Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Potrafi zakwitać co roku przez 40 lat. Amarylis - uprawa i pielęgnacja

Amarylis jest nietuzinkową i piękną rośliną, którą Karol Linneusz nazwał na cześć pięknej kobiety o imieniu Amaryllis. Nic dziwnego. Gdy kwitnie, rozpoczyna się prawdziwy spektakl delikatnych barw, któremu trudno się oprzeć. Co więcej, można uprawiać go nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Dowiedz się, jak uprawiać i jak dbać o amarylis w doniczce. 

Potrafi zakwitać co roku przez 40 lat. Amarylis - uprawa i pielęgnacja
Fot.123RF.com

Spis treści:

Amarylis pochodzenie i charakterystyka 

Amarylis (Amaryllis L.) to popularny rodzaj roślin ozdobnych, które należą do rodziny amarylkowatych i pochodzą z Afryki Południowej. Są to rośliny wieloletnie, które dobrze rosną w gruncie w łagodnym klimacie. Kwiaty tych roślin pięknie i intensywnie pachną. Mają lejkowaty kształt i zebrane są w lekko zwisające baldachy. 

Wyróżnia się zaledwie dwa gatunki amarylisów: 

 • Amaryllis belladonna, tj. amarylis nadobny, który cieszy się w Polsce sporą popularnością i dawniej nazywano go lilią narcyzową, 
 • Amaryllis paradisicola, który uznano za gatunek narażony na wyginięcie. 

Piękna panna, czyli jak wygląda amarylis nadobny? 

Amarylis nadobny (łac. A. belladonna) dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Łodygi amarylisa mają fioletowe zabarwienie i wyrastają z cebuli wczesną wiosną. Na szczycie każdej z nich pojawiają się mocno pachnące i bardzo efektowne skupiska 2-12 kwiatów w kolorze białym (zazwyczaj z różowym żyłkowaniem). W ich wnętrzu bardzo łatwo można dostrzec także żółtą gardziel. Średnica jednego okwiatu nie przekracza 10 cm. Co ciekawe, językowate, długie liście amarylisa są jednoroczne i pojawiają się dopiero po przekwitnięciu kwiatów. W uprawie pokojowej nie ma co liczyć na ich zawrotną ilość. Jeśli zachwyca Cię pęd pełen kwiatów, możesz ściąć go u podstawy i włożyć do wazonu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @amaryllisminsk

Amarylis a Hippeastrum? 

Z amarylisem bardzo często mylone są okazy z rodzaju Hippeastrum. Należy pamiętać o tym, iż nie są one tożsame. Ów problem wynikł stąd, iż propagator dwuimiennego nazewnictwa biologicznego – przyrodnik Karol Linneusz – nazwał pewną roślinę Amaryllis belladonna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że pod tą samą nazwą opisał dwie różne rośliny. Druga roślina, omyłkowo podpięta pod amarylis i określana też jako zwartnica, jest rzeczywiście bardzo do niego podobna. Pochodzi z Ameryki Południowej i po prawie 200-letnich sporach zaklasyfikowano ją ostatecznie do rodzaju Hippeastrum. 

W sklepach ogrodniczych i marketach wciąż można natknąć się na zamienne użycie obu nazw. Istnieje jednak sposób na to, aby je odróżnić. Warto zwrócić uwagę np. na: 

 • liczbę kwiatów (amarylis posiada ich 12, a zwartnica 4), 
 • cebulę (cebule zwartnicy są zdecydowanie większe i bardziej okrągłe) 
 • łodygę (łodyga zwartnicy jest pusta w środku, natomiast pełna u amarylisa), 
 • okres kwitnienia (amarylis kwitnie późną jesienią, a zwartnica wczesną wiosną, choć uprawy szklarniowe zacierają ten okres). 

Amarylis - jak długo kwitnie? 

Amarylis zakwita zazwyczaj co roku, nawet przez ponad 40 lat! Trudno jednak jednoznacznie określić, jak długo będzie kwitł. Dlaczego? Okres kwitnienia tej rośliny zwykle trwa 1-2 miesiace, ale z powodzeniem można go przedłużać, stosując kilka zasad. 

Kwiaty amarylisa cieszą oko raz w roku, w przeciwieństwie do przedstawicieli Hippeastrum, które mogą kwitnąć nawet dwa razy. 

Amarylis – uprawa w doniczce 

Amarylis w naszych warunkach klimatycznych nie za bardzo nadaje się do uprawy poza murami mieszkania, gdyż nie jest odporny na mróz. Nie jest to jednak niemożliwe, zwłaszcza, jeśli umieści się go w południowej części ogrodu, osłoniętej od wiatru. Co ważne, przed nadchodzącą zimą trzeba wykopać cebule rośliny z gruntu i przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu (w skrzyni z mieszanką piasku oraz torfu). Z tego względu, amarylis łatwiej traktować jako roślinę pokojową, hodowaną od początku w niezbyt dużych, a nawet ciasnych doniczkach o wymiarach 15-20 cm. Jeśli chcesz, możesz też wystawić go na zewnątrz w okresie letnim. 

