Spis treści:
- Metody rozmnażania róż
- Jak rozmnażać róże przez sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe?
- Kiedy rozmnażać róże przez łodygi?
Metody rozmnażania róż
Samodzielne rozmnażanie róż pozwala w prosty sposób uzyskać wiele kwitnących krzewów we własnym ogrodzie. Rośliny te można rozmnażać wieloma metodami, przy czym część z nich jest dostępna przede wszystkim dla specjalistycznych szkółek, które dzięki odpowiedniemu zapleczu oraz doświadczeniu są w stanie zapewnić młodym okazom optymalne warunki wzrostu. W gospodarstwach produkujących róże na dużą skalę kwiaty te rozmnaża się przez okulizację, czyli jedną z efektywnych metod szczepienia. Istnieją jednak również inne sposoby na uzyskanie nowych krzewów:
- wysiew nasion,
- odkłady,
- podział,
- sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe.
Na sadzonki przeznaczmy zdrowe i nieuszkodzone pędy róż. Fot. CanvaPro
Wysiewanie nasion najczęściej odbywa się w przypadku róż przeznaczonych na podkładki. Metoda pozyskiwania nowych roślin przez odkłady najlepiej sprawdza się w przypadku odmian pnących. Natomiast podziałowi poddajemy róże wielkokwiatowe oraz pnące, wykopując całą roślinę i tnąc ją sekatorem na fragmenty. Najłatwiejszą metodą rozmnażania róż jest pobranie z krzewów sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Te ostatnie możemy pozyskiwać je przede wszystkim z odmian krzewiastych. Sadzonki zdrewniałe pobieramy z róż karłowych.
Jak rozmnażać róże przez sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe?
Amatorzy ogrodnictwa mogą zdecydować się na rozmnażanie róż przez sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe, ponieważ dają one dużą szansę na łatwe uzyskanie nowych roślin. Jak rozmnażać róże przez łodygi? Wybieramy zdrowe, nieuszkodzone zdrewniałe lub częściowo zdrewniałe pędy jednoroczne i ukośnie ścinamy je z krzewu. Następnie łodygi dzielimy na kawałki o długości 10-15 cm. Usuwamy z nich dolne liście, po czym sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Tak przygotowane pędy umieszczamy w podłożu (odkwaszonym torfie z piaskiem) i podlewamy. Doniczki z sadzonkami zdrewniałymi lub półzdrewniałymi przykrywamy folią. Przechowujemy w jasnym pomieszczeniu. Gdy po ok. 1 miesiącu sadzonki wypuszczą korzenie, przesadzamy je do większych pojemników i przetrzymujemy do wiosny w temperaturze ok. 0°C.
Przeczytaj również: Jesienne cięcie róż. Które pędy przycinać, a które zostawić?
Kiedy rozmnażać róże przez łodygi?
Najlepszym terminem pozyskiwania sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych z rośliny matecznej jest jesień, a także przełom zimy i wiosny. Przez cały rok możemy rozmnażać przez łodygi róże cięte, które od czasu do czasu otrzymujemy w prezencie. Po przekwitnięciu kwiatu łodygę musimy podzielić na 15-centymetrowe kawałki, pozostawiając na nich 2-3 liście, a następnie zanurzyć w ukorzeniaczu i posadzić w podłożu. Sadzonkę przykrywamy folią, umieszczamy w ciepłym miejscu i czekamy, aż wypuści korzenie. Może to trwać dość długo, bo nawet kilka miesięcy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?
Jak przedłużyć kwitnienie róż? Patenty ogrodników na bajkowe róże
Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody