Porady ogrodnicze

Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?

Ciężko wyobrazić sobie ogród bez kwiatów, ale podobnie, jak wypielęgnowane rośliny ważne są jego elementy architektoniczne. Należą do nich między innymi ścieżki ogrodowe – dodają uroku, ale są także niezbędne, by nie depcząc trawnika docierać do rabat. Zobacz, jak zaprojektować drogi w ogrodzie. 

Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?
Planując ogród, należy zadbać nie tylko o ulubione rodzaje kwiatów i drzewek, ale także o architekturę ścieżek. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Drogi i ścieżki ogrodowe – do czego służą? 

Ścieżki ogrodowe służą przede wszystkim do tego, aby swobodnie poruszać się po ogrodzie, nie depcząc trawnika. Ładnie poukładane dróżki są także elementem krajobrazu ogrodowego, ozdabiają teren wokół domu. W przypadku większych ogrodów, ścieżki porządkują przestrzeń, oddzielają poszczególne części ogrodu i pełnią funkcję organizacyjną. Dobrze zaplanowane dróżki kierują gości do altanki, miejsca na ognisko czy do warzywnika. Oddzielną funkcję pełnią drogi dojazdowe – muszą być szerokie i masywne, by samochody bez problemu mogły podjechać pod dom czy garaż.  

ścieżka w ogrodzie Ścieżki porządkują przestrzeń, oddzielają poszczególne części ogrodu i pełnią funkcję organizacyjną. Fot.123RF.com

Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie? 

Ścieżki powinny być wytyczone tak, aby szybko przejść z jednego do drugiego punktu. Muszą mieć również odpowiednią szerokość. Od czego zacząć planowanie szlaków komunikacyjnych w ogrodzie? 

 • Zrób rysunkowy plan terenu wokół domu i rozrysuj kluczowe miejsca: warzywnik, duże rabaty kwiatowe, altanę, miejsce na grilla, kompostownik, składzik, garaż. Ścieżki do miejsc, z których będziesz nieść ciężkie rzeczy (np. drewno do kominka czy skrzynki z warzywami) nie powinny być kręte, ale jak najkrótsze. 

 • Zobacz, gdzie w naturalny sposób zostały wydeptane ścieżki – znaczy to, że tamtędy najchętniej chodzą domownicy. Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, może okazać się, że mimo ścieżek i tak trawa jest wydeptana. 

 • Jeśli masz w ogrodzie drzewa, wytyczaj ścieżki spory kawałek od nich – korzenie drzew (szczególnie dużych) bardzo się rozrastają i mogą naruszyć nawierzchnię.  
 • Dopasuj ilość ścieżek i ich szerokość do wielkości ogrodu. W niewielkich ogrodach nie ma potrzeby tworzenia dużej ilości dróżek, bo wszędzie jest dość blisko. Szkoda też zajmować miejsce, które mogłoby być porośnięte kwiatami na elementy architektoniczne. Szerokość ścieżek musi być taka, by można było wygodnie po nich chodzić – wystarczy około 60 – 70 cm. Ścieżki w warzywniku muszą mieć taką szerokość, by wjechać tam taczką. 

ścieżka w ogrodzie Ścieżki powinny być wytyczone tak, aby szybko przejść z jednego do drugiego punktu. Fot.123RF.com

Ścieżki ogrodowe dopasowane do stylu ogrodu 

Ścieżki to bardzo widoczny element architektury ogrodu, dlatego powinno się tak je zaplanować, żeby pasowały do elewacji domu, kostki na podjeździe czy stylu, w jakim prowadzony jest ogród. Przyjmuje się podział na dwa typy ogrodów: ogród formalny i nieformalny. Czym się charakteryzują? 

 • Ogród formalny  

Jest bardzo uporządkowany, kompozycja jest regularna i geometryczna. Ścieżki powinny być raczej bez łuków i zaokrągleń, dominują kąty proste i ostre. W tego typu miejscach zielonych rabaty kwiatowe także są bardziej regularne, przycięte, mniej jest kwiatów polnych i łąkowych.  

 • Ogród nieformalny 

Tutaj wszystko jest mniej uporządkowane, a raczej zmierza do jak największego naturalizmu. W tę koncepcję wpisują się także ścieżki – są łukowate albo zaokrąglone, wykonane z materiałów, które nie ingerują mocno w wiejski styl ogrodu. Używa się tutaj starych balii czy glinianych donic, które podkreślają rustykalny charakter.  

Kompozycja ścieżek jest nierozerwalnie związana ze stylem całego ogrodu, dlatego zagospodarowanie terenu wokół domu trzeba planować całościowo: od kostki na podjeździe, po kolor szklarni, rodzaje kwiatów, krzewów i właśnie ścieżek. 

ścieżka w ogrodzie Kompozycja ścieżek jest nierozerwalnie związana ze stylem całego ogrodu. Fot.123RF.com

Ścieżki ogrodowe – z czego wykonać? 

