą częstotliwością. Okaz przestaje być ozdobą ogrodu i swoim wyglądem wyraźnie sygnalizuje, że wymaga interwencji pielęgnacyjnej. Postępująca inwazja może prowadzić do zamarcia rośliny, której nie uda się później uratować. Im wcześniej podejmiesz stosowne działania, tym szybciej i skuteczniej uporasz się z problemem.

Borecznik znacznie zmniejsza powierzchnię asymilacyjną sosny, co prowadzi nie tylko do utraty jej walorów estetycznych. Osłabia roślinę na tyle, że ta staje się znacznie bardziej podatna na działanie szkodników. Jeśli obok larw sosnę zaatakuje choroba grzybowe, to będzie miała ona znacznie mniejsze szanse na udane leczenie.

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj, rozsyp na trawnik. To nie tylko genialna odżywka, ale też odstraszacz szkodników

Zwalczanie borecznika rudego

Aby skutecznie zwalczyć inwazję szkodnika, musisz w porę ją zauważyć. Początkowo larw jest stosunkowo niewiele, więc łatwiej się ich pozbyć. Gdy nadchodzi maj, koniecznie wybierz się do ogrodu i przyjrzyj się z bliska losowo wybranym pędom i gałęziom. Jeśli pominiesz ten krok, może okazać się, że później owadów będzie już za dużo. W skrajnych przypadkach mogą nie żywić się jedynie igłami, ale także korą drzewa, co znacznie przyspiesza proces destrukcji.

Początkowo larw borecznika rudego nie ma dużo. Fot. 123RF.com

Jeśli zauważysz pojedyncze larwy, zdejmij je ręcznie. Pamiętaj jednak, by nie wyrzucać ich w ogrodzie. Wówczas będą mogły ponownie zaatakować drzewa. Upewnij się, że zdjąłeś jak najwięcej szkodników. Zabieg powtarzaj przez kilka kolejnych dni, aby upewnić się, że pozbyłeś się wszystkich larw.

Często zdarza się jednak, że infekcja zostaje zauważona za późno. Wówczas boreczników jest już na tyle dużo, że ich zebranie wydaje się wręcz niewykonalne. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sprawdzony i skuteczny środek chemiczny, który wyeliminuje problem.

  • Jaki oprysk na inwazję borecznika rudego?

Jeśli ręczne usunięcie larw nie jest możliwe, musisz sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin. Wiele osób sprzeciwia się tego rodzaju środkom. Warto jednak pamiętać, że można sięgnąć po ekologiczne opryski, które są w pełni bezpieczne dla środowiska i nie powodują uszkodzenia innych roślin.

Jeśli jednak zdecydujesz się sięgnąć po mieszanki insektobójcze, to najlepszym wyborem będzie preparat kontaktowy, który służy do zwalczania gąsienic i gryząco-ssących insektów. Środek należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętając jednocześnie o tym, aby kontrolować, czy podjęte leczenie przynosi oczekiwane skutki.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko pojawienia się insektów?

Niekiedy na pojawienie się insektów nie ma się żadnego wpływu. Dotyczy to w szczególności sytuacji osób, które mieszkają w bliskim sąsiedztwie kompleksów leśnych bądź innych terenów zielonych. Takie obszary są stosunkowo często atakowane przez boreczniki, które — ze względu na skalę występowania — trudno zwalczyć.

Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się inwazji lub ograniczyć jej rozmiar. Przede wszystkim należy postawić na zrównoważoną i dobraną do potrzeb okazów pielęgnację. W czasie susz należy często podlewać rośliny i kontrolować czy nie usychają z przyczyn naturalnych. Jeśli tak będzie, trzeba natychmiast podjąć stosowne zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj jednak, by w przypadku przesuszenia rośliny nie zacząć jej nagle nadmiernie podlewać. Wówczas możesz doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej.

Od czasu do czasu warto także lekko użyźnić glebę, by wzmocnić drzewo. Gdy nadejdzie późna jesień, możesz również rozkopać nieco ziemię wokół drzewa, by wydobyć z niej zimujące boreczniki. Pamiętaj, by trwale się ich pozbyć. W przeciwnym razie ponownie zaatakują. Najbardziej istotną rolę odgrywa jednak regularne przyglądanie się okazom oraz ich kondycji. Dzięki temu z łatwością zauważysz pierwsze gąsienice i w porę zareagujesz.

Borecznik rudy to podstępny szkodnik, który atakuje drzewa iglaste w lasach, parkach oraz ogrodach. Jego inwazja, która szybko postępuje, wpływa nie tylko na estetykę drzewa, ale także na jego kondycję. Wygłodniałe larwy atakują pojedyncze igły, gałęzie i w konsekwencji mogą uszkodzić całe drzewo. Pamiętaj jednak, że wcześnie podjęta interwencja znacznie podnosi twoje szanse na zwycięstwo w tej nierównej walce o atrakcyjną prezencję i zdrowie okazów w ogrodzie. Warto więc być czujnym i uważnie obserwować swoje iglaki.

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się grzybów z trawnika? Skąd się bierze grzyb na trawniku, jak zapobiegać jego powstawaniu?

W kilka minut pozbędziesz się nie tylko ślimaków, ale i mrówek. Genialny oprysk na szkodniki w ogrodzie, bez niszczenia roślin

Zmienia ogród w baśniowy raj. Jak pielęgnować krzewuszkę, by regularnie kwitła?

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.