Porady domowe

Potęga światła, czyli jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Dobre oświetlenie to podstawa. W zbyt ciemnym pomieszczeniu tracimy energię i chęci do działania. Jesienią, kiedy zaczyna brakować naturalnego światła słonecznego nasz organizm wytwarza więcej melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za senność. Jeżeli więc chcesz uniknąć depresyjnych nastrojów zainwestuj w odpowiednie oświetlenie swojego mieszkania.
Potęga światła, czyli jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Jakie światło do jakiego pomieszczenia?

Kuchnia - W kuchni będziesz potrzebować kilku źródeł światła. Podstawowego – umieszczonego na suficie i dodatkowego, w postaci halogenów. Umieszczone pod szafkami doskonale oświetlą blat kuchenny i ułatwią wykonywanie różnych czynności. Pamiętaj, by halogeny rozmieszczone były w równych odstępach od siebie i oświetlały także płytę grzewczą i zlewozmywak.

Salon - To miejsce przeznaczone głównie do odpoczynku i spotkań z rodziną i znajomymi. Dlatego warto zainwestować w dwa rodzaje światła – intensywne i spokojniejsze. W pokoju dziennym należy skupić się na oświetleniu górnym w postaci lamp wiszących i żyrandoli. Wieczorami dobrze sprawdzą się kinkiety, które dają przytulne światło i nadają pomieszczeniu intymności. Z kolei jeżeli jesteś molem książkowym przyda ci się lampa stojąca, której strumień światła możesz regulować w zależności od potrzeb.

Sypialnia - Jest miejscem, w którym przede wszystkim będziesz odpoczywać. Dlatego warto zastosować nastrojowe, ciepłe oświetlenie. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety, które dają rozproszone i mało intensywne światło. Oczywiście oprócz nich warto mieć główne źródło światła umiejscowione w centralnym miejscu na suficie.

Pokój dziecięcy - Niezależnie od wieku dziecka należy zapewnić w jego pokoju kilka źródeł światła. Obowiązkowa - poza centralnym punktem oświetlenia na suficie jest lampka nocna. Jeżeli nasza pociecha jest już starsza będzie potrzebować także lampki na biurko, ewentualnie lampy stojącej z regulacją.

Łazienka - łazienka, szczególnie ta o niewielkich wymiarach jest prawdziwym wyzwaniem. Należy dokładnie przemyśleć każdy centymetr tej przestrzeni. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie warto umieścić na jednej ze ścian duże lustro z wbudowanym oświetleniem LED. Możemy też zawiesić nad nim niewielki kinkiet.  Dobrym pomysłem jest także rozłożenie światła punktowo – w postaci małych halogenów na przykład w podwieszanym suficie lub  w miejscu łączenia się ściany z podłogą. Dodatkowy punkt światła powinien znajdować się w centralnym miejscu łazienki. Pamiętajmy, by wybierać lampy odporne na wilgoć!



Urządzając przestrzeń warto rozważyć kilka źródeł światła i dopasować jego kolor do przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Ciepła barwa nada wnętrzu przytulności i domowego klimatu. Chłodna nowoczesnego, świeżego charakteru. Współczesny rynek oświetleniowy z pewnością zadowoli najwybredniejszych.

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze mieszkania Polaków! Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.