Porady ogrodnicze

Przycinanie porzeczki – kiedy i jak prawidłowo wykonać ten zabieg?

Porzeczki to popularne krzewy, które powszechnie występują w wielu polskich ogrodach przydomowych i na ogródkach działkowych. Są dekoracyjne, a poza tym dają pyszne i zdrowe owoce o różnorodnym zabarwieniu – w zależności od wybranego wariantu. By jednak uzyskać satysfakcjonujący wzrost, warto je przycinać.  

Przycinanie porzeczki – kiedy i jak prawidłowo wykonać ten zabieg?
Przycięcie porzeczki w odpowiednim czasie pozwoli jej bogato obrodzić. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto przeprowadzać cięcie porzeczek?  

Właściwa pielęgnacja porzeczek to w wielu przypadkach klucz do sukcesu. Od takich czynności jak regularne przycinanie zależy bardzo wiele. Przeprowadzone w odpowiedni sposób i z zachowaniem pewnych zasad cięcie daje wiele korzyści.  

Dzięki temu można uzyskać między innymi: 

 • smaczne, soczyste i słodkie owoce; 
 • obfite plony; 
 • lepsze ukorzenienie roślin tuż po posadzeniu;  
 • lepsze krzewienie się;  
 • brak chorób i pasożytów;  
 • schludną formę krzewów;  
 • utrzymanie krzewów w dobrej kondycji przez wiele lat.  

Jak widać, zalet wynikających z przycinania jest sporo. Jeśli więc zależy ci na utrzymaniu w zdrowiu i dobrej kondycji swoich krzewów owocowych, koniecznie zadbaj o te czynności pielęgnacyjne. 

Przeczytaj również: Kalendarium przycinania drzew owocowych

Przycinanie porzeczek przynosi wiele korzyści. Fot.123RF/PICSEL

Jak przycinać porzeczki? Ogólne zasady  

Bardzo ważna zasada głosi, że inaczej przycina się porzeczki czerwone i białe (zwane kolorowymi), a inaczej te o czarnych owocach. To rezultat zróżnicowanej specyfiki owocowania poszczególnych grup gatunkowych.  

W zależności od gatunku, zasadnicze cięcie porzeczek przeprowadza się po czterech lub po pięciu latach od zasadzenia. W kolejnych latach należy ciąć ponownie, zachowując systematyczność.  

Wykonując takie zabiegi pielęgnacyjne, pamiętaj o tym, by koncentrować się zarówno na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej stronie krzewu. Najlepiej, jeśli ogrodnik przesuwa się od zewnątrz i stopniowo do środka. Jeśli wytniesz jedynie wierzchnią warstwę, doprowadzisz do rezultatu odwrotnego od zamierzonego. W efekcie, roślina jedynie się zagęści, a światło nie będzie docierać w głąb pędów.  

Z kolei w przypadku, gdy będziesz się skupiać jedynie na wnętrzu, to poskutkuje to silnym rozrostem krzewu i pokładania się części rosnących po zewnętrznej stronie.  

Zawsze pamiętaj o tym, by przed właściwym cięciem, usunąć te pędy, które: 

 • są suche, 
 • są uszkodzone, 
 • wykazują oznaki chorobowe, 
 • pokładają się, 
 • krzyżują się z pozostałymi,  
 • wyglądają na stare.  

Planując tego typu czynności, pamiętaj po pierwsze o tym, by wybrać odpowiedni termin, a po drugie – by pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zawsze używaj sprawdzonych czystych, odkażonych i ostrych narzędzi ogrodniczych, takich jak sekator i nożyce. Stosuj także zabezpieczenie w postaci wytrzymałych rękawic.  

Poza tym dbaj o to, by nie zadawać roślinom niepotrzebnych ran. Tnij w sposób zdecydowany i unikaj rwania. Musisz bowiem mieć na uwadze, że elementy, które są poszarpane, stanowią idealne miejsce rozwoju wielu patogenów, m.in. grzybów.  

W razie potrzeby, możesz kupić lub wykonać samodzielnie przeciwgrzybiczną maść ogrodniczą. Pokryj preparatem miejsca szczególnie narażone na występowanie chorób i niedoskonałości.  

Cięcie zawsze należy przeprowadzać ostrymi i zdezynfekowanymi narzędziami. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy ciąć porzeczki?

Cięcie porzeczek zazwyczaj przeprowadza się bardzo wczesną wiosną, jeszcze zanim dojdzie do wegetacji. Innym wariantem jest druga połowa lata, a więc czas już po zbiorze owoców.  

Pamiętaj o tym, by nie wykonywać cięcia późną wiosną, czyli na przykład pod koniec kwietnia. Taka czynność mogłaby paradoksalnie zaszkodzić roślinom, bo właśnie na przełomie kwietnia i maja porzeczki wydzielają z ran dużo soków. To natomiast mocno je osłabia.  

Jak ciąć krzewy porzeczkowe w poszczególnych stadiach rozwoju?  

