Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Myszy i szczury uciekną w popłochu. Niezawodne metody na gryzonie

Szczury i myszy wkradają się do domów przez niezauważalne szczeliny. Żerują w  piwnicach, na strychach, w spiżarniach i kuchniach, gdzie pozostawiają szkodliwe odchody. Poznaj sprawdzone sposoby na myszy i szczury, dzięki którym zwalczysz te gryzonie naturalnie i skutecznie. 

Myszy i szczury uciekną w popłochu. Niezawodne metody na gryzonie
Jakie są sposoby na myszy i szczury? Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak odstraszyć myszy i szczury?

Jeśli mamy problem z gryzoniami w budynku, znalezienie dziur, przez które myszy i szczury dostają się do domu jest konieczne — trzeba je dokładnie zakleić gipsem.  Należy dokładnie przyjrzeć się, czy w pobliżu dachu nie znajdują się drobne szczeliny, którymi zwierzęta mogłyby dostać się do środka. Wdrapanie się na piętro, czy poddasze nie stanowi dla szkodników najmniejszego problemu.

Aby zapobiec pojawieniu się myszy i szczurów w domu ważne jest chowanie resztek jedzenia, tak aby nie leżały na wierzchu. Produkty spożywcze, jak mąka, kasza, czy ryż należy szczelnie zamykać w plastikowych pojemnikach.

Szczury pozostawiają w miejscach bytowania szkodliwe odchody Fot. Unsplash.com

Po czym poznać, że szczur jest w domu

Obecność szczurów lub w domu można rozpoznać po śladach gryzienia na rurach, instalacjach, kablach, przewodach, meblach, tapetach oraz opakowaniach z żywnością. Kolejny niepokojący symptom to pozostawiane resztki pokarmy oraz odchody. Szczury znakują swoje terytorium moczem, który bardzo nieprzyjemnie pachnie. Zwierzęta te budują gniazda w piwnicach, na strychach, w zakamarkach w ścianach i pod podłogami.

Czy szczury są niebezpieczne dla człowieka?

Dzikie szczury mogą być nosicielami wielu chorób, np. salmonellozy, wścieklizny, włośnicy, tasiemczycy, dżumy, tularemii czy duru brzusznego. Źródłem zakażenia jest najczęściej kontakt z żywnością skażona przez odchody gryzoni. Myszy i szczury rzadko atakują i gryzą ludzi – zazwyczaj tylko w sytuacjach zagrożenia, gdy nie ma dostępnej innej drogi ucieczki.

Rośliny, które odstraszają szczury

Szczury nie lubią zapachu:

  • dzikiej mięty,
  • dziewanny,
  • dzikiego rumianku,
  • oleandru,
  • świeżych zielonych liści pomidorów,
  • nostrzyku
  • kwiatów wrotyczu
  • wilczomlecza
  • korony cesarskiej

Jeżeli znajdziemy gniazdo gryzoni, możemy zafundować im taką ziołową mieszankę. Nienawidzą one również zapachu czosnku, korony cesarskiej, nostrzyka i wilczomleczu. Warto te rośliny ułożyć przy wejściach, w zakamarkach, wszędzie tam, gdzie mogą wejść "nieproszeni goście" - to naturalne sposoby na myszy w domu.

Co na myszy i szczury? Wypróbuj cytrynę 

Skutecznym sposobem na myszy w domu jest także cytryna. Przekrój ją na pół i ułóż w zakamarkach domu m.in. w szafkach kuchennych. Im bardziej spleśniała, tym lepiej, bo odstraszy gryzonie. Szczury z kolei bardzo nie lubią zapachu kota, smarów i oleju. Podobnie odstraszająco działają zapachy — zawieszki i kostki do muszli klozetowej.


Stacje deratyzacyjne i trutki to skuteczne sposoby na szczury w domu Fot.123RF.com

Jak pozbyć się szczurów i myszy?

W sklepach chemicznych znajdziemy wiele trutek na gryzonie, zazwyczaj są one w formie granulatu. Mają w składzie m.in. bromadiolon albo benzoesan denatonium. Wykłada się je na plastikowe albo tekturowe tacki w kątach, zakamarkach domu. Środek działa trująco na gryzonie. 

Stacje deratyzacyjne

Stacje deratyzacyjne to  tzw. karmniki, czyli pułapki na szczury najczęściej wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Umieszczona jest w nich przynęta. Kiedy gryzonie wejdą do środka, stacja się zamyka i w ruch idzie gilotynka.

Humanitarne pułapki na szczury i myszy

Można użyć także urządzenia,  które emituje niesłyszalne dla człowieka, a niebywale drażniące dla szczurów ultradźwięki. Włącza się je w pomieszczeniu, w którym zauważyliśmy obecność włochatego intruza. Humanitarnym rozwiązaniem jest tzw. „żywołapka" - pułapka na szczury i myszy, która nie zabija zwierząt. Przysmak zwabia mysz lub szczura do środka pułapki, mała klatka zatrzaskuje się, uniemożliwiając wyjście gryzonia. Złapane zwierze można wypuścić na łące, czy w lesie. Popularnością cieszy się także pułapka klejowa, czyli lep na szczury i myszy, do którego zwierze się przykleja zwabione smakołykiem.

Sprawdź również: Nieproszeni jesienni goście. Jak pozbyć się biedronek, pająków i myszy?

Deccoria.pl

Te zapachy wypłoszą z domu natrętne insekty na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.