Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy można sadzić bratki w ogrodzie? Jak zahartować sadzonki, by się przyjęły?

Bratki to popularne kwiaty, które wnoszą do ogrodu mnóstwo koloru i życia. Możemy tworzyć z nich barwne rabatki, a także uprawiać je w donicach na balkonie czy tarasie. Zanim jednak posadzimy młode rośliny, musimy je odpowiednio zahartować. Jaką temperaturę wytrzymają bratki? Kiedy je sadzić, aby pięknie i długo kwitły? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Kiedy można sadzić bratki w ogrodzie? Jak zahartować sadzonki, by się przyjęły?
Bratki są w stanie wiele znieść, więc można wcześnie posadzić je w ogrodzie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzić bratki?

Bratki ogrodowe (Viola x wittrockiana) zakwitają wcześnie i występują w wielu interesujących odmianach. Stanowią doskonałą propozycję dla każdej osoby, która chce, by już na początku wiosny jej ogród lub balkon wypełnił się wszystkimi kolorami tęczy. Cieszące się ogromną popularnością bratki dodają mnóstwa uroku rabatom i tarasom, dlatego chcemy, aby jak najdłużej je zdobiły. Stanie się tak tylko wtedy, gdy zakupione przez nas lub samodzielnie otrzymane sadzonki zostaną posadzone na stałym miejscu w odpowiednim terminie.

Zastanawiasz się, kiedy sadzić bratki? Rośliny te są dość wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc możemy wcześnie sadzić je w gruncie lub w donicach przetrzymywanych na zewnątrz. Zacząć można już w marcu lub nawet pod koniec lutego, gdy pogoda nam na to pozwala. Nie zaszkodzą im niewielkie spadki temperatur i lekki chłód, choć silne mrozy już tak. Zatem bacznie obserwujmy aurę i zaplanujmy pracę na wczesnowiosenny dzień, gdy będzie dość ciepło. Jeśli mieszkasz w najzimniejszych regionach Polski, dla bezpieczeństwa zaczekaj z sadzeniem bratków do kwietnia.

Bratki można sadzić na przełomie lutego i marca. Bratki można sadzić na przełomie lutego i marca. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Cięcie powojników – jak to zrobić dobrze? Czy wszystkie clematisy trzeba przyciąć?

Jak hartować bratki przed posadzeniem?

Odpowiedni czas na sadzenie bratków na zewnątrz uzależniony jest przede wszystkim od warunków klimatycznych panujących w danym rejonie kraju, a także aktualnej pogody. Wiemy już, że rośliny te są stosunkowo odporne na chłód i przetrwają niewielkie przymrozki, ale nie zmienia to faktu, że do posadzenia ich na stałych miejscach należy je odpowiednio przygotować.

Hartowanie bratków ma na celu przyzwyczajenie roślin do warunków panujących na zewnątrz. Proces ten powinien odbywać się stopniowo, aby rośliny nie przeżyły zbyt dużego stresu. Warto bowiem mieć świadomość, że sadzonki otrzymywane w kontrolowanych warunkach, np. w szklarniach nie są jeszcze przystosowane do warunków zewnętrznych, takich jak zimny wiatr, wahania temperatury czy deszcz. Jeśli w odpowiedni sposób przyzwyczaimy je przebywania na dworze, lepiej zniosą zmianę środowiska i będą wytrzymalsze.

Bratki są w stanie przetrwać lekkie przymrozki. Bratki są w stanie przetrwać lekkie przymrozki. Fot. CanvaPro

Jak hartować bratki przed posadzeniem? To bardzo proste, sadzonki wystarczy wynosić na zewnątrz na 1-2 godziny w ciągu dnia, a następnie znów chować je w domu. Stopniowo wydłużamy czas przebywania roślin na dworze do kilku godzin. Czynności powtarzamy przez 5-7 dni. Szczególnie w początkowym okresie ważne jest, żeby odpowiednio zabezpieczyć rośliny wystawiane na zewnątrz – chronimy je przed silnymi podmuchami wiatru czy deszczem. Jaką temperaturę wytrzymają bratki? Nie obawiajmy się wynosić ich nawet wtedy, gdy słupek rtęci spadnie poniżej 0°C. Bratki będą bezpieczne do temperatury -5°C.

