Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Odśnieżanie – obowiązek gminy czy właściciela nieruchomości?

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika: właściciel czy gmina? Sprawdziliśmy, co mówią o tym przepisy.

Odśnieżanie – obowiązek gminy czy właściciela nieruchomości?

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach, to właśnie właściciel nieruchomości jest opowiedziany za odśnieżanie chodnika, jeżeli ten położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Zatem, jeżeli poślizgniemy się na chodniku i np. złamiemy nogę, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie od właściciela posesji.

Chodnik to wydzielona część drogi publicznej, służąca do ruchu pieszego bezpośrednio przy granicy działki. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ, gdy pomiędzy działką a chodnikiem znajduje się choćby niewielki pas zieleni, wówczas odśnieżanie leży już po stronie gminy.

Jaka kara za nieodśnieżanie chodnika?

Za nieodśnieżenie chodnika możemy zapłacić sporą grzywnę. Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy, kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Przeczytaj również: Czym i jak odśnieżać? Najważniejsze zasady

Fot.123RF.com

Co na temat odśnieżania dachów mówi prawo?

Polskie prawo jasno określa, że obowiązek odśnieżania dachów leży po stronie zarządców i właścicieli nieruchomości. Nieprzestrzeganie zasad prawa może nie tylko skutkować karami finansowymi, ale spowodować również utratę zdrowia lub życia osób korzystających z danego budynku.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy prawa budowlanego, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: „zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Przeczytaj również: Kiedy trzeba odśnieżyć dach?


Fot.123RF.com
 
Jakie mogą grozić kary, jeśli nie odśnieżasz dachu?

Zgodnie z art. 91a. prawa budowlanego kwestia kar, za niedopełnienie obowiązków wynikających z zarządzania daną nieruchomością, wyglądają następująco: „Kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązki właściciela lub zarządcy przy utrzymywaniu obiektu, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”

W praktyce oznacza to, że taka kara może sięgać wysokości 1000 zł.  Dodatkowo, kary finansowe mogą nałożyć na zarządcę i właściciela nieruchomości pracownicy organów nadzoru budowlanego. Grzywny te wynoszą do 500 zł lub do 1000 zł.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy zarządca nie odśnieżna dachu budynku, w którym mieszkasz


Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Dlaczego powinieneś odśnieżać swój dach?

Przeczytaj również: Uważaj na sople! Mogą być zabójcze…

Zobacz filmik: Nie lubisz odśnieżać? Te porady znacznie Ci to ułatwią!

Źródło: Dom i Życie

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Domowe sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.