Porady ogrodnicze

Jak założyć ogród japoński? Zdjęcia i aranżacje

Z roku na rok, coraz popularniejsze staje się urządzanie ogrodów w stylu japońskim. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, planując taką przestrzeń przy swoim domu. Jak założyć ogród japoński? 

Jak założyć ogród japoński? Zdjęcia i aranżacje
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Ogród w stylu japońskim

Charakterystycznymi elementami stylu japońskiego są: oryginalnie przycięte drzewka (na wzór bonsai), pięknie kwitnące różaneczniki i azalie, a także klony palmowe o purpurowym zabarwieniu liści.

Powyższe elementy, nie oddają  jednak całkowitego charakteru prawdziwych, japońskich ogrodów. Prawidłowo zaprojektowany i wypielęgnowany, w niczym nie przypomina dzieła zachodnich zieleńców.

Ogród japoński - zdjęcia! Zobacz najciekawsze aranżacje 

Zobacz więcej zdjęć

Ogrody japońskie, tak różne od tych, które spotykamy na co dzień przy domkach jednorodzinnych, nawiązują swą formą do tego, co w naturze jest najpiękniejsze. Twórcy tego typu krajobrazów umieszczają, zazwyczaj na niewielkiej powierzchni, piękne głazy porośnięte mchem oraz elementy wodne.

Jak urządzić mały ogród w stylu japońskim?

Kolejne charakterystyczne elementy to: formowane drzewa, płytkie zbiorniki wodne, bambusy oraz żwirowe plaże. Według zasady, że natura jest najważniejsza, należy zrezygnować z wszelkich form kwitnących na rzecz drzew, krzewów i traw w jednolitym, zielonym kolorze. Byliny czy też rośliny cebulowe mogą występować, ale jedynie sporadycznie.

Aranżacja ogrodu w stylu japońskim

Zobacz więcej zdjęć

Aranżacja ogrodu japońskiego

Projektując ogród japoński, można czerpać inspiracje z naturalnych górskich krajobrazów, gdzie proporcje kamień - woda - rośliny są idealnie skomponowane. Zagłębmy się również nieco w filozofię wschodnich ogrodników. Pozwoli nam to dobrze zrozumieć panujące tam zasady oraz podpowie, jak właściwie wybrać odpowiedni materiał roślinny. Japońscy filozofowie uważają, że wszystko, co stare jest niezwykle cenne. Tą regułą należy kierować się podczas zakładania naszego wschodniego zakątka. Wszystkie porośnięte mchem kamienie, konary starych, formowanych drzew, czy postarzane dekoracje wykute z głazu lub kamienia, mają za zadanie przypominać nam o przeszłości. Kompozycje ogrodowe projektujemy tak, aby symbolizowały sobą pierwiastek żeński i męski oraz ich odwieczną równowagę.

Byliny do ogrodu japońskiego

Bambusy, funkie, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego, miskant chiński, naparstnica purpurowa, paprocie, tawułki, wiązówka błotna, zawilec, mchy.

Drzewa i krzewy do ogrodu japońskiego

Azalie, bukszpan wiecznie zielony, klon palmowy, magnolia, miłorząb chiński, różaneczniki, sosny, tawuły, ozdobne śliwy oraz wiśnie, laurowiśnie.

Zobacz więcej zdjęć

Ogród japoński - zdjęcia i przykładowe aranżacje 

Jeśli poszukujemy inspiracji, jak założyć ogród japoński, warto wybrać się do ogrodów wystawowych, urządzonych na dalekowschodnią modę. 

Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest Ogród Japoński we Wrocławiu, który założono we wczesnych latach 20. XX wieku. Ogród współtworzyli specjaliści z Polski i Japonii, dzięki czemu zakątek ma bardzo autentyczny charakter. Ogród Japoński we Wrocławiu składa się z kilku typów dalekowschodnich zieleńców: ogrodu publicznego, wodnego, kamienistej plaży oraz ogrodu związanego z ceremonią picia herbaty. 

Ogród Japoński Wrocław - godziny otwarcia: 

Od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9.00 – 19.00. Od 1 listopada do 31 marca ogród jest nieczynny

Ogród Japoński Wrocław - ceny biletów:

Bilet normalny: 8 zł

Bilet ulgowy: 5 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie WWW ogrodu. 

Zobacz więcej zdjęć

Ogród Japoński w Jarkowie

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Ogród Japoński w Jarkowie, w Kotlinie Kłodzkiej. Twórca tego miejsca wciąż zabiega o jego rozwój. Znajduje się w nim kilkaset różnych roślin i ciekawie zaaranżowane zbiorniki wodne. 

Ogród Japoński w Jarkowie - godziny otwarcia:

Od maja do września, codziennie 10.00-16.00

Ogród Japoński w Jarkowie - ceny biletów:

8 zł 

Zobacz więcej zdjęć

Siruwia - Ogród Japoński w Karkonoszach 

W Karkonoszach znajduje się ogród Siruwia, szczycący się zachwycającą kolekcją różaneczników - w zbiorach ogrodu znajduje się ok. 3000 krzewów w 80 odmianach. 

Siruwia - Ogród Japoński  - godziny otwarcia:

Poniedziałek - Niedziela: 10-19

Siruwia - Ogród Japoński  - ceny biletów 

Bilet normalny: 33 zł

Bilet ulgowy: 27 zł

Bilet dla seniorów: 26 zł 

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak założyć ogród japoński? Zdjęcia i aranżacje"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.