Sadzenie bratków w gruncie

Młode bratki, które zostały przyzwyczajone do temperatur panujących na zewnątrz, możemy posadzić w gruncie w docelowym miejscu w ogrodzie. Wybierzmy słoneczne stanowisko lub takie, które znajduje się w lekkim cieniu. Najlepsze będzie miejsce z nieco rozproszonym światłem, ponieważ silne, bezpośrednie nasłonecznienie może prowadzić do płowienia kwiatów i słabszego kwitnienia. Jak posadzić bratki w ogrodzie? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Wybrane stanowisko musimy odpowiednio przygotować. W tym celu oczyszczamy je z chwastów i przekopujemy grządki, napowietrzając i spulchniając ziemię;

  • Na podłożu rozkładamy dojrzały kompost i mieszamy go z glebą;

  • Wykopujemy tyle dołków, ile mamy sadzonek bratków. Głębokość każdego z nich powinna być równa wysokości brył korzeniowych roślin w doniczkach. Zachowajmy 15-20 cm odstępu między dołkami;

  • Bratki ostrożnie wyciągamy z doniczek i wkładamy do zagłębień w ziemi. Przysypujemy je glebą i lekko ugniatamy;

  • Posadzone rośliny obficie podlewamy, nie polewając liści i kwiatów, lecz wyłącznie podłoże;

  • Musimy pamiętać, że bratki lubią mieć stale wilgotne podłoże, ale nie tolerują zalewania gleby. Podczas uprawy pilnujmy, aby ziemia nie przesychała ani nie została przelana.

Bratki możemy uprawiać też w doniczkach. Bratki możemy uprawiać też w doniczkach. Fot. CanvaPro

Sadzenie bratków w doniczkach

Zapewnienie odpowiednich warunków jest ważne zarówno w przypadku uprawy bratków w gruncie, jak i w donicy. Zaspokojenie potrzeb roślin prowadzonych w pojemnikach jest nieco trudniejsze, ponieważ podłoże szybko ubożeje i przesycha. Łatwiej też doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej, przelewając bratki w donicy lub mocząc ich liście. Warto uważać podczas podlewania kwiatów uprawianych w ten sposób, a także zapewnić im odpowiedni drenaż. Jak posadzić bratki w doniczkach? Podpowiadamy:

  • Przygotujmy doniczki z otworami odpływowymi i wsypmy na ich dno warstwę keramzytu, kamyczków lub żwiru jako drenażu;

  • Następnie doniczki wypełniamy do 2/3 wysokości żyznym, bogatym w próchnicę oraz przepuszczalnym podłożem o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym;

  • Sadzonki wyjmujemy z tymczasowych pojemników i wkładamy do docelowych doniczek;

  • Dokładamy tyle podłoża, aby pozostawić 2-3 cm wolnego miejsca od górnej krawędzi doniczek. Delikatnie ugniatamy glebę;

  • Rośliny podlewamy, unikając moczenia ich liści. Zlewamy nadmiar wody z podstawki.

Posadzone w doniczkach bratki możemy od razu wynieść na balkon lub taras. Najlepiej postawić je w ciepłym, częściowo zacienionym i zadaszonym miejscu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przycinanie hortensji po zimie. Zobacz, jak ciąć, żeby miała dużo kwiatów

Kiedy i jak zrobić sadzonki z pelargonii? Więcej zdrowych kwiatów w ogrodzie i na balkonie

Wiosenne cięcie lawendy. Instruktaż i terminy przycinania lawendy po zimie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.