Porady domowe

Moczenie ręczników wraca do łask. W czym moczyć ręczniki, by znów będą miękkie i puchate?

Moczenie ręczników przed praniem to bardzo prosta, a jednocześnie skuteczna metoda na przywrócenie im bieli, zmiękczenie włókien czy usunięcie zapachu stęchlizny. Można ją zastosować zarówno przed praniem ręczników w rękach, jak i w pralce. Istnieją dodatki, które uczynią je miększymi i przyjemniejszymi w dotyku. W czym moczyć ręczniki, jak długo i dlaczego? Dowiesz się z naszego poradnika.

Moczenie ręczników wraca do łask. W czym moczyć ręczniki, by znów będą miękkie i puchate?
Wyjaśniamy, jak sprawić, by ręczniki po praniu były miękkie i puchate. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Moczenie ręczników przed praniem

Nowe ręczniki nie powinny być od razu używane. Należy najpierw je wyprać, by spłukać z nich ewentualne barwniki i specjalną warstwę ochronną, którą producenci je pokrywają. Sprawia ona, że produkty wyglądają bardziej efektownie. Warstwa ta zabiera jednak ręcznikom chłonność. Musi zostać spłukana.

Zarówno nowe ręczniki, jak i ręczniki, których już używamy, mogą zostać namoczone przed wypraniem ich w pralce czy w rękach. Istnieją dodatki, które sprawią, że będą bielsze i miększe.

Po co moczyć ręczniki przed praniem?

W przypadku nowych ręczników namaczanie przed praniem spowoduje, że włókna bawełniane otworzą się, przez co ręcznik będzie bardziej chłonny. Dzięki temu usuniemy też nadmiar barwnika. W tym celu należy moczyć przed praniem nowe ręczniki w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin.

Każdorazowe moczenie ręczników przed praniem również jest zalecane. Dzięki namaczaniu brud łatwiej usunąć spomiędzy włókien. To także sposób na uczynienie ich miększymi. Różnego rodzaju dodatki do wody sprawią, że ręczniki będą bielsze i pachnące. Zazwyczaj takie moczenie nie trwa długo – pół godziny, godzinę, choć może być i dłuższe. Moczenie ręczników przed praniem jest również sposobem na pozbycie się z nich mocnych zabrudzeń. W tym celu warto umieścić je w wodzie na godzinę przed planowanym praniem. Woda powinna być czysta i chłodna.

Moczenie ręczników przed praniem w wodzie z dodatkiem soli i octu zabezpieczy je przed odbarwieniem przez środki odplamiające. Woda powinna być gorąca, a moczenie trwać 2 godziny. Jak długo moczyć ręczniki przed praniem ręcznym? Najlepiej kilka godzin w chłodnej wodzie. Proszek rozpuszcza się w wodzie bardzo ciepłej. Gdy nieco wystygnie, trzeba moczyć w niej ręczniki przed praniem przez 30-60 minut. Pomoże to usunąć wszelkie zabrudzenia.

Dzięki moczeniu ręczniki będą miękkie i puszyste. Fot. 123RF.com

W czym moczyć ręczniki? Domowe metody

Moczenie ręczników może mieć na celu ich wybielenie, zmiękczenie czy pomoc w wywabieniu plam. Istnieją rozmaite dodatki do wody, z których warto skorzystać. Co i do czego służy?

  • Ocet – ręczniki można w nim namoczyć przed praniem. Szklankę octu można też dodać do ostatniego płukania w pralce. Po co? Rozluźni to włókna i ułatwi wypłukanie środków piorących. Ocet pomoże też zachować ręcznikom kolor.

  • Soda – soda oczyszczona posiada podobne działanie do octu. Można rozpuścić trzy jej łyżki w połowie szklanki wody i dodać do płukania. Namaczanie ręczników w roztworze gorącej wody z sodą oczyszczoną pomoże usunąć ewentualne plamy, wyeliminować stęchły zapach i jednocześnie je zmiękczyć. Ręczniki powinny się w niej moczyć przez całą noc. Następnie należy je normalnie wyprać.

  • Ocet i soda – można też połączyć działanie octu i sody oczyszczonej, stosując oba te środki jednocześnie. Soda oczyszczona i ocet zmiękczą tkaninę i wybielą ręczniki. Można też najpierw namoczyć ręczniki w ciepłej wodzie, a następnie wyprać je w pralce, dodając do prania szklankę octu i pół szklanki sody.

  • Kwasek cytrynowy – kwasek cytrynowy należy rozpuścić w gorącej wodzie w stosunku 3:7. Ręczniki moczymy w roztworze przed kilka godzin, a następnie normalnie pierzemy. Będą bielsze!

  • Sok z cytryny – sok z cytryny działa podobnie jak kwasek cytrynowy. Mieszamy szklankę soku z cytryn z 2 litrami gorącej wody. W roztworze moczymy ręczniki przez co najmniej godzinę, a następnie pierzemy.

  • Proszek do prania – łyżkę proszku mieszamy z 20 litrami wody i namaczamy w roztworze ręczniki przed właściwym praniem. Jak długo? Około 30-60 minut.

Korzystając z tych metod, na pewno nie zniszczymy ręczników i jednocześnie sprawimy, że będą miękkie, czyste i pachnące.

Pranie ręczników – najważniejsze zasady

Bez względu na to, jakie ręczniki posiadamy i w jaki sposób zamierzamy je prać, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Oto one:

  • Ręczniki w pralce warto prać osobno. Nie dokładajmy ich do reszty prania.

  • Warto prać ręczniki w taki sposób, jak zalecił producent. Każdy ręcznik ma metkę z instrukcją, której należy się trzymać. Zazwyczaj zalecana temperatura prania ręczników w pralce to 60 stopni Celsjusza. To temperatura, która zabija większość bakterii i wirusów. Nie wolno jednak prać ręczników w temperaturze 90 stopni lub większej. Wygotowywanie ich może doprowadzić do zniszczenia włókien.

  • Suszenie ręczników w suszarce bębnowej sprawi, że będą bardziej miękkie i puszyste. Można je też po prostu rozwiesić na suszarce prętowej przy kaloryferze.

Warto też wiedzieć, że ręczników nie należy prasować. To tylko zmniejsza chłonność materiału i sprawia, że ręcznik staje się szorstki.

Przeczytaj również: Ta metoda prania bije rekordy popularności. Na czym polega stripowanie?

Stripowanie to rodzaj prania, który stosowały już nasze prababki, teraz w nieco zmienionej formie po prostu wraca do łask. Fot.123RF.com

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.