 W zależności od charakteru ogrodu i upodobań estetycznych można wybrać jeden z wielu materiałów do wykonania ścieżki. Ciekawą aranżacją są także połączenia różnych możliwości, np. drewna i niedużych kamieni. Zanim zdecydujesz się na konkretny materiał, weź pod uwagę czy ścieżka ma być tymczasowa czy docelowa, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga wybrany przez ciebie chodnik i jak bardzo odporny jest na warunki atmosferyczne.  

 • Kora  

Jest naturalnym i delikatnym wykończeniem, można też łatwo zmienić ją, jeśli ci się znudzi. Pasuje do większości ogrodów i wykończenia domów. Nie jest niestety wytrzymała, a dodatkowym minusem jest to, że może się roznosić po ogrodzie. Z tego względu potrzebuje też ograniczników. Jest degradowana, więc trzeba ją co jakiś czas uzupełniać.  

 • Żwirek 

Podobnie jak kora, wygląda bardzo naturalnie i delikatnie – nie przytłacza ogrodu. Jest tani i łatwy w użyciu. Jego minusem jest to, że niezbyt wygodnie się po nim biega, a także jest dość ostry, więc w przypadku dzieci szalejących w ogrodzie może być trochę ryzykowny. Żwirek to także średni pomysł do ogrodu warzywnego, gdyż ciężko się po nim jeździ taczką. Jest bardziej wytrzymały niż kora, ale również wymaga ograniczników. 

Zobacz więcej zdjęć
 • Impregnowane belki drewna 

To ładne wykończenie naturalnego ogrodu – drewniane belki pasują także do prawie wszystkich rodzajów elewacji i ogrodzenia. Ładnie dopasowują się do drewnianych altan i rabat, ale świetnie zgrają się także z cegłą. Są wytrzymałe, ale łatwo jest zmienić wykonaną z nich aranżację. Ładnie się starzeją, bo nawet lekko przetarte dają efekt starego drewna. Ich minusem jest to, że trzeba je regularnie impregnować, gdyż narażone na działanie deszczu, mrozu czy jeżdżenie taczką mogą się rozpaść.  

 • Krążki drewna (pieńki) 

Podobnie jak deski są estetycznym wykończeniem naturalistycznego ogrodu i są uniwersalne – pasują i do białej elewacji i do ceglanej ściany. Efekt przyciąga wzrok, natomiast samo ułożenie ładnej ścieżki z pieńków wymaga sporo pracy. Są wytrzymałe, ale trzeba je odpowiedni impregnować, gdyż poddają się działaniu czynników zewnętrznych.  

Zobacz więcej zdjęć
 • Otoczaki (gładkie kamienie) 

Są bardziej wytrzymałe niż drewno i żwirek, ale ich nawiezienie wymaga nieco więcej wysiłku, bo są ciężkie. Wyglądają bardzo estetycznie, dopasowują się do większości ogrodów, dobrze komponują się zarówno z kwiatami, jak i zieloną roślinnością. Niestety, podczas deszczu są bardzo śliskie, jeśli po ogrodzie biegają dzieci to kamienna ścieżka może być nieprzyjemna, gdy upadną. Otoczaki są wyboiste, więc niewygodnie jeździ się po nich taczką.  

 • Cegła klinkierowa 

To idealne rozwiązanie do ogrodu rustykalnego, naturalistycznego. Łączy się z nieco nieuporządkowanymi rabatami, pełnymi bujnych kwiatów. Jest bardzo trwała, zatem można nią wykończyć także podjazd i parking. Ładnie się starzeje, ale raz położona nie jest tak łatwa w rozbiórce jak materiały sypkie, np. kora.  

 • Kamienne płyty 

To bardzo elegancki sposób wykończenia ogrodu, szczególnie sprawdzający się a aranżacjach formalnych, uporządkowanych, z równo przyciętymi drzewkami. To rozwiązanie droższe niż inne sposoby, ale gwarantujące wytrzymałość na długie lata. Minusem jest dość mozolne układanie, gdyż tego typu płyty najczęściej mają różną grubość.  

Zobacz więcej zdjęć
 • Betonowe bloczki 

To dość popularne rozwiązanie ogrodowe, natomiast nie daje ono tak ładnego efektu jak kamień czy cegła. Jest dość surowe, dlatego sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych, w domach wykończonych raczej modernistycznie. Łatwo się je układa, są także bardzo wytrzymałe, ale raz położone nie będą łatwe do wymiany. Są równe i gładkie, więc idealne do jeżdżenia po nich taczką. 

Zobacz więcej zdjęć

Planując ogród, należy zadbać nie tylko o ulubione rodzaje kwiatów i drzewek, ale także o architekturę ścieżek. Ich zadaniem jest ochronić trawnik przed zadeptaniem, a także poprowadzić domowników i gości przez cały teren zielony wokół domu. Dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiałów do wykonania ścieżki, ale również ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. 

Przeczytaj również: Kilka pomysłów na ścieżki ogrodowe

ściezki ogrodowe

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.