Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie cukinii do gruntu. Wybór dobrej ziemi, pielęgnacja i najlepsze odmiany cukinii

Nic lepiej nie rozgrzewa w chłodne jesienne dni niż solidna porcja domowego leczo. Jego nieodłącznym składnikiem jest cukinia. Sprawdź, jak zatroszczyć się o to warzywo, aby cieszyć się dobrymi plonami. Dowiedz się, kiedy sadzić cukinię do gruntu i jakie są jej najlepsze odmiany. Sprawdź także, co posadzić obok cukinii, aby dobrze owocowała.

Sadzenie cukinii do gruntu. Wybór dobrej ziemi, pielęgnacja i najlepsze odmiany cukinii
Cukinia jest bardzo chętnie uprawiana w ogrodach warzywnych, gdyż jest bardzo smaczna i bogata w składniki odżywcze. Fot.ozii45/123RF.com

Spis treści:

Cukinia – królowa jesiennego ogrodu warzywnego

Końcówka lata to czas, w którym dzień staje się coraz krótszy, pogoda bywa kapryśna, a przydomowy warzywniak powoli pustoszeje. Zanim jednak zaczniesz planować porządki na grządkach, przed tobą jesienne zbiory. We wrześniu wciąż jeszcze możesz cieszyć się obfitością darów matki natury – nie tylko melonami, dynią, marchewką czy burakami, lecz także cukinią.

Dlaczego warto znaleźć miejsce dla cukinii w przydomowym ogrodzie warzywnym? Roślina ta jest źródłem licznych substancji odżywczych. Zawiera m.in. takie pierwiastki jak potas, magnez czy żelazo, a także witaminy. Możesz na jej bazie przyrządzić wiele potraw, które posmakują zarówno osobom na diecie wegetariańskiej, jak i amatorom posiłków mięsnych. Z cukinii przygotujesz np. aromatyczne leczo, placki, zapiekanki oraz zupy.

Kiedy sadzić cukinię do gruntu?

Aby sezon zbiorów nie zakończył się zbyt wcześnie, warto odpowiednio zaplanować warzywniak. Każda roślina ma swój własny cykl dojrzewania i jeżeli trafi do gruntu zbyt wcześnie (lub za późno), może zostać on zaburzony. W efekcie, zamiast zajadać się warzywami z własnego ogrodu, trzeba będzie obejść się smakiem. Podpowiadamy, kiedy sadzić cukinię do gruntu.

Cukinia to niezbyt wymagające warzywo, dlatego polecana jest początkującym ogrodnikom. Jeżeli zadbasz o to, aby zasadzić ją w odpowiednim terminie oraz zapewnisz odpowiednie stanowisko i dobrą ziemię, odwdzięczy się obfitymi plonami. 

Pamiętaj jednak, że roślina ta nie lubi, gdy jest bardzo zimno. Zaplanuj sadzenie cukinii do gruntu po ostatnich przymrozkach. Najlepsza pora to okres po 15 maja. Śledź jednak prognozy pogody – jeżeli zima nie chce zbyt szybko odpuścić i temperatura przy gruncie spada poniżej zera, wstrzymaj się jeszcze kilka dni. Chcesz zacząć przygodę z uprawą cukinii nieco wcześniej? W takim przypadku możesz zdecydować się na siew w pojemnikach (w połowie kwietnia) i rozsadę do gruntu pod koniec maja.

sadzenie cukinii do gruntu Cukinię najlepiej sadzić po ostatnich przymrozkach. Fot.lentus25/saraTM/CanvaPro

Jakie są najlepsze odmiany cukinii?

Jasnozielona, a może żółta? Gładka, połyskująca skórka czy ciemnozielona w cętki? O cylindrycznym czy maczugowatym kształcie? Jeżeli zastanawiasz się, którą wybrać i jakie są najlepsze odmiany cukinii, sprawdź nasze podpowiedzi.

