Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak pozbyć się kamienia i osadów z mydła? 5 łatwych i tanich sposobów na lśniącą łazienkę

Kamień i osad z mydła to częsty problem w naszych łazienkach. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale również może uszkodzić m.in. słuchawkę prysznicową. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie powierzchni oraz usuwanie pojawiającego się osadu i zabrudzeń. Sprawdź, jak pozbyć się kamienia i osadów z mydła domowymi sposobami.

Jak pozbyć się kamienia i osadów z mydła? 5 łatwych i tanich sposobów na lśniącą łazienkę
Kamień i osad z mydła są bardzo ciężkie do usunięcia. Jednak istnieją domowe sposoby, które pomogą pozbyć się tego problemu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd się bierze kamień w łazience?

Kamień w łazience spowodowany jest najczęściej twardą wodą. Wyróżnia się ona znaczącą ilością soli magnezu oraz soli wapnia.

Wytrącony węglan wapnia, a także wpływ wysokiej temperatury wytwarzają specyficzny osad. Jest on nie tylko nieestetyczny, ale i zatyka otwory w słuchawce prysznica. Wpływa to na zmniejszenie ciśnienia wody i uniemożliwia prawidłowe działanie słuchawki.

Gdzie najczęściej osadza się kamień?

Kamień osadza się najczęściej w miejscach, gdzie pojawia się woda. Osad pojawia się dosyć szybko, więc wystarczy jedynie na krótko zaniedbać czyszczenie, aby zagościł w naszej łazience. Kamień najczęściej można zauważyć:

 • na bateriach łazienkowych,

 • na płytkach łazienkowych,

 • na ścianach kabiny prysznicowej,

 • na toalecie,

 • na słuchawce prysznicowej,

 • na wannie,

 • na umywalce,

 • na mydelniczce.

Jak powstaje kamień w łazience?

Kamień w łazience powstaje na skutek kontaktu niektórych powierzchni z wodą, zawierającą minerały takie jak: wapń, żelazo czy magnez.

W momencie, gdy rozpryskuje się ona wokół kranu lub jest przez nas przenoszona na różne elementy armatury łazienkowej, to minerały osadzają się, tworząc białe lub żółte plamy. Jeśli nie czyścimy ich na bieżąco, powstaje osad, który jest twardy i trudny do usunięcia.

kamień w łazience Kamień i osady z mydła to nie tylko nieestetyczne zabrudzenia, ale naloty, które wpływają na żywotność armatury. Fot.123RF.com

Osad z mydła – skąd się bierze? 

Najczęściej osady z mydła pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest twarda woda. Spowodowane jest to reakcjami chemicznymi soli wapnia i magnezu pochodzącymi z wody, które reagują na sodowe i potasowe sole wyższych kwasów tłuszczowych zawartych w mydle.

Jak pozbyć się kamienia i osadów z mydła – domowe sposoby

Mimo tego, że pozbycie się kamienia i osadów z mydła może być trudne, szczególnie gdy zaniedbaliśmy regularne czyszczenie, to jednak istnieją domowe sposoby, dzięki którym możemy się pozbyć osadu.

 • Płyn do płukania tkanin – wystarczy wlać do butelki ze spryskiwaczem płyn do płukania tkanin i następnie rozpylić go na zabrudzone miejsce. Pozostawiamy na 15 minut i po upływie tego czasu, usuwamy resztki za pomocą czystej ścierki i małej ilości wody.

 • Sok z cytryny – wyciskamy sok z cytryny, wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy w konkretnym miejscu. Spryskujemy co kilka minut, a na koniec spłukujemy czystą wodą i przecieramy powierzchnię do sucha.

 • Ocet – zakamienioną powierzchnię możemy również zalać octem i pozostawić tak na co najmniej godzinę. W przypadku miejsc takich jak kran czy słuchawka prysznicowa powinniśmy owinąć je szmatką zamoczoną octem. Po upływie wspomnianego czasu spłukujemy ocet i wycieramy powierzchnię do sucha.

 • Cola – ten napój świetnie usunie kamień z muszli klozetowej. Aby to zrobić, wystarczy wlać szklankę coli. Poradzi sobie ona nawet z grubą warstwą osadu z kamienia.

 • Domowa pasta – możemy również przygotować własną pastę z 3 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki wody. Wcieramy ją w powierzchnię, na której pojawił się osad. Pozostawiamy na dwie godziny, następnie zmywamy i wycieramy na sucho.

Przeczytaj również: 

Czyszczenie spłuczki z kamienia i osadu. 3 domowe patenty, które nigdy nie zawodzą

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową? Najlepsze sposoby na kamień na prysznicu. Jeden z nich robi furorę w sieci

Jak usunąć biały osad z kranu? Hit z TikToka podbija internet. Prościej się nie da

osad z mydła 

Jak usunąć grzyby z pralki? na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.