Wybierając miejsce dla amarylisa w swoim domu, należy pamiętać, iż jest to roślina trująca. Warto zatem postawić doniczkę nie tylko w ciepłym i nasłonecznionym miejscu (np. parapecie), ale także znajdującym się poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt. 

Amarylis – jaka ziemia będzie dla niego odpowiednia? 

Roślina ta dobrze rośnie w ziemi przepuszczalnej, żyznej i lekko kwaśnej o pH wynoszącym 5,5-6,5. Dobrze sprawdzi się ziemia uniwersalna wzbogacona torfem. 

Amarylis –  jak sadzić go w domu? 

W przypadku amarylisa, opcje są dwie. Można rozpocząć uprawę tej rośliny poprzez wsadzenie cebuli do donicy lub wysiew nasion. Jeśli posiadasz nasiona, wysiej je jak najszybciej bezpośrednio do ziemi. Kiełki powinny pojawić się po około 14 dniach. Kiedy siewki będą mieć już dwa liście, przesadź je do osobnych pojemników. W przypadku cebuli sprawa jest nieco prostsza. Wystarczy włożyć ją do ziemi tak, aby ⅓ jej części wystawała ponad powierzchnię. Pamiętaj także o zapewnieniu jej warstwy drenażu! 

Amarylis - nawożenie, podlewanie i przesadzanie 

W czasie wegetacji, amarylisowi warto zapewniać regularną dostawę wody. Trzeba mieć na uwadze, że im większa roślina, tym więcej wody będzie potrzebować. Należy jednak zachować umiar, ponieważ roślina ta lubi jedynie lekko wilgotną ziemię, a nie stojącą wodę w podstawce. W przeciwnym wypadku, cebula rośliny może zgnić. 

A co z upalnym latem? W takim przypadku oprócz standardowego podlewania, dobrze zapewnić roślinie dodatkową wilgoć w formie zraszania. 

Amarylis docenia też dodatkowe składniki odżywcze, dostarczane z zewnątrz. Jeśli chodzi o nawożenie, dobrze jest używać w tym celu nawozów płynnych. Warto zasilać roślinę systematycznie, nawet raz na dwa tygodnie, a odwdzięczy się efektownym wyglądem. 

Istotnym jest, aby amarylisy przesadzać co roku do większej doniczki. Wyjątkiem są młode rośliny w wieku do 2 lat, które nie wymagają zmiany pojemników na większe. 

Amarylis – dlaczego nie kwitnie? 

Jeśli na twoim amarylisie wcale nie widać kwiatów, możliwe, że przyczyną jest: 

 • zbyt mało słoneczne stanowisko rośliny, 
 • niepoprawne podlewanie (zbyt dużo lub zbyt mało wody), 
 • zbyt głębokie posadzenie cebuli rośliny, 
 • brak stanu spoczynku cebuli. 

Amarylis – co zrobić, jak przekwitnie? 

Wspaniałe kwiaty stopniowo zasychają? To znak, że nadchodzi czas odpoczynku i gromadzenia zapasów pokarmowych do następnego kwitnienia. Gdy większa część pędu kwiatowego zaschnie, należy go ściąć. 

Amarylis kiedy obcinać liście? 

Liście amarylisa wyrastają po przekwitnięciu kwiatów i nie należy ich obcinać aż do momentu, w którym uschną. Wtedy też rozpocznie się czas spoczynku amarylisa. 

Amarylis – jak pielęgnować go w czasie spoczynku? 

Rośliny cebulowe to zazwyczaj rośliny wieloletnie i to właśnie do nich należy amarylis. Okres spoczynku jest więc nieodłącznym elementem uprawy, który trzeba koniecznie mu zapewnić. Zwykle roślina na ten czas może pozostać w swojej doniczce, choć pielęgnacja powinna wyglądać inaczej niż dotychczas. Całkowicie zaprzestać należy wtedy podlewania i nawożenia, a doniczkę umieścić w nieco chłodniejszym i ciemniejszym miejscu (ale nadal w temperaturze powyżej 6 st. C). Można również wyjąć cebulkę z doniczki i umieścić ją w skrzynce z torfem i piaskiem. Czas odpoczynku trwa około 2 miesiące. 

Przeczytaj również: Amarylis po przekwitnięciu - zrób to, a szybko pojawią się nowe kwiaty!

Amarylis - kiedy sadzimy cebule po ich wyjęciu z doniczki na czas spoczynku? 

Jeśli cebula amarylisa znajdowała się poza doniczką przez 8 tygodniu spoczynku, ponownie wsadzamy ją do świeżej, żyznej ziemi (w nieco większym już pojemniku) na około 5-8 tygodni przed kwitnieniem. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.