  • Cukinia „Astra Polka”. Gdy chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami i martwisz się, że twoje plony mogą zostać zaatakowane przez choroby, zdecyduj się na cukinię „Astra Polka”. To klasyk – jest odmianą wczesną (pierwsze owoce możesz zbierać już na przełomie czerwca i lipca) o maczugowatym kształcie i kremowym miąższu.

  • Cukinia „Atena Polka”. Lubisz, gdy na talerzu jest kolorowo? Smaczny, żółty dodatek do potraw stanowi cukinia „Atena Polka” o gładkiej, połyskującej skórce.

  • Cukinia „Ascona”. Jeżeli zależy ci na tym, aby roślina cechowała się dużą odpornością, wybór powinien paść na cukinię „Ascona” o ciemnozielonych, cylindrycznych owocach.

Zwróć uwagę, aby pozyskiwać nasiona cukinii od sprawdzonych dostawców. Przydadzą ci się na początku przygody z własnym ogródkiem warzywnym. W kolejnych latach możesz do gruntu sadzić nasiona uzyskane z własnej hodowli.

Przeczytaj również: Uprawa cukinii w pionie. Jak to dobrze robić - zasady i zalety uprawy w pionie

Pielęgnacja cukinii – to warto wiedzieć

Dobra wiadomość jest taka, że pielęgnacja cukinii nie nastręczy ci problemów. Nie stanowi także czasochłonnego zajęcia.

  • Stanowisko i ziemia – niezależnie od tego, czy planujesz sadzenie nasion do gruntu, czy zdecydujesz się na uprawę cukinii z rozsady, zadbaj o dobrej jakości ziemię i  odpowiednie stanowisko – dobrze, aby było słoneczne i osłonięte od wiatru. Cukinia lubi żyzną, próchniczną ziemię

  • Podlewanie i nawożenie – aby cieszyć się obfitymi plonami podczas zbiorów, pamiętaj o systematycznym podlewaniu (zwłaszcza, jeżeli okres pączkowania i owocowania przypadnie w czasie suszy), a także nawożeniu. Zwróć uwagę, aby w ziemi nie zabrakło fosforu, potasu oraz azotu – zadbaj o odpowiednie proporcje przy nawożeniu.

  • Kwitnienie i owocowanie cukinii – niekiedy zdarza się, że pomimo licznych kwiatów, nie pojawiają się owoce. Do takiej sytuacji może dojść z różnych powodów, np. gdy zabraknie owadów zapylających (wówczas warto zdecydować się na zapylanie ręczne) albo gdy roślina rośnie na zacienionym stanowisku.

  • Choroby i szkodniki – co do zasady, cukinia to roślina odporna na choroby, jednak może zostać zaatakowana przez mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego czy szarą pleśń. Zagrożeniem dla niej mogą okazać się także takie szkodniki, jak przędziorek czy mszyca.

najlepsze odmiany cukinii Wyróżnia się mnóstwo odmian cukinii, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również smakiem. Fot.romiri/123RF.com

Co posadzić obok cukinii, żeby dobrze owocowała?

Buraki nie lubią sąsiedztwa fasoli, ta z kolei nie czuje się zbyt dobrze, jeżeli rośnie blisko czosnku pospolitego. A co posadzić obok cukinii, żeby dobrze owocowała? Cebula oraz czosnek odstraszą szkodniki. Z kolei fasola zadba o dostarczenie do gleby azotu.

Wiesz już, jak powinna wyglądać pielęgnacja cukinii i jakie odmiany tej rośliny wybrać do przydomowego ogródka. Zasadź warzywo do gruntu, zadbaj o podlewanie i nawożenie, a po kilku tygodniach będą czekać na ciebie obfite zbiory.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Warto o tym wiedzieć. Ogórki będą zdrowo rosły, zbierzesz duży plon

Sadzenie kalafiora krok po kroku. Najlepsze odmiany i sąsiedztwo dla kalafiora

Jak uprawiać szalotkę? Poznaj sposoby sadzenia i pielęgnacji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.