Czajnik elektryczny czy gazowy? Jaki model wybrać?
Przed tym dylematem staje wiele osób. Jeżeli jesteś posiadaczem kuchni gazowej, a dodatkowo cenisz sobie ekonomiczne rozwiązania, to wybór tradycyjnego, emaliowanego czajnika będzie strzałem w dziesiątkę. Cena waha się w granicach 30-60 zł. Ponadto, w porównaniu do czajników elektrycznych koszty jego eksploatacji są nawet 4-krotnie tańsze. Czajniki elektryczne to doskonała propozycja dla zwolenników modnego designu, funkcjonalności oraz wygody użytkowania. Dobrej jakości urządzenie zagotuje wodę na herbatę w kilka minut i wyłączy się automatycznie. Co więcej, czajniki elektryczne są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.
Fot.123RF.com
Wybierając czajnik, warto pamiętać o tym, aby urządzenie pasowało do wystroju naszej kuchni. Dla przykładu - do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, najlepiej sprawdzą się modele z elementami drewnianymi.
Jaki czajnik elektryczny wybrać?
Sklepy ze sprzętem AGD oferują szeroki i atrakcyjny wybór czajników elektrycznych. Niestety nie zawsze ułatwia to podjęcie ostatecznej decyzji. Wybór urządzenia powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, ale nie tylko. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego?
Wykonanie obudowy
Jak wszyscy wiemy, sprzęty kuchenne powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Ciekawie zaprojektowany czajnik będzie praktyczną ozdobą kuchennego wnętrza. Na rynku dostępne są czajniki plastikowe, szklane, ceramiczne oraz ze stali szlachetnej. Pierwsze z nich są tanie i lekkie, niestety też bardziej podatne na uszkodzenia. Modele szklane prezentują się bardzo efektownie, natomiast ceramiczne uznawane są za najzdrowsze. Z kolei czajniki wykonane ze stali szlachetnej są niezwykle wytrzymałe, a przy tym dłużej utrzymują ciepło.
Pojemność czajnika
Bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy uwzględnić przy wyborze nowego czajnika elektrycznego, jest jego pojemność. Poszukujesz modelu odpowiedniego dla 1-2 osób? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup czajnika o pojemności od 0,5 do 1 litra, który umożliwi zagotowanie wody na 2-4 szklanki. Czajniki elektryczne o pojemności 2 litrów sprawdzą się w większych gospodarstwach liczących 5 i więcej domowników.
Rodzaj grzałki
W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są czajniki elektryczne wyposażone w grzałki spiralne oraz płaksie grzałki płytowe. Który model sprawdzi się lepiej?
Jeżeli chodzi o grzałki spiralne, to występują one zazwyczaj w starszych modelach czajników elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, mają one kształt spirali i umieszczone są tuż nad dnem zbiornika. Zaletą urządzeń zaopatrzonych w grzałkę spiralną jest stosunkowo cicha praca oraz bardzo przystępna cena. Minusem natomiast – nadmierne osadzanie się kamienia. Czajniki z grzałką płytową ukrytą w podstawie urządzenia, cieszą się obecnie największą popularnością. Choć są one droższe od modeli z grzałką spiralną, to znacznie krócej gotują wodę, a kamień osadza się w nich wolniej. Co więcej, o wiele łatwiej jest go usunąć.
Moc czajnika
Zasada jest prosta - im wyższa moc czajnika, tym krótszy czas gotowania wody ok.2-3 minut przy mocy 2000 – 2400W, ok.4-5 minut przy mocy 1500W. Decydując się na zakup czajnika o wysokiej mocy, warto pamiętać o tym, że urządzenia mogą powodować zwarcia, zwłaszcza w przypadku przestarzałej instalacji elektrycznej.
Rodzaj filtra zatrzymującego zanieczyszczenia
W tym przypadku producenci zazwyczaj stawiają na filtry nylonowe, które skutecznie wychwytują większe zanieczyszczenia np. cząsteczki kamienia. Natomiast droższe modele czajników elektrycznych wyposażane są w skuteczne filtry stalowe lub filtry węglowe, które nie tylko oczyszczają wodę, ale dodatkowo także pochłaniają nieprzyjemne zapachy.
Poziom hałasu
Na szczęście czajniki elektryczne nie należą do najgłośniejszych sprzętów AGD, choć niekiedy poziom hałasu może przekraczać 60 dB. O czym już wspominaliśmy, urządzenia z płaską grzałką są nieco głośniejsze niż modele z grzałką spiralną. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wpływ na głośność pracy urządzenia ma także osadzający się kamień. Dlatego też należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jego wnętrza.
Zabezpieczenia
Stosowane zabezpieczenia zapewniają użytkownikom ochronę przed poparzeniami, a samo urządzenie przed uszkodzeniem. Jednym z najczęściej spotykanych zabezpieczeń w czajnikach elektrycznych jest funkcja automatycznego wyłączania urządzenia po zagotowaniu wody oraz po jego zdjęciu z podstawki. Warto, aby czajnik wyposażony był również w blokadę pokrywy, zapobiegającą jej przypadkowemu otwarciu.
Przeczutaj również: Co to jest kamień z czajnika i jak go usunąć?
Długość kabla
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy sprawdzić także długość przewodu. Jak wiadomo, długi kabel zapewnia większą swobodę przy ustawianiu czajnika. Z kolei modele wyposażone w krótki kabel dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkiej kuchni, w której ilość wolnego miejsca jest ograniczona.
Jeżeli jesteś miłośnikiem praktycznych rozwiązań, wybierz czajnik elektryczny z możliwością zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawce.
Dodatkowe funkcje
Wybierając odpowiedni model czajnika, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, których obecność w dużej mierze zwiększa komfort użytkowania urządzenia. W przypadku czajników elektrycznych będą to m.in. regulacja temperatury, podgrzewanie wody czy podtrzymywanie ciepła.
Jak przygotować nowy czajnik do użycia?
Nierzadko po zakupie nowego czajnika elektrycznego okazuje się, że woda z pierwszego gotowania ma charakterystyczny metaliczny posmak lub plastikowy zapach, który wyczuwalny jest również po przygotowaniu herbaty czy kawy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak przygotować nowy czajnik do użycia? Po wyjęciu czajnika z opakowania dokładnie wytrzyj jego obudowę oraz wnętrze suchą, miękką ściereczką. W ten sposób pozbędziesz się kurzu oraz innych zanieczyszczeń - to jednak nie wszystko. Zajmie ci to dosłownie kilka minut. Napełnij czajnik czystą wodą z kranu do wyznaczonej kreski maksimum. Zagotuj wodę i wylej zawartość czajnika. Czynność tę powtórz 2-3 razy. Jeżeli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje, potwórz gotowanie - tym razem dodaj do wody kwasek cytrynowy lub ocet (opcjonalnie). Na koniec jeszcze raz przegotuj w czajniku czystą wodę.
Czajniki elektryczne dostępne są w ofercie sklepów ze sprzętem AGD - zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.
Bardzo często można je spotkać również w większych marketach. W zależności od wybranego modelu ceny czajników elektrycznych wahają się w granicach 90 - 200 zł.
Autor: TakeLook
Zobacz, najciekawsze pomysły na zaaranżowanie kuchni
Autor: Redakcja Deccoria.pl