Porady ogrodnicze

Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?

Zbiornik na deszczówkę to doskonały sposób na oszczędne i świadome gospodarowanie zasobami wodnymi. Woda opadowa może być wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i gdzie go zamontować? Ile kosztuje takie urządzenie oraz komu przysługują dotacje? Podpowiadamy.

Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?
Zbieranie deszczówki pomaga w ekologicznym oraz ekonomicznym gospodarowaniu zasobami wodnymi. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Położenie geograficzne Polski sprawia, że nasze zasoby hydrologiczne należą do niewielkich. Nasz współczynnik dostępności wody jest prawie trzy razy mniejszy niż średnia europejska. Dodatkowo ostatnie lata charakteryzują się suchymi zimami oraz bardzo wysoką temperaturą w okresie letnim, co zwiększa ryzyko suszy. Zbieranie deszczówki pomaga w ekologicznym oraz ekonomicznym gospodarowaniu zasobami wodnymi.

Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

Gromadzenie wody opadowej pozwala na zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Ponadto ułatwia funkcjonowanie podczas suszy – wodę można zużywać na bieżąco lub przechowywać ją i wykorzystać w gorącym, pozbawionym opadów okresie. Jest to również działanie proekologiczne.

Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • podlewanie roślin ogrodowych,
  • napełnianie zbiornika w toalecie,
  • sprzątanie mieszkania (np. mycie podłóg, pranie ręczne itp.),
  • mycie samochodu

Warto również wspomnieć, że woda opadowa jest uboga w wapń, dzięki czemu rośliny znacznie lepiej ją przyswajają.

Mimo wielu zalet należy pamiętać, że deszczówka nie nadaje się do picia.

Montaż łapacza deszczówki ułatwia gromadzenie wody opadowej na posesji. Fot.123RF.com

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

Zbiorniki na deszczówkę dzieli się na dwa rodzaje – naziemne i podziemne. Te pierwsze są popularne wśród właścicieli przydomowych ogródków oraz niewielkich działek, którzy chcą wykorzystywać wodę opadową na codzienny, niewielki użytek, np. podlewając nią rabaty i warzywnik.

Natomiast podziemne zbiorniki na deszczówkę są znacznie większe – mogą zgromadzić wiele kubików (metrów sześciennych) wody. Wykorzystuje się je np. w gospodarstwach rolnych, do nawadniania pól. Są one znacznie droższe niż popularne beczki na deszczówkę i często wymagają montażu specjalnej instalacji rozprowadzającej wodę oraz podłączenia do kanalizacji.

Rodzaj zbiornika powinien być uzależniony przede wszystkim od ilości gromadzonej wody – warto wziąć tu pod uwagę powierzchnię dachu, z którego ma ona spływać oraz częstotliwość opadów. Przyjmuje się, że każde 25 mkw. powierzchni dachu pozwala na zgromadzenie 1m3 wody.

Aby zbieranie deszczówki było efektywne, konieczne jest orynnowanie domu oraz właściwe ustawienie beczki, tak by trafiała do niej jak największa ilość wody.

Na rynku dostępne są plastikowe oraz betonowe beczki na deszczówkę. Oba rodzaje wyróżniają się dużą wytrzymałością zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając zbiornik, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, by był on stabilny, nieprzeźroczysty i chroniący przed nagrzewaniem się wody. Powinien również posiadać trwałą pokrywę, chroniącą przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń.

podziemny zbiornik na deszczówkę Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę to praktyczne rozwiązanie, jeśli brakuje nam miejsca na posesji. Fot.123RF.com

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Cena tego typu urządzenia uzależniona jest od jego wielkości, jakości oraz sposobu montażu i niezbędnych elementów dodatkowych. Niewielkie beczki na deszczówkę można kupić już od 200 zł wzwyż.

Podziemne zbiorniki wyposażone w system nawadniający i odpływ do kanalizacji to koszt kilku tysięcy złotych.

Należy również pamiętać, że aby legalnie odprowadzać wodę ze zbiornika do kanalizacji, niezbędna jest zgoda zarządcy sieci. Często konieczne jest również zamontowanie wodomierzy – mimo że woda opadowa nie podlega dodatkowej opłacie, należy jednak zapłacić za odprowadzanie ścieków.

Dotacje do systemów zbierania deszczówki. Ile wynoszą i komu przysługują?

W ubiegłym roku program „Moja Woda” cieszył się dużą popularnością i zgodnie z zapowiedziami rządu miał być przedłużony również na 2022 r. Niestety obecnie wypłacane są jedynie środki z ubiegłorocznej puli dotacji, natomiast nowy program o zasięgu ogólnopolskim nie funkcjonuje.

Osoby zainteresowane zakupem zbiornika na deszczówkę mogą jednak skorzystać z lokalnych programów finansowanych przez samorządy. Obecnie program „Złap Deszcz” funkcjonuje w wielu miastach, m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, w Toruniu czy Gliwicach. Zgodnie z informacją przedstawioną przez Urząd Miasta Krakowa, maksymalna kwota dotacji do zakupu oraz montażu zbiornika na deszczówkę w tym roku wynosiła 12 000 zł.

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.