Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niski, kwitnący krzew, który ozdobi każdy ogród

Tawuła gęstokwiatowa (łac. Spirea densiflora) znacznie różni się od swoich kuzynek, zwłaszcza pod względem kształtu kwiatów. Sprawia to jednak, że jest o wiele ciekawsza i interesująco wygląda w ogrodzie. Jest bardzo uniwersalna: nadaje się na żywopłot, na rabatę, do nasadzeń pojedynczych. Dowiedz się, na czym polega uprawa tej wyjątkowej rośliny.

Niski, kwitnący krzew, który ozdobi każdy ogród

Kilka słów o gatunku

Ten wolno rosnący, liściasty krzew ozdobny ma dość niski pokrój. Jest płaski, prawie kulisty i maksymalnie osiąga 100 cm wysokości. Tawuła gęstokwiatowa pięknie prezentuje się przez cały rok. Początkowo na jej pędach pojawiają się gęste, ostro zakończone liście, później, na przełomie czerwca i lipca, na czubkach zeszłorocznych pędów pojawiają się bukieciki kwiatów. Gatunek wyróżnia się obfitością kwitnienia. Drobniutkie, mające zaledwie około 2 mm średnicy kwiatuszki składają się w gęste baldachogrona. Mają różowy kolor i wystające pręciki, które sprawiają, że kwiatostan jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Jesienią natomiast liście przebarwiają się na żółto i czerwono, dzięki czemu krzew staje się największą dekoracją jesiennego ogrodu.

Tawuła gęstokwiatowa to bardzo wytrzymały gatunek krzewu ozdobnego, który dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i kiepskie warunki siedliskowe. Nie wymaga zbyt wiele uwagi ani pracy, co więcej, wyróżnia się znakomitą mrozoodpornością. To krzew idealny do każdego ogrodu, nawet miejskiego. Jeżeli chciałbyś poznać więcej wyjątkowych krzewów ozdobnych – sprawdź tu!

Spirea desiflora – wymagania siedliskowe i sadzenie

Tawuła gęstokwiatowa rośnie nawet na suchych i niezbyt urodzajnych glebach. Oczywiście wtedy nie jest tak okazała, a kwitnienie nie jest tak bujne, jak na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Lubi próchnicze gleby o średnim poziomie wilgotności i pH w zakresie od lekko kwaśnego do lekko alkalicznego. Może być sadzona zarówno w słońcu, jak i na półcienistych stanowiskach.

Tawuła w ogrodzie najczęściej jest sadzona jako soliter, jednak nadaje się także na niski żywopłoty. W tym drugim przypadku sadzi się ją w dwóch rzędach, rośliny powinny być od siebie oddalone co 30 cm. Żywopłot dzięki temu szybko się zagęści. Jednak tawuła gęstokwiatowa rośnie stosunkowo wolno, więc efekt będzie widoczny będzie dopiero po kilku latach.

Roślina powinna być uprawiana z sadzonek kupowanych w pojemnikach. Te z nagim korzeniem gorzej się przyjmują i szybciej wysychają. Roślinę należy posadzić na takiej głębokości, na jakiej rosły w szkółce. Można także rozmnażać roślinę z sadzonek pędowych, pobieranych z rośliny macierzystej i odcinanych tuż przy korzeniu.

Tawuła gęstokwiatowa – pielęgnacja krok po kroku

To bardzo mało problematyczna roślina. W zasadzie wymaga tylko odchwaszczania. To bardzo istotne, ponieważ darń i chwasty mogą stanowić dla niej dużą konkurencję i uszkadzać korzenie. Dlatego najwygodniej jest wyściółkować przestrzeń wokół pni. To nie tylko ochroni krzew przed chwastami, lecz także zachowa odpowiedni poziom wilgotności podłoża.

Tawuła gęstokwiatowa latem może potrzebować dodatkowego podlewania. Zwłaszcza w upalne, suche dni. Lubi, jeśli podłoże jest wilgotne, dlatego w największe upały należy podlewać ją codziennie. W zasadzie nie wymaga nawożenia, jednak na podłożu o gorszej jakości warto ją zasilić odpowiednim nawozem mineralnym, wieloskładnikowym. Jeśli chcesz uzyskać bujniejsze kwitnienie, wiosną możesz także podać niewielką porcję nawozu.

Cięcie tawuły gęstokwiatowej nie jest konieczne. Roślina sama ma ładny pokrój. Jednak regularnie musisz przycinać rośliny przeznaczone na żywopłot, a zwłaszcza skracać pędy boczne, by krzewy miały równą szerokość. Cięcie przeprowadza się wiosną. Wtedy usuwa się stare lub zmarznięte pędy, a wszystkie nowe skraca się o około 1/3 długości.



Zdjęcie główne: FajnyOgrod.pl

Przeczytaj również:

Na jakie choroby najczęściej zapadają rododendrony?

Jak rozmnażać tuje? sadzenie i pielęgnacja krok po korku

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.