Jakie światło do jakiego pomieszczenia?
Kuchnia - W kuchni będziesz potrzebować kilku źródeł światła. Podstawowego – umieszczonego na suficie i dodatkowego, w postaci halogenów. Umieszczone pod szafkami doskonale oświetlą blat kuchenny i ułatwią wykonywanie różnych czynności. Pamiętaj, by halogeny rozmieszczone były w równych odstępach od siebie i oświetlały także płytę grzewczą i zlewozmywak.
Salon - To miejsce przeznaczone głównie do odpoczynku i spotkań z rodziną i znajomymi. Dlatego warto zainwestować w dwa rodzaje światła – intensywne i spokojniejsze. W pokoju dziennym należy skupić się na oświetleniu górnym w postaci lamp wiszących i żyrandoli. Wieczorami dobrze sprawdzą się kinkiety, które dają przytulne światło i nadają pomieszczeniu intymności. Z kolei jeżeli jesteś molem książkowym przyda ci się lampa stojąca, której strumień światła możesz regulować w zależności od potrzeb.
Sypialnia - Jest miejscem, w którym przede wszystkim będziesz odpoczywać. Dlatego warto zastosować nastrojowe, ciepłe oświetlenie. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety, które dają rozproszone i mało intensywne światło. Oczywiście oprócz nich warto mieć główne źródło światła umiejscowione w centralnym miejscu na suficie.
Pokój dziecięcy - Niezależnie od wieku dziecka należy zapewnić w jego pokoju kilka źródeł światła. Obowiązkowa - poza centralnym punktem oświetlenia na suficie jest lampka nocna. Jeżeli nasza pociecha jest już starsza będzie potrzebować także lampki na biurko, ewentualnie lampy stojącej z regulacją.
Łazienka - łazienka, szczególnie ta o niewielkich wymiarach jest prawdziwym wyzwaniem. Należy dokładnie przemyśleć każdy centymetr tej przestrzeni. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie warto umieścić na jednej ze ścian duże lustro z wbudowanym oświetleniem LED. Możemy też zawiesić nad nim niewielki kinkiet. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie światła punktowo – w postaci małych halogenów na przykład w podwieszanym suficie lub w miejscu łączenia się ściany z podłogą. Dodatkowy punkt światła powinien znajdować się w centralnym miejscu łazienki. Pamiętajmy, by wybierać lampy odporne na wilgoć!
Urządzając przestrzeń warto rozważyć kilka źródeł światła i dopasować jego kolor do przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Ciepła barwa nada wnętrzu przytulności i domowego klimatu. Chłodna nowoczesnego, świeżego charakteru. Współczesny rynek oświetleniowy z pewnością zadowoli najwybredniejszych.
Ewa Krzempek/ Deccoria.pl