Wyróżnia się kilka rodzajów cięć krzewów porzeczkowych – w zależności od tego, z jak wiekową rośliną ma się do czynienia oraz z jakim gatunkiem.  

 • Pierwsze cięcie porzeczek – tuż po posadzeniu 

Zarówno w przypadku porzeczek kolorowych, jak i czarnych, pierwsze cięcie przeprowadza się tuż po posadzeniu, bo młode rośliny mają zdolność do silnego ukorzeniania się. W tym celu przycina się pędy nad 1 – 2 oczkiem nad ziemią.   

Na pierwszą zimę przycięte porzeczki zabezpiecza się wysokimi na około 3 cm kopczykami gruntu. W ten sposób uchronisz młode egzemplarze przed przymrozkami, które mogą krzewom zaszkodzić. 

Takie pierwsze przycinanie pobudzi rośliny do tworzenia silnych i zdrowych pędów. Będą się ładnie rozkrzewiać.  

Jak postępować po pierwszym cięciu? 

Przez kolejne kilka lat po posadzeniu i już po pierwszym przycinaniu, pozwól porzeczkom rosnąć swobodnie. Nie oznacza to jednak, że powinno się całkowicie rezygnować z jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych.  

 • Przycinanie sanitarne 

Czasem zachodzi potrzeba wykonania tzw. cięcia sanitarnego. W tym celu musisz prześwietlić pędy. Na bieżąco usuwaj te, które są chore, przemarznięte lub uszkodzone. Pozbądź się również takich elementów, które płożą się po ziemi albo nadmiernie się zagęszczają. Kolejne poważne cięcie wykonuj dopiero po upływie kilku lat.  
 
Najczęściej jest tak, że cięcie sanitarne wykonuje się dopiero po 3 latach, jednak może się zdarzyć, że będzie trzeba przeprowadzić je wcześniej. Bywa tak choćby w przypadku czarnych porzeczek, które różnią się nieco od odmian kolorowych.  

 • Zasadnicze cięcie czarnych porzeczek 

Porzeczki czarne trzeba zacząć formować w czwartym roku po posadzeniu, a następnie przycinać co roku, oczywiście pomijając interwencyjne przycinanie sanitarne, które nieraz przeprowadza się co kilka miesięcy.  

Najpierw pozbądź się wszystkich uszkodzonych i starszych pędów (3- i 4-letnich). Pozostaw około 5 – 6 fragmentów jednorocznych oraz po 2 – 3 „średniego wieku”. Miej na uwadze, ze porzeczka czarna najwięcej owoców zawiązuje na najmłodszych pędach. Zatem wszystkie te, które owocują dłużej niż 3 lata, warto wyciąć.  

Czarną porzeczkę możesz przycinać pod koniec lata, a więc już po zbiorach. Ważne, by robić to jeszcze zanim pokażą się pąki kwiatowe. Zbyt późne zabiegi pielęgnacyjne tego typu mogą doprowadzić do wrzucania pąków, a w rezultacie – do mniejszych plonów.  

Czarną porzeczkę najlepiej przycinać już po zbiorach. Fot. Pixabay

 • Zasadnicze przycinanie porzeczek kolorowych  

Właściwe cięcie porzeczek kolorowych, czyli czerwonych i białych, przeprowadza się po 5. roku posadzeniu, a więc rok później niż u gatunków z czarnymi owocami. Najlepszy termin na przycięcie porzeczek kolorowych to przedwiośnie, zanim jeszcze rozpocznie się proces wegetacji. Obcięcie porzeczki w momencie, gdy na pędach pojawiły się już pąki kwiatowe, może osłabić roślinę. 

Przycinaj pędy w taki sposób, by pozostawić maksymalnie 5 sztuk. W kolejnych latach skracaj każdorazowo fragmenty jednoroczne, które wyrastają z pędów przycinanych w roku poprzedzającym. Corocznie pozbywaj się około 2 – 3 najstarszych pędów, które mają już najmniejszy potencjał, jeśli chodzi o owocowanie.  

Pamiętaj również o tym, że w przypadku porzeczek kolorowych pędy jednoroczne dodatkowo warto skracać o połowę ich długości. Dzięki temu będą się licznie tworzyć krótkopędy – na nich również zawiążą się owoce.  

Przeczytaj również: Tajniki uprawy i pielęgnacji porzeczki krwistej

Przycinanie porzeczek – ważny i potrzebny zabieg pielęgnacyjny  

Przycinanie porzeczek to bardzo istotny i często niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Częstotliwość jego przeprowadzania zależy od uprawianego gatunku.  

Odnosi się to zarówno do egzemplarzy tuż po posadzeniu, jak i tych kilkuletnich, które mogą się dzięki temu pięknie rozrastać i przynosić upragnione plony.  

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Jak odstraszyć szkodniki z ogrodu? Niezawodne patenty

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przycinanie porzeczki – kiedy i jak prawidłowo wykonać ten zabieg?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.