Z artykułu dowiesz się:
- Malinojeżyna – co warto o niej wiedzieć?
- Owoce malinojeżyny
- Odmiany malinojeżyny
- Warunki glebowe i stanowisko dla malinojeżyny
- Zabezpieczanie malinojeżyny na zimę
Malinojeżyna – co warto o niej wiedzieć?
Malinojeżyna to taki gatunek, który łączy w sobie charakterystykę maliny i jeżyny. Po tej pierwszej odziedziczył duże, pyszne, czerwonawe owoce o długości nawet do 5 cm. A po tej drugiej – długie i elastyczne pędy, dorastające do około 4 m. W rezultacie, ogrodnicy mogą cieszyć się jeszcze lepszymi zbiorami, smaczniejszymi owocami i bardziej wydajnym wzrostem.
Krzew ten nie tworzy rozłogów, zatem nie rozrasta się na boki. Jest on niezwykle plenny, owocuje na pędach dwuletnich, a owoce dojrzewają latem, w lipcu i sierpniu. Plony są wyjątkowo obfite.
Owoce malinojeżyny
Jak już zostało wspomniane, owoce malinojeżyny mają doskonały smak. Są soczyste, słodkie i zdrowe, choć mają nieco delikatniejszy aromat od swoich „rodziców”.
Nic dziwnego, że stanowią składnik wielu domowych przetworów, w tym między innymi:
- soków,
- dżemów,
- konfitur,
- galaretek,
- nalewek.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zjadać je prosto z krzaczka, np. podczas weekendowego wypoczynku na ogródku działkowym lub w przydomowym ogrodzie. Natomiast coraz częściej uprawia się malinojeżynę także na większych kwaterach sadowniczych – wynika to z dużego popytu na te owoce.
Owoce jeżynomalin mają doskonały smak. Fot. 123RF/PICSEL
Odmiany malinojeżyny
Mimo że malinojeżyna sama w sobie jest gatunkiem nietypowym, to pojawiają się także różnorodne odmiany tej rośliny. Do przykładowych należą:
- malinojeżyna Teyberry / Buckingham Tayberry,
- malinojeżyna Boysen,
- malinojeżyna Loganberry.
Pierwsze dwie mają bezkolcowe pędy, które ułatwiają przeprowadzanie zbiorów. Z kolei jeśli decydujesz się na odmianę Boysen, to musisz zachować szczególną ostrożność podczas uprawy – ta malinojeżyna jest nieodporna na mrozy.
Warunki glebowe i stanowisko dla malinojeżyny
Warto mieć na uwadze, że malinojeżyna – w odróżnieniu od gatunków, z których powstała – jest o wiele bardziej wymagająca w uprawie i pielęgnacji. Niestety, dużo łatwiej ją zaniedbać i, tym samym, zniweczyć całoroczne starania.
Idealne miejsce do uprawy malinojeżyny musi być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Z kolei gleba, na której zasadzisz krzew, powinna:
- być lekka,
- być próchniczna,
- być żyzna,
- mieć lekko kwaśny odczyn pH (około 6,0).
Niedopuszczalne jest natomiast podłoże mokre, ciężkie i gliniaste. W takich warunkach korzenie będą narażone na gnicie i podatne na rozwój wielu chorób grzybowych. Mogą się też pojawić szkodniki, których w przyszłości niełatwo się pozbyć.
Uważaj również na ziemię ze zbyt dużą zawartością piasku. Nadmierna suchość nie jest wskazana – podobnie jak wilgoć.
Jak widać, już sam wybór idealnego stanowiska i podłoża może być nie lada wyzwaniem. Choćby z tego powodu uprawa malinojeżyny nie jest dla każdego.
Idealne miejsce do uprawy malinojeżyny musi być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Fot. 123RF/PICSEL
Prowadzenie wzrostu
Sadzonki umieszcza się w glebie na jesień lub na wiosnę, najlepiej w rozstawie co 1,5 – 2 m. Taka odległość daje gwarancję, że silnie rozrastające się pędy i korzenie nie będą sobie przeszkadzać.
Malinojeżyna powinna być prowadzona w formie kolumnowej, bądź szpalerowej. Koniecznie trzeba zaplanować specjalne podpory – gatunek wytwarza bowiem wiotkie, pnące się pędy. Te wymagają specjalnego podparcia. Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo, że roślina przetrwa, zasadź ją nieopodal płotu, po którym będzie się piąć w górę. Fasada budynku również będzie odpowiednia.
