Spis treści:
- Jakie róże kwitną najdłużej i do kiedy?
- Jak pobudzić róże do długiego kwitnienia?
- Jak pielęgnować róże, aby długo kwitły – sposoby na naturalne odżywienie
Jakie róże kwitną najdłużej i do kiedy?
Najdłużej kwitną róże powtarzające kwitnienie przez cały sezon i to właśnie takie warto wybierać do ogrodu.
Róże powtarzające kwitnienie kwitną od czerwca aż do października w kilku cyklach. Taką długo kwitnącą różą jest odmiana Ghislaine de Feligonde podchodząca z Francji. Roślina ta ma morelowo-kremowe kwiaty, które zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Początkowo są pomarańczowe, później morelowe, a na koniec przechodzą w barwę różowo-białą.
Inną długo kwitnącą odmianą jest Clair Matin, która również kwitnie w kilku cyklach. Róża ta ma półpełne, delikatnie pachnące kwiaty o barwie różowo-koralowej.
Innymi, długo kwitnącymi różami są odmiany tj.:
- Emelie – jej cechą charakterystyczną są łososiowe kwiaty;
- Morgengrüss – ma pełne, rozbudowane kwiaty w kolorze różowo -pomarańczowym;
- Dawn – cechuje się jasnoróżowymi, dużymi kwiatami;
- Dorothy Heldoro – ma pełne, intensywne, różowe kwiaty.
Jak pobudzić róże do długiego kwitnienia?
Odpowiednia pielęgnacja róż pobudzi je do długiego kwitnienia. Na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, aby róże długo kwitły?
-
Nawożenie róż
Róże są roślinami, które potrzebują wody i składników pokarmowych. Nawożenie nie tylko pobudzi je do kwitnienia, ale również ochroni przed szkodnikami. Róże zasilamy wieloskładnikowymi nawozami na początku wiosny, po pierwszym kwitnieniu i w sierpniu. Później możemy zastosować nawozy jesienne przygotowujące róże do zimy.
-
Usuwanie przekwitniętych kwiatów róż
Róże pobudzamy do kwitnienia przez obrywanie lub ucinanie przekwitniętych kwiatów. Zabieg ten powoduje wydanie większej liczby nowych kwiatów w młodych pędach u róż powtarzających kwitnienie.
W przypadku odmian o okazałych, pojedynczych kwiatach lub u mieszańców herbatnich wycinamy całą łodygę z przekwitniętym kwiatem, aż do pędu z nowym pąkiem. Jeśli nie widzimy takiego pędu, to przycinamy łodygę do połowy długości, nad liściem.
W przypadku róż z grupy Floribunda i u nowych, wielokwiatowych odmian usuwamy pojedyncze, przekwitnięte kwiaty spośród tworzących się pąków. Całą łodygę wycinamy, kiedy wszystkie kwiaty zakończą kwitnienie.
Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Skorzystaj z porad doświadczonej ogrodniczki
-
Ściółkowanie gleby róż
Glebę u róż ściółkujemy kompostem, który zatrzyma w podłożu wilgoć i składniki odżywcze. Rośliny pobiorą je, kiedy będą tego potrzebować. Glebę ściółkujemy wiosną lub jesienią, możemy wykonać ten zabieg dodatkowo latem, aby róże rosły długo i zdrowo.
Jak pielęgnować róże, aby długo kwitły – sposoby na naturalne odżywienie
Jednym z głównych czynników przy pielęgnacji tych roślin jest nawożenie. Jak zatem naturalnie odżywić róże i pobudzić je do długiego oraz zdrowego kwitnienia? Doświadczeni ogrodnicy mają na to kilka sposobów i chętnie dzielą się nimi na ogrodniczych forach internetowych.
-
Naturalne nawozy
Róże można naturalnie odżywić za pomocą kompostu, który jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji mineralnych. Kompost stosujemy wiosną i jesienią, rozsypując jego 2 – 2,5 cm warstwę wokół krzaków. Pamiętajmy, aby wcześniej wymieszać go z glebą w celu lepszego przyjęcia.
Naturalnym odżywieniem róż jest zastosowanie nawozu z obornika. Zasilamy nim róże w marcu lub w październiku, wcześniej mieszając z wierzchnią warstwą podłoża. Nie musimy dodatkowo używać sztucznych nawozów.
Róże będą długo kwitły, jeśli zastosujemy biohumus. Ten naturalny nawóz pochodzi z odchodów dżdżownic kalifornijskich, zawiera próchnicę pokarmową i mikroflorę bakteryjną. Kilka mililitrów nawozu mieszamy w konewce z wodą w proporcji 1:2. Możemy stosować go przez cały okres wegetacyjny róż, raz w miesiącu.
- Naturalne odżywki
Róże pobudzimy do długiego kwitnienia, jeśli zastosujemy sól Epsom na kilka centymetrów od łodygi rośliny. Musimy wymieszać ją z ziemią przed podlaniem roślin. Zabieg powtarzamy co 4 – 6 tygodni.
Do przygotowania naturalnej odżywki stosujemy także mączkę kostną. Dodajemy ją do 1 l wody, mieszamy i podlewamy róże raz w miesiącu. Mączka kostna dostarcza różom azotu, fosforu i potasu – pobudza je do obfitego i długiego kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.