Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Nieproszeni jesienni goście. Jak pozbyć się biedronek, pająków i myszy?

Pająki, myszy i biedronki azjatyckie to stworzenia, które jesienią poszukują cieplejszego schronienia, by przetrwać chłodne miesiące. Bardzo często na miejsca przeprowadzek wybierają ludzkie domy, gdzie nie są mile widziane. W jaki sposób można się ich pozbyć?

Nieproszeni jesienni goście. Jak pozbyć się biedronek, pająków i myszy?

Biedronki azjatyckie

Biedronki uchodzą za niegroźne zwierzątka. W przypadku rodzimych gatunków owszem tak jest. Ciężko jednak powiedzieć to samo o ich azjatyckich kuzynkach – arlekinach, Harmonia axyridis. Największe zagrożenie stwarzają właśnie dla krajowych biedronek, motyli i innych chrząszczy, które często padają ich ofiarami. W okresie jesiennozimowym pochodzące z Azji owady przenoszą się do naszych domów, gdzie kłębią w narożnikach pomieszczeń i przy futrynach okien. Jeśli są niepokojone, chcąc się obronić, mogą dotkliwie pokąsać. Żółtawa substancja, którą wówczas wypuszczają, może wywoływać podrażnienia skórne.

fot. Wikimedia Commons CC-BY-2.5 FritzG

Aby uchronić się przed napływem azjatyckich biedronek do domu najlepiej (i najwygodniej, bo nie tylko problem biedronek w ten sposób wyeliminujemy) założyć w oknach moskitiery. Jeśli jednak nie mamy możliwości, by je założyć, warto natrzeć framugi okienne olejkami eterycznymi o zapachu pomarańczy, mięty lub kamfory. Można również dodać je do roztworów wody i octu lub wody i spirytusu salicylowego. Takie mieszanki sprawdzą się dobrze jako przeciw-biedronkowe opryski. W zakamarkach mieszkania warto rozłożyć również domowej roboty woreczki aromatyczne. Ich przygotowanie jest bardzo proste — garść goździków i liści laurowych pakujemy do przewiewnej tkaniny i ciasno zawiązujemy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Nicole Bartkowiak (@skullcarving.nicole)

REKLAMA

Myszy

Gdy tylko temperatura za oknem spada, myszy szukają ciepłego schronienia w kątach domów. Ich obecność rozpoznać można po nadgryzionych produktach spożywczych i wszędzie pozostawianych odchodach. Aby zapobiec pojawianiu się gryzoni, dobrze zabezpieczyć wszystkie nieduże otwory, przez które mogą one przedostać się do domu. Ważne jest również, by wszystkie produkty spożywcze przechowywać w mocnych, plastikowych pojemnikach, by nie ułatwiać im odnajdywaniu dostępu do pożywienia.

fot. 123RF/PICSELL

By wyprosić nieproszonych gości, wykorzystać można „domowe sposoby”, takie jak uprawa aromatycznie pachnących roślin: mięty, dziewanny, lawendy czy dekorowanie domu bukietami z rumianku, czy wrotyczu (rośliny mogą być i świeże i suche). Zamiast tradycyjnych, niespecjalnie humanitarnych pułapek stosujmy „żywołapki”, w których myszy łapią się – jak nazwa wskazuje – żywe. Później należy wypuścić je w lesie lub na odległej polanie. Inne metody skuteczne w walce z tymi zwierzętami ultradźwięki – specjalne urządzenie wpięte do prądu generuje fale niesłyszalne ludzkim uchem. W skrajnych sytuacjach skorzystać można też z usług profesjonalnego deratyzatora.

REKLAMA

Pająki

Pająki u wielu ludzi wywołują niechęć. Strach przed przedstawicielami tych stawonogów sprawia, że każdej jesieni, kiedy coraz powszechniej widać je przemykające po domach, wzrasta zainteresowanie sposobami pozbycia się ich. Od razu przestrzegamy, że samo usuwanie pajęczyn nie wystarcza. Aby zlikwidować problem pająków w domu na stałe, trzeba dbać przede wszystkim o czystość – to obecność innych owadów: much, muszek owocówek, prusaków nęci je do osiedlania się w naszych domach.

Po raz kolejny warto wypróbować naturalne odstraszacze, takie jak mięta, cytryna, laski cynamonu, kasztany czy żołędzie. Kilka plasterków kwaśnego owocu, dekoracje z „darów jesieni”, przyprawy czy zioła uprawiane w doniczce rozłożone na parapetach, swoimi silnymi aromatami dobrze odstraszają pajęczaki chcące przedostać się do wnętrza budynku. Poręczny spray WD-40 (i inne, o podobnych właściwościach) również przeciwdziałają występowaniu tych owadów. Poleca się spryskiwać nim kąty, w których dostrzegliśmy insekty. W sklepach dostępne są również chemiczne repelenty działające na pająki odstręczająco. Skutecznym działaniem wykazują się również urządzenia emitujące ultradźwięki.

Zanim zabierzemy się jednak za tępienie pająków w domu, warto się chwilę nad tym zastanowić. Są one naprawdę pożytecznymi stworzeniami – nie bez powodu dawniej postrzegano je jako symbol szczęścia. Pająki żywią się innymi zaciekłymi owadami, które uprzykrzają nam życie.

Deccoria.pl 

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Poznaj swoich lokatorów! 7 gatunków zwierząt występujących w naszych domach 

Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie?

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej

Najskuteczniejsze sposoby na myszy w domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.