Uwaga: przy sadzeniu malinojeżyn, unikaj zagłębień terenu. Zimą mogą się w tych miejscach tworzyć niepożądane zastoiska mrozowe. Ponieważ zaś rośliny źle znoszą niskie temperatury, byłoby to spore zaniedbanie.
Przycinanie malinojeżyny
Malinojeżyna, podobnie jak jeżyna i malina, wymaga silnego cięcia. Owocuje ona na pędach dwuletnich. Po zbiorze plonów, mniej więcej na początku września, trzeba przeprowadzić niezbędne przycinanie.
Usuń te pędy, które są stare, zasuszone, uszkodzone lub zaatakowane przez szkodniki. Pozostałe odgałęzienia możesz skrócić w taki sposób, by miały około 20 – 30 cm, licząc od gruntu. Pędy tegoroczne trzeba przywiązać do palika, by owocowały w kolejnym sezonie.
Przeczytaj również: Przycinanie porzeczki – kiedy i jak prawidłowo wykonać ten zabieg?
Zabezpieczanie malinojeżyny na zimę
Niestety jedną z trudności w uprawie malinojeżyny jest to, że roślina ta jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Gdy tylko temperatura spada nieznacznie poniżej zera, jest to dla gatunku spore zagrożenie.
Oczywiście można temu zapobiegać, ale to wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kolejnego zabiegu pielęgnacyjnego. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć malinojeżyny przed mrozem i innymi niesprzyjającymi czynnikami, takimi jak wiatr? Należy je okryć – dobrym zabezpieczeniem jest agrowłóknina lub słomiana mata. Tego rodzaju ochronną warstwę zakłada się jeszcze przed pierwszymi chłodnymi tygodniami, najlepiej na jesień.
Jeśli uprawiasz malinojeżyny metodą szpalerową, to przygnij je do podłoża, a następnie okryj wspomnianym materiałem. Zachowaj jednak przy tym dużą ostrożność, bo pędy malinojeżyn są wyjątkowo kruche i delikatne. Nie ryzykuj uszkodzeniem i wykonuj delikatne ruchy. Z kolei te rośliny, które prowadzisz przy palikach, owija się włókniną lub słomianą matą na wiosnę.
Gdy mrozy się skończą, możesz już usunąć z krzewów zimową osłonę.
Rozmnażanie malinojeżyny
Pozyskiwanie sadzonek tradycyjną dla krzewów metodą nie sprawdzi się w przypadku malinojeżyn. Dzieje się tak z prostego powodu: opisywany gatunek nie wydaje odrostów korzeniowych. To właśnie dlatego rozmnażanie odbywa się z wykorzystaniem odkładów wierzchołkowych (poziomych).
Jak to zrobić? Pędy przygnij ostrożnie do gruntu i obsyp ziemią. Po ukorzenieniu, fragmenty pędu odetnij i umieść w ziemi. W ten sposób uzyskujesz już nową, gotową do wzrostu roślinę.
Innym wariantem jest rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe. Mniej więcej w lipcu odetnij około 30-centymetrowe zdrewniałe sadzonki jednorocznych pędów. Następnie zasadź je w wilgotnym, najlepiej piaszczysto-torfowym podłożu.
Przeczytaj również: O tym zabiegu nie wolno ci zapomnieć. Nawożenie malin wiosną
Malinojeżyna – nietypowy gatunek nie dla każdego
Malinojeżyna to jedna z tych roślin ogrodowych, które wymagają od ogrodnika odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Poza tym do ich uprawy przydają się również takie cechy jak cierpliwość. Żeby cieszyć się udanymi plonami, trzeba bowiem poświęcić na to trochę czasu i zadbać o takie czynności jak osłanianie, przycinanie i nawożenie.
Czy warto? To już kwestia do indywidualnej oceny. Na pewno ogromną korzyścią z uprawy są smaczne, duże owoce, które da się spożywać na świeżo lub wykorzystywać w przetworach. Malinojeżyny można też zamrozić i cieszyć się ich smakiem w kolejnym sezonie.
Z perspektywy profesjonalnego sadownika, inwestycja w malinojeżynę na pewno będzie trafiona. Klienci coraz częściej poszukują bowiem nie tylko tych tradycyjnych, ale też nietuzinkowych smaków. Oryginalne połączenie jeżyny z maliną z pewnością budzi ciekawość i skłania do zakupu.
Przeczytaj również: Niepowtarzalny smak i znakomite właściwości owoców. Jak uprawiać borówkę w ogrodzie?
Owoce borówki są bardzo smaczne, słodkie i zdrowe. Fot. 123RF